dr Krzysztof Paluszek
dr Krzysztof Paluszek

Doktor nauk o kulturze fizycznej, ekspert w zakresie szkolenia piłkarskiego, edukacji trenerów oraz zarządzania akademiami sportowymi. Od ponad 35 lat związany z piłką nożną w Polsce – zarówno jako szkoleniowiec, edukator, jak i menedżer. Od ponad dekady prowadzi kursy trenerskie UEFA na poziomach UEFA Grassroots, UEFA B, UEFA A i UEFA A Elite Youth. Aktywnie działa jako trener edukator w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wieloletni pracownik dydaktyczny i naukowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Autor 16 książek poświęconych metodyce szkolenia dzieci i młodzieży w piłce nożnej, wykorzystywanych przez trenerów, nauczycieli i edukatorów w całym kraju. Występował na licznych konferencjach naukowych i branżowych, dzieląc się doświadczeniem z zakresu szkolenia sportowego. Regularnie uczestniczy w kursach i stażach zagranicznych, m.in. w Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Holandii i Czechach, analizując struktury szkolenia w czołowych akademiach europejskich.

W przeszłości pełnił funkcję trenera reprezentacji Polski U‑15, U‑16, U‑17 i U‑18, a także asystenta trenera reprezentacji olimpijskiej oraz seniorskiej reprezentacji Polski w latach 2004–2006, biorąc udział w kwalifikacjach i mistrzostwach świata w Niemczech (2006).

Związany z klubami Ekstraklasy – jako asystent trenera Śląska Wrocław (2000–2005) oraz dyrektor sportowy tego klubu (2009–2013), z którym zdobył mistrzostwo Polski (2011/2012), wicemistrzostwo i brązowy medal Ekstraklasy, a także Superpuchar Polski. W latach 2015–2019 był dyrektorem Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin, z którą odnosił sukcesy na poziomie Centralnej Ligi Juniorów (mistrzostwo CLJ U‑15, brąz w CLJ U‑17 i U‑18). W latach 2019–2023 pełnił funkcję dyrektora ds. rozwoju sportowego oraz dyrektora Akademii Śląska Wrocław. Od czerwca 2025 roku ponownie kieruje Akademią KGHM Zagłębie Lubin jako jej Dyrektor.

Był wiceprezesem ds. szkoleniowych Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Technicznej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Łączy wiedzę naukową z bogatym doświadczeniem praktycznym, współpracując z uczelniami wyższymi oraz instytucjami sportowymi w całym kraju.
 

Aureliusz Kosendiak
dr Aureliusz Kosendiak

Pracownik Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, specjalizującym się w badaniach nad stylem życia, aktywnością fizyczną i żywieniem różnych grup społecznych. Posiada ponad 200 publikacji naukowych i jest autorem 3 monografii. Otrzymał liczne nagrody naukowe, a także zorganizował ponad 20 wydarzeń w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Realizował staże naukowe w Portugalii i Grecji, a także pełnił rolę kierownika projektu badawczego. Jest recenzentem w międzynarodowych czasopismach naukowych. Wykorzystując program Erasmus, dąży do poszerzenia swojej wiedzy i doświadczenia oraz nawiązania międzynarodowych współprac. Jest medalistą Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w rzucie oszczepem, a także był zawodnikiem triatlonu Ironman. Jego wiedza praktyczna i teoretyczna z zakresu sportu wspiera działalność dydaktyczną i naukową, a jego podopieczni w Studenckim Klubie Sportowym zdobywali liczne nagrody.

