Czego się nauczysz, wybierając tę specjalność?

• Rozwiniesz swoje umiejętności językowe dzięki poszerzonym, platformom językowym, wybierając język niemiecki, bądź angielski.
  • Działań animacyjnych, skierowanych do jednostek, grup i społeczności lokalnych zagrożonych ubóstwem, bezrobociem, bezdomnością, marginalizacją społeczną i wykluczeniem w szczególności osób, które znalazły się w Polsce w wyniku życiowych zawirowań i tu osiadły.
  • Nauczysz się diagnozowania potrzeby i zasobów osób znajdujących się w procesie zmiany kulturowej.
  • Przeprowadzać wywiady socjalne z osobami pochodzącymi z różnych obszarów kulturowych (uchodźcy, migranci, przesiedleńcy, repatrianci).
  • Organizacji i kształtu systemu pomocy społecznej w Polsce i państwach Unii Europejskiej.
  • Diagnozowania sytuacji społecznej osób lub grup wymagających wsparcia.
  • Projektowania i realizowania działań pomocowych, o charakterze profilaktycznym i zaradczym, dostosowane do potrzeb osób wymagających pomocy.
  • Poznasz kreatywne metody pracy w pomocy społecznej i środowisku wielokulturowym.
  • Zdobędziesz umiejętności w rozwiązywaniu problemów społecznych.
  • Nabędziesz umiejętności tworzenia projektów socjalnych oraz pozyskiwania środków na ich realizację z różnych źródeł finansowania.
  • Pozyskasz kompetencje w zakresie komunikacji interpersonalnej, rozumienia problemów ludzi znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych czy w sytuacjach kryzysowych.
  • Zdobędziesz wiedzę ekonomiczną i prawną w zakresie działalności służb społecznych.

Praca dla Ciebie:

• Ośrodki pomocy społecznej
  • Powiatowe centra  pomocy rodzinie.
  • Regionalne ośrodki polityki społecznej
  • Domy pomocy społecznej.
  • Placówki specjalistycznego poradnictwa (w tym rodzinnego)
  • Placówki opiekuńczo-wychowawcze (typu interwencyjnego i socjalizacyjnego)
  • Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze
  • Ośrodki wsparcia
  • środki interwencji kryzysowej
  • Świetlice środowiskowe
  • Placówki dla osób bezdomnych i uzależnionych
  • Inne instytucje rynku pracy (urzędy pracy, agencje zatrudnienia etc.), przy zakładach karnych, w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, w ośrodkach badań, ośrodkach dla cudzoziemców, placówkach służby zdrowia i wymiaru sprawiedliwości, w hospicjach i organizacjach pozarządowych.

• Zajęcia prowadzą doświadczeni pracownicy jednostek pomocy społecznej, którzy realizują zadania i działalność pomocową w różnych kierunkach pomagania.
  • Niewątpliwą zaletą studiów jest nie tylko kształcenie, ale także możliwość poznania ludzi i ich spojrzeń na wielowymiarowy świat pomocy społecznej także w wymiarze pracy w środowiskach wielokulturowych, które coraz częściej stają się polem pracy pracownika socjalnego.
  • Program studiów skonstruowaliśmy w zgodzie z Ustawą o pomocy społecznej oraz uwzględnieniem diagnoz dokonywanych przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej . Bierze on również pod uwagę aktualne potrzeby pracodawców oraz możliwości rynku usług pomocowych, a także zmiany dokonujące się w życiu społecznym.
  • Niewątpliwym atutem specjalności, jest możliwość poszerzenia swoich kompetencji językowych.

• Praca socjalna w środowiskach wielokulturowych
  • Poradnictwo w obszarze różnic kulturowych
  • Problematyka migracji
  • Praca socjalna z migrantami i uchodźcami