Aureliusz Kosendiak
dr Aureliusz Kosendiak

Pracownik Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW, specjalizującym się w badaniach nad stylem życia, aktywnością fizyczną i żywieniem różnych grup społecznych. Posiada ponad 200 publikacji naukowych i jest autorem 3 monografii. Otrzymał liczne nagrody naukowe, a także zorganizował ponad 20 wydarzeń w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Realizował staże naukowe w Portugalii i Grecji, a także pełnił rolę kierownika projektu badawczego. Jest recenzentem w międzynarodowych czasopismach naukowych. Wykorzystując program Erasmus, dąży do poszerzenia swojej wiedzy i doświadczenia oraz nawiązania międzynarodowych współprac. Jest medalistą Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w rzucie oszczepem, a także był zawodnikiem triatlonu Ironman. Jego wiedza praktyczna i teoretyczna z zakresu sportu wspiera działalność dydaktyczną i naukową, a jego podopieczni w Studenckim Klubie Sportowym zdobywali liczne nagrody.

Jan kosendiak
dr hab. Jan Kosendiak

Wieloletni pracownik dydaktyczny z ponad 30letnim stażem, specjalista od teorii sportu i teorii treningu sportowego, historii olimpizmu. Uczestnik wielu sympozjów i konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym .Wieloletni trener lekkoatletyki. Autor ponad 110 prac naukowych wydanych w kraju i za granicą z zakresu  projektowanie procesów treningowych, optymalizacja procesu treningowego, analiza obciążeń, struktur czasowych, projektowanie systemów kontroli treningu, problematyka sportu dzieci i młodzieży, autor i współautor 4 książek, promotorstwo 2 doktoratów, autor 6 recenzji doktoratów, 1 recenzja w przewodzie habilitacyjnym. Od 2014 decyzją Rady Wydziału Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu  nadany tytuł dr hab. Nauko Kulturze Fizycznej. 

dr hab. Magdalena Hagner – Derengowska, prof. UMK

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistą fizjoterapii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy oraz Klinice Medpharma w Starogardzie Gdańskim, koordynatorem ds. edukacji i szkoleń klinicznych w Specjalistycznym Szpitalu w Kościerzynie, dyrektorem medycznym w klinice Spinetic w Warszawie. Wiele lat pełniła funkcję Prorektora oraz Pełnomocnika Rektora ds. kierunku fizjoterapia na Bydgoskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Pełni funkcje Przewodniczącej komisji ds. nauki w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Sportem w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na kadencje 2024-2028.
Posiada doświadczenie menedżerskie, ukończyła studia podyplomowe MBA. Jej zainteresowania badawcze i kliniczne dotyczą rehabilitacji, medycyny sportowej, fizjoterapii ortopedycznej, starzenia się, onkologii, aktywności fizycznej, ergonomii i biomechaniki oraz fizjologii wysiłku fizycznego, obecnie rehabilitacji po Covid-19, wykłada na kierunkach: turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne i sport, sport i wellness, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz na english division: nursing w Uniwersytetach w Polsce oraz zagranicą.
Jest autorem i współautorem ponad 200 recenzowanych publikacji, wielokrotnie była zaproszonym prelegentem i członkiem rady naukowej na międzynarodowych konferencjach. Prace jej autorstwa oraz współautorstwa były cytowane > 650 razy (ISI Web of Knowledge), posiada ponad 50 punktów Impact Factor. Jest również autorką podręczników dla fizjoterapeutów i studentów fizjoterapii, medycyny oraz pielęgniarstwa.
Otrzymała odznakę Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz wyróżnienie PTF za wkład w rozwój fizjoterapii w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Otrzymała wielokrotnie wyróżnienia i nagrody JM Rektora za działalność naukowo-badawczą.
W latach 2015-2020 była konsultantem wojewódzkim w dziedzinie fizjoterapii. W latach 2020-2022 była ekspertem WCPT World Physiotherapy ds. edukacji oraz akredytacji uczelni medycznych, uczestniczyła w ewaluacji programów wielu Uczelni zagranicznych, również współpracowała z SKVC dla oceny i akredytacji kierunku fizjoterapia prowadzonych przez Uniwersytety na Litwie.
Jest wiceprezesem władz regionalnych dla województwa kujawsko-pomorskiego, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.
Jest promotorem oraz recenzentem wielu prac licencjackich, magisterskich na kierunkach: fizjoterapia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, sport i wellness oraz czterech prac doktorskich w dyscyplinie medycyna oraz kultura fizyczna, a także recenzentem 19 rozpraw doktorskich.
Jest ekspertem komisji ds. Międzynarodowych oraz Komisji ds. Edukacji Przedyplomowej przy Krajowej Izbie Fizjoterapeutów.
Współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami klinicznymi i badawczymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Europie, Kanadzie, USA, Australii, ale koncentruje się na badaniach międzynarodowych z Uniwersytetem La Sabana w Kolumbii, w której jest obecnie visiting profesorem. W roku 2024 podjęła również współpracę z Uniwersytetem na Malcie.
 

Anna Michalska
Dr Anna Michalska

Absolwenta V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Toruniu. Podjęcie studiów wyższych w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rozbudziło moje zainteresowanie działalnością naukową. Początkowo jej zakres był ściśle związany z obranym kierunkiem studiów, tzn. bezpieczeństwem wewnętrznym. Podczas studiów zostałam wyróżniona tytułem Najlepszego Studenta-Sportowca Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu, będąc wzorem łączenia kariery naukowej z trudami treningu sportowego. Po owocnym zakończeniu studiów magisterskich zdecydowała się na podjęcie studiów doktoranckich na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kiedy na dobre zaangażowałam się w działalność w Akademickim Związku Sportowym (będąc sekretarzem AZS OŚ województwa kujawsko-pomorskiego oraz członkiem Zarządu Głównego), a następnie podjęłam pracę w Uniwersyteckim Centrum Sportu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zainteresowałam się zagadnieniami dotyczącymi prawa sportowego oraz organizacji życia sportowego w regionie, w którym mieszkam, tzn. w województwie kujawsko-pomorskim. Interesujące okazały się być zwłaszcza procesy historyczne, warunkujące rozwój kultury fizycznej. Wydarzenia te na dobre ukierunkowały moje zainteresowania naukowe. Kontynuacją zainteresowań było wszczęcie postępowania doktorskiego jakie miało miejsce 2018-09-27 w ramach Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia (do 2019-09-30), Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej (obecnie). Tematem rozprawy doktorskiej był Rozwój kultury fizycznej w województwie toruńskim w latach 1975-1998. Promotorem pracy była dr hab. Renata Urban, prof. US, a rolę opiekuna pomocniczego pełniła dr Agnieszka Połaniecka - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie. Obrona pracy doktorskiej nastąpiła w dn. 12 października 2023.