Maciej Moczko
Maciej Moczko

Ekspert w zakresie zarządzania organizacjami sportowo-rekreacyjnymi oraz komunikacji medialnej i PR.
Specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem w marketingu sportowym, komunikacji medialnej oraz zarządzaniu instytucjami z sektora sportu i rekreacji. Od 2008 roku kieruje działem marketingu i pełni funkcję rzecznika prasowego w WCT Spartan – jednej z kluczowych spółek sportowo-rekreacyjnych we Wrocławiu. Wcześniej związany z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji we Wrocławiu oraz niemiecką agencją badawczo-marketingową Sport und Markt AG z siedzibą w Kolonii, gdzie współtworzył międzynarodowe projekty z zakresu sponsoringu sportowego.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (kierunek: menedżer sportu) oraz uczestnik zajęć z zakresu marketingu i zarządzania sportem na Deutsche Sporthochschule Köln.
W pracy dydaktycznej koncentruje się na zagadnieniach związanych z marketingiem sportowym, budowaniem strategii komunikacyjnych, promocją instytucji sportowych i samorządowych, relacjami z mediami oraz zarządzaniem organizacjami sportowo-rekreacyjnymi. Posiada wieloletnie doświadczenie w planowaniu i kontroli budżetów marketingowych, tworzeniu strategii promocyjnych, realizacji kampanii w mediach tradycyjnych i cyfrowych oraz prowadzeniu działań public relations.
Łączy wiedzę akademicką z praktyką biznesową i samorządową, przekazując tym samym praktyczne case studies. Były zawodnik hokeja na lodzie klubu DOLMEL Wrocław, aktywnie zaangażowany w organizację szkoleń łyżwiarskich i wydarzeń sportowych.
 

Anna Michalska
Dr Anna Michalska

Absolwenta V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Toruniu. Podjęcie studiów wyższych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rozbudziło moje zainteresowanie działalnością naukową. Początkowo jej zakres był ściśle związany z obranym kierunkiem studiów, tzn. bezpieczeństwem wewnętrznym. Podczas studiów zostałam wyróżniona tytułem Najlepszego Studenta-Sportowca Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu, będąc wzorem łączenia kariery naukowej z trudami treningu sportowego. Po owocnym zakończeniu studiów magisterskich zdecydowała się na podjęcie studiów doktoranckich na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kiedy na dobre zaangażowałam się w działalność w Akademickim Związku Sportowym (będąc sekretarzem AZS OŚ województwa kujawsko-pomorskiego oraz członkiem Zarządu Głównego), a następnie podjęłam pracę w Uniwersyteckim Centrum Sportu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zainteresowałam się zagadnieniami dotyczącymi prawa sportowego oraz organizacji życia sportowego w regionie, w którym mieszkam, tzn. w województwie kujawsko-pomorskim. Interesujące okazały się być zwłaszcza procesy historyczne, warunkujące rozwój kultury fizycznej. Wydarzenia te na dobre ukierunkowały moje zainteresowania naukowe. Kontynuacją zainteresowań było wszczęcie postępowania doktorskiego jakie miało miejsce 2018-09-27 w ramach Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia (do 2019-09-30), Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej (obecnie). Tematem rozprawy doktorskiej był Rozwój kultury fizycznej w województwie toruńskim w latach 1975-1998. Promotorem pracy była dr hab. Renata Urban, prof. US, a rolę opiekuna pomocniczego pełniła dr Agnieszka Połaniecka - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie. Obrona pracy doktorskiej nastąpiła w dn. 12 października 2023.

