Debata ekspertów pt. „Zmiany klimatu. Nadchodzą zielone zawody” była wydarzeniem w ramach tegorocznej edycji Targów Pracy i Przedsiębiorczości "Week4Work" (27.11-4.12.2021), organizowanych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Jej celem było nie tylko wzbogacenie wiedzy o współczesnych trendach ekologicznych, ale także pobudzenie refleksji nad zjawiskami zachodzącymi w wymiarze globalnym.

 

Emisja odbędzie się w dniu 29.11.2021 o godz. 12:00 na profilu Biura Karier i Praktyk DSW na Facebooku.

 

Link do profilu

 

Zmiany klimatu stanowią potężny czynnik stymulujący rozwój gospodarki światowej. W państwach Europy Zachodniej obserwuje się wzrost zatrudnienia w sektorze odnawialnych źródeł energii, powiązanej z nim branży technologicznej, ale także w sektorze ubezpieczeń i usług. Raportowanie środowiskowe i niefinansowe związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu staje się codziennością. Zachodzące na świecie i w naszym otoczeniu zmiany związane z transformacją energetyczną i wdrażaniem zasady zrównoważonego rozwoju, potwierdzone na szczycie klimatycznym w Glasgow, odbywającym się w listopadzie 2021 r., stanowiły punkt wyjścia do dyskusji o ekologicznych trendach pojawiających się na rynku pracy i związanych z nimi tzw. zielonymi zawodami.

 

W rozmowie moderowanej przez dr hab. Helenę Wyligałę, prof. DSW, udział wzięli:

 

  • Monika Fedorczuk, ekspertka w Departamencie Pracy Konfederacji Lewiatan, 
  • Marcin Kowalski, Prezes Zarządu Human Partner,
  • Grzegorz Rudno-Rudziński, Prezes Zarządu IT Corner oraz Managing Partner w Unity Group.

 

Dyskusja ekspertów dotyczyła tego, czy i w jakim zakresie zielone zawody stanowią szansę i tworzą nowe możliwości zatrudnienia dla studentów i absolwentów studiów wyższych w różnych branżach i sektorach gospodarki: od produkcyjnych, przez usługowe, na zarządzaniu projektami i edukacji kończąc. Zastanawiano się, jakich kompetencji oczekuje rynek od pracowników zatrudnionych w zielonych zawodach. Oprócz branży technicznej, szczególnie ciekawie jawi się ekologizacja sektora usługowego, w którym istnieje duży potencjał oferowania stanowisk doradczych, ewaluacyjnych czy koordynacyjnych, związanych ze stymulowaniem działań proekologicznych. Już dziś w popularnych portalach można znaleźć oferty pracy dla specjalistów/ek ds. ochrony środowiska i energii, ds. zielonego biznesu, koordynatorów/ek ds. zrównoważonego rozwoju. W dyskusji zwrócono uwagę na konieczność kształtowania postaw proekologicznych, zarówno po stronie samych poszukujących pracy, ale także menedżerów firm, którzy powinni stosować zwinne formy i metody zarządzania. Istotną rolę mają także do odegrania szkoły i uczelnie, jednak zdaniem ekspertów, dynamika współczesnych zjawisk wymaga dużej proaktywności, stałego doszkalania w ramach krótszych form edukacyjnych, na kursach certyfikujących, studiach podyplomowych i szkoleniach, także online. Kluczowa staje się otwartość na pozaformalne ścieżki kształcenia i zdolność do przekwalifikowania się. Zarówno kryzys pandemii, wyzwanie digitalizacji, jak i kryzys klimatyczny tworzą na rynku pracy nową przestrzeń dla „liderów jutra”. 


W konkluzji zawarto wnioski, że kształtowanie postaw proekologicznych i wdrażanie zmian w firmach jest stymulowane przez różne czynniki: legislacyjne, technologiczne, presję społeczną czy finanse. Nowe oferty pracy w zawodach związanych z transformacją gospodarki i ochroną środowiska już dziś umożliwiają podjęcie zatrudnienia osobom o różnych kompetencjach na różnych stanowiskach. Różnorodność sektorów i branż, których dotykają przemiany oznacza, że całożyciowe podnoszenie kompetencji, wiedzy, doszkalanie na kursach i studiach, otwartość na innowacje technologiczne i wiedzę o konsekwencjach zmian klimatycznych są sposobem na partycypację w rynku zielonych zawodów. Zdaniem ekspertów, właściwie trudno wskazać jest obecnie branżę, która nie byłaby dotknięta swoistą ekologizacją i przeobrażeniami dotyczącymi redukcji zanieczyszczeń i zużycia zasobów: od energetyki zaczynając, przez rolnictwo, przemysł i produkcję, transport, budownictwo i architekturę czy planowanie przestrzenne, zarządzanie zielenią i zasobami naturalnymi, po logistykę, turystykę, ubezpieczenia, BHP, zdrowie i administrację. W obliczu presji na wdrażanie rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych, gospodarki obiegu zamkniętego, redukcji odpadów itp. brak inwestycji w ekologię może w dłuższej perspektywie kosztować więcej niż realizacja przemyślanych prośrodowiskowych inwestycji. Wdrażanie zmian, nieodzownie łączące się ze zmianą nawyków, zachowań i postaw, nie jest zdaniem ekspertów łatwe, ale może stanowić wyzwanie stymulujące rozwój rynku pracy w nadchodzących latach. 

 

opracowała Helena Wyligała

Czytaj więcej