Czego się nauczysz, wybierając tę specjalność?

• Rozumienia społeczno-kulturowych uwarunkowań problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Rozpoznawania zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego i posługiwania się metodami diagnostycznymi do oceny trudności rozwojowych dzieci i młodzieży.
  • Planowania pracy terapeutycznej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną; dobierania i refleksyjnego stosowania metod terapii.
  • Stosowania podstawowych metod terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
  • Projektowania pracy z rodziną osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Praca dla Ciebie:

• jako nauczyciel w placówce specjalnej dla dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną,
  • jako pedagog specjalny w przedszkolu, szkole i placówce edukacyjnej, opiekuńczej i wychowawczej,
  • z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną w: przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych zespołach rewalidacyjno-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, specjalistycznych centrach terapeutycznych, warsztatach terapii zajęciowej,
  • zespołach rewalidacyjno-wychowawczych,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
  • stowarzyszeniach i fundacjach zajmujących się pracą z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

• Rynek pracy przejawia duże zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Program specjalności dostosowany jest do nowego standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela/pedagoga specjalnego w zakresie edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Zajęcia dydaktyczne o charakterze praktycznym, metodycznym realizowane są w specjalnej pracowni wyposażonej w specjalistyczny sprzęt – m.in. do integracji sensorycznej, integracji funkcji wykonawczych (też „magiczny dywan”) .

• psychologia kliniczna z elementami neurologii
  • diagnostyka psychopedagogiczna
  • konstruowanie indywidualnych programów edukacyjnoterapeutycznych
  • problemy diagnozy osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • komunikacja alternatywna i wspomagająca
  • metody terapii dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych
  • podstawy integracji sensomotorycznej
  • warsztaty terapii zachowań niepożądanych
  • prawidłowości i problemy rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży
  • metodyka nauczania i wychowania dzieci z głębszą niepełnosprawnością intelektualną.

Zobacz program studiów
Hand icon

Zainteresowała Cię specjalność?
Zrób kolejny krok i zacznij studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu.

Zapisz się online
Pobierz stronę do PDF