dr hab. Magdalena Hagner – Derengowska, prof. UMK

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistą fizjoterapii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy oraz Klinice Medpharma w Starogardzie Gdańskim, koordynatorem ds. edukacji i szkoleń klinicznych w Specjalistycznym Szpitalu w Kościerzynie, dyrektorem medycznym w klinice Spinetic w Warszawie. Wiele lat pełniła funkcję Prorektora oraz Pełnomocnika Rektora ds. kierunku fizjoterapia na Bydgoskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Pełni funkcje Przewodniczącej komisji ds. nauki w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Sportem w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na kadencje 2024-2028.
Posiada doświadczenie menedżerskie, ukończyła studia podyplomowe MBA. Jej zainteresowania badawcze i kliniczne dotyczą rehabilitacji, medycyny sportowej, fizjoterapii ortopedycznej, starzenia się, onkologii, aktywności fizycznej, ergonomii i biomechaniki oraz fizjologii wysiłku fizycznego, obecnie rehabilitacji po Covid-19, wykłada na kierunkach: turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne i sport, sport i wellness, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz na english division: nursing w Uniwersytetach w Polsce oraz zagranicą.
Jest autorem i współautorem ponad 200 recenzowanych publikacji, wielokrotnie była zaproszonym prelegentem i członkiem rady naukowej na międzynarodowych konferencjach. Prace jej autorstwa oraz współautorstwa były cytowane > 650 razy (ISI Web of Knowledge), posiada ponad 50 punktów Impact Factor. Jest również autorką podręczników dla fizjoterapeutów i studentów fizjoterapii, medycyny oraz pielęgniarstwa.
Otrzymała odznakę Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz wyróżnienie PTF za wkład w rozwój fizjoterapii w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Otrzymała wielokrotnie wyróżnienia i nagrody JM Rektora za działalność naukowo-badawczą.
W latach 2015-2020 była konsultantem wojewódzkim w dziedzinie fizjoterapii. W latach 2020-2022 była ekspertem WCPT World Physiotherapy ds. edukacji oraz akredytacji uczelni medycznych, uczestniczyła w ewaluacji programów wielu Uczelni zagranicznych, również współpracowała z SKVC dla oceny i akredytacji kierunku fizjoterapia prowadzonych przez Uniwersytety na Litwie.
Jest wiceprezesem władz regionalnych dla województwa kujawsko-pomorskiego, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.
Jest promotorem oraz recenzentem wielu prac licencjackich, magisterskich na kierunkach: fizjoterapia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, sport i wellness oraz czterech prac doktorskich w dyscyplinie medycyna oraz kultura fizyczna, a także recenzentem 19 rozpraw doktorskich.
Jest ekspertem komisji ds. Międzynarodowych oraz Komisji ds. Edukacji Przedyplomowej przy Krajowej Izbie Fizjoterapeutów.
Współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami klinicznymi i badawczymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Europie, Kanadzie, USA, Australii, ale koncentruje się na badaniach międzynarodowych z Uniwersytetem La Sabana w Kolumbii, w której jest obecnie visiting profesorem. W roku 2024 podjęła również współpracę z Uniwersytetem na Malcie.
 

Aleksandra Kostka
Aleksandra Kostka

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia licencjackie i magisterskie na kierunku wychowanie fizyczne, ze specjalnością edukacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawca oraz trener.

Od 2023 roku pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca klasy w Liceum Ogólnokształcącym nr IV im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu, gdzie m.in. prowadzi zajęcia sportowe oraz organizuje zawody szkolne. W 2025 roku jej grupa chłopców zajęła 2. miejsce w licealiadzie w piłce nożnej we Wrocławiu. Wcześniej, przez kilka lat związana była ze Szkołą Podstawową nr 12 we Wrocławiu, a także z Niepubliczną Szkołą Leonardo da Vinci.

Jest właścicielką szkoły pływania Champion Sport Academy, w ramach której realizowała szereg projektów sportowych i społecznych finansowanych m.in. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Posiada bogate doświadczenie jako organizatorka obozów sportowych (pływackich, narciarskich, windsurfingowych), zawodów i kampanii prozdrowotnych. Prowadziła również zajęcia CrossFit dla osób z niepełnosprawnościami oraz szkolenia z zakresu treningu funkcjonalnego.

Aleksandra Kostka jest instruktorką pływania i narciarstwa, posiada także uprawnienia trenerskie i kierownicze w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży. Ukończyła liczne kursy specjalistyczne, m.in. z zakresu dietetyki i suplementacji, treningu personalnego, metodyki treningu, pierwszej pomocy, pracy z dziećmi o trudnych zachowaniach oraz organizacji zajęć sportowych w ramach programów ministerialnych (m.in. WF z AWF, HES Athletes Cross Level 1, Total Body Workshop).

Była zawodniczką triatlonu, osiągając sukcesy w tej wymagającej dyscyplinie sportowej. W 2024 roku uzyskała stopień nauczyciela mianowanego z wyróżnieniem.

Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia, pedagogiki i psychologii. Pasjonuje się pływaniem, narciarstwem, kitesurfingiem, CrossFitem oraz dietoterapią. 

Paweł Habrat 3
Paweł Habrat

Psycholog sportu z ponad 17-letnim doświadczeniem w pracy z zawodnikami oraz drużynami na najwyższym poziomie. Ukończył psychologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Sekcji Psychologii Sportu. Nominowany Psycholog Olimpijski przy Polskim Komitecie Olimpijskim.

