Czego się nauczysz, wybierając tę specjalność?

• Zdobędziesz wiedzę z zakresu prowadzenia diagnozy problemów rodzinnych, zawodowych, wychowawczych oraz trudności szkolnych.
  • Nauczysz się organizowania i prowadzenia poradnictwa edukacyjnego, rodzinnego i zawodowego, w tym wspierania młodzieży i osób dorosłych w procesie konstruowania ich karier.
  • Nauczysz się realizowania zajęć psychoedukacyjnych, ukierunkowanych na optymalizowanie rozwoju i podnoszenie jakości życia jednostek.
  • Zajęcia na tej specjalności prowadzą badacze rozwijający poradoznawstwo w Polsce. Są to naukowcy, praktycy, konsultanci i doradcy w instytucjach Unii Europejskiej. Osoby te należą do Naukowego Towarzystwa Poradoznawczego, Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP oraz organizacji międzynarodowych, takich jak np. Sieć Innowacji w Poradnictwie i Doradztwie Zawodowym w Europie (NICE).

Praca dla Ciebie:

• w przedszkolu, szkole podstawowej i ponadpodstawowej każdego typu (jeśli posiadasz przygotowanie pedagogiczne),
  • w publicznych, niepublicznych i prywatnych poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
  • w poradniach rodzinnych, poradniach specjalistycznych,
  • w poradniach adopcyjnych, ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych,
  • w ośrodkach interwencji kryzysowej, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach psychologiczno-profilaktycznych, ośrodkach psychoedukacyjnych, centrach integracji społecznej,
  • w urzędach pracy, akademickich biurach karier, szkolnych ośrodkach kariery, centrach kształcenia praktycznego,
  • w instytucjach pomocowych, przy których działają telefony zaufania,
  • w sektorze pozarządowym, w stowarzyszeniach i fundacjach, w których udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna.

Przykładowe zagadnienia:

• pomoc psychologiczno-pedagogiczna w edukacji,
  • diagnozowanie problemów egzystencjalnych,
  • diagnoza i terapia trudności szkolnych,
  • warsztat umiejętności trenerskich,
  • poradnictwo rodzinne i indywidualne,
  • profilaktyka przemocy i agresji w środowisku wychowawczym,
  • metody pracy szkolnego doradcy zawodowego i doradcy kariery,
  • technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy doradcy.

Zobacz program studiów
Hand icon

Zainteresowała Cię specjalność?
Zrób kolejny krok i zacznij studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu.

Zapisz się online
Pobierz stronę do PDF