dr hab. Magdalena Hagner – Derengowska, prof. UMK
Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistą fizjoterapii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy oraz Klinice Medpharma w Starogardzie Gdańskim, koordynatorem ds. edukacji i szkoleń klinicznych w Specjalistycznym Szpitalu w Kościerzynie, dyrektorem medycznym w klinice Spinetic w Warszawie. Wiele lat pełniła funkcję Prorektora oraz Pełnomocnika Rektora ds. kierunku fizjoterapia na Bydgoskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Pełni funkcje Przewodniczącej komisji ds. nauki w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Sportem w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na kadencje 2024-2028.
Posiada doświadczenie menedżerskie, ukończyła studia podyplomowe MBA. Jej zainteresowania badawcze i kliniczne dotyczą rehabilitacji, medycyny sportowej, fizjoterapii ortopedycznej, starzenia się, onkologii, aktywności fizycznej, ergonomii i biomechaniki oraz fizjologii wysiłku fizycznego, obecnie rehabilitacji po Covid-19, wykłada na kierunkach: turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne i sport, sport i wellness, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz na english division: nursing w Uniwersytetach w Polsce oraz zagranicą.
Jest autorem i współautorem ponad 200 recenzowanych publikacji, wielokrotnie była zaproszonym prelegentem i członkiem rady naukowej na międzynarodowych konferencjach. Prace jej autorstwa oraz współautorstwa były cytowane > 650 razy (ISI Web of Knowledge), posiada ponad 50 punktów Impact Factor. Jest również autorką podręczników dla fizjoterapeutów i studentów fizjoterapii, medycyny oraz pielęgniarstwa.
Otrzymała odznakę Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz wyróżnienie PTF za wkład w rozwój fizjoterapii w Polsce oraz na arenie międzynarodowej. Otrzymała wielokrotnie wyróżnienia i nagrody JM Rektora za działalność naukowo-badawczą.
W latach 2015-2020 była konsultantem wojewódzkim w dziedzinie fizjoterapii. W latach 2020-2022 była ekspertem WCPT World Physiotherapy ds. edukacji oraz akredytacji uczelni medycznych, uczestniczyła w ewaluacji programów wielu Uczelni zagranicznych, również współpracowała z SKVC dla oceny i akredytacji kierunku fizjoterapia prowadzonych przez Uniwersytety na Litwie.
Jest wiceprezesem władz regionalnych dla województwa kujawsko-pomorskiego, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.
Jest promotorem oraz recenzentem wielu prac licencjackich, magisterskich na kierunkach: fizjoterapia, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, sport i wellness oraz czterech prac doktorskich w dyscyplinie medycyna oraz kultura fizyczna, a także recenzentem 19 rozpraw doktorskich.
Jest ekspertem komisji ds. Międzynarodowych oraz Komisji ds. Edukacji Przedyplomowej przy Krajowej Izbie Fizjoterapeutów.
Współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami klinicznymi i badawczymi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Europie, Kanadzie, USA, Australii, ale koncentruje się na badaniach międzynarodowych z Uniwersytetem La Sabana w Kolumbii, w której jest obecnie visiting profesorem. W roku 2024 podjęła również współpracę z Uniwersytetem na Malcie.