Aktualnie współpracuje z Ekstraklasową drużyną KGHM Zagłębie Lubin, Reprezentacją Polski w piłce ręcznej oraz z zawodnikami kadr narodowych w tenisie. W przeszłości pracował jako psycholog Reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas Mistrzostw Europy EURO 2012, a także był członkiem sztabów Lechii Gdańsk, Jagiellonii Białystok i Polonii Warszawa.

Z zespołem Lechii Gdańsk zdobył Puchar i Superpuchar Polski (2019), a także dwukrotnie sięgnął po brązowy medal Mistrzostw Polski (2016 – z KGHM Zagłębie Lubin oraz 2019 – z Lechią Gdańsk). Dwukrotnie uczestniczył w eliminacjach Pucharu UEFA jako członek sztabów trenerskich.

Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Trenerów Sportu oraz prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS. Autor i współautor wielu publikacji, w tym suplementu Narodowego Modelu Gry PZPN „Przygotowanie psychologiczne” oraz książki „Pod presją”, napisanej wspólnie z Jerzym Dudkiem – legendarnym bramkarzem, zwycięzcą Ligi Mistrzów.

Marcin Kwiecień
Marcin Kwiecień

Adwokat, agent piłkarski, ekspert prawa sportowego

Adwokat i licencjonowany agent piłkarski z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze prawnej rynku sportowego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, adwokat od 2007 roku, agent piłkarski od 2010 roku. Od 2023 roku pełni funkcję Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Agentów Piłkarskich (PSLAP). Specjalizuje się w prawie sportowym – w szczególności w problematyce kontraktów zawodniczych, transferów, postępowań dyscyplinarnych i arbitrażowych.

Reprezentował Klientów – zawodników, trenerów, kluby i agentów – przed wszystkimi kluczowymi organami jurysdykcyjnymi: Komisjami PZPN, Ekstraklasy S.A., FIFA DRC, a także przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie (CAS). Jego portfolio obejmuje obsługę transferów zawodników do Bundesligi, Ligue 1, Championship, a także do lig rosyjskiej, greckiej, cypryjskiej, tureckiej i słowackiej. Obsługiwał sprawy zawodników reprezentacji Polski oraz trenerów klubów Ekstraklasy.

W latach 2017–2019 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Prawnej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wcześniej był także członkiem Grupy Roboczej PZPN ds. uchwał regulujących stosunki prawne pomiędzy klubami i trenerami. Przewodniczył Piłkarskiemu Sądowi Polubownemu przy Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej, a także zasiadał w Komisji Odwoławczej DZPN. Od 2023 roku odpowiada za rozwój kursów i szkoleń dla kandydatów na agentów piłkarskich w ramach PSLAP.

W ciągu kilkunastu lat kariery prowadził liczne medialne i przełomowe sprawy związane z rozwiązywaniem kontraktów, sporami transferowymi oraz odpowiedzialnością kontraktową w środowisku sportowym. Występował wielokrotnie przed sądami powszechnymi, FIFA, a także CAS w Lozannie, uzyskując wyroki o kluczowym znaczeniu dla prawa sportowego.

Jako wykładowca, od lat dzieli się wiedzą prawniczą w środowisku piłkarskim. Prowadził wykłady na kursach UEFA Pro i UEFA A w Szkole Trenerów w Białej Podlaskiej oraz we Wrocławiu. Występował jako prelegent podczas Międzynarodowych Konferencji Trenerów w Szklarskiej Porębie oraz na konferencjach akademickich – m.in. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest współautorem materiałów dydaktycznych oraz autorem licznych ekspertyz i analiz prawnych wykorzystywanych podczas szkoleń.

Dzięki połączeniu praktyki adwokackiej z wiedzą transferową i regulaminową stanowi unikalne ogniwo łączące świat prawa, sportu i edukacji. Jego doświadczenie stanowi wartość dla przyszłych studentów kierunku „Sport”, zwłaszcza w zakresie zarządzania karierą sportowca, kontraktów zawodowych oraz przepisów transferowych.