Zapraszamy na warsztaty audialne z dr Szymonem Nożyńskim w ramach projektu Samorządu Studenckiego w programie FAST Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Projekt ma charakter akademicko-badawczy. Służy m.in. uwrażliwieniu studentów na otoczenie audialne, uwzględniające zmiany środowiskowe i urbanistyczne - a co za tym idzie - ewolucję miejskiego i środowiskowego pejzażu dźwiękowego. Zatem są to praktyczne działania (rejestracja) uświadamiające - głównie w obszarze tak istotnej współcześnie akustycznej ekologii, jak i działania zawierające w sobie elementy poszerzające wiedzę teoretyczną - związaną z architekturą i środowiskiem.

Podniesienie świadomości studenckiej nastąpi na drodze praktycznego przebadania i zanalizowania lokalnej (i nie tylko) audiosfery, co ukaże w efekcie, zmiany i przeobrażenia dźwiękowej przestrzeni audialnej miasta oraz terenów naturalnych. To z kolei spowoduje uwrażliwienie studentów na kwestie środowiskowe i ekologiczne, zatem ich przyszłe działania (np. w obszarach współpracy z przedsiębiorcami) spowodują takie ukierunkowanie myślenia, które będzie uwzględniało potrzeby społeczno-ekologiczne.

Popularyzacja wiedzy dotyczącej lokalnej audiosfery oraz odkrywanie audiocentrycznej strony miasta przyczyni się do podniesienia wiedzy i wrażliwości mieszkańców na tzw. zabrudzenie dźwiękiem przestrzeni miejskiej. Świadomość ta pozwoli na poruszanie tych kwestii w komunikacji z władzami miasta czy na spotkaniach wspólnot lokalnych i przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców (redukcja hałasu, strefy ciszy itp.).

Warsztat audialny realizowany będzie w postaci tzw. spaceru dźwiękowego (spopularyzowanych przez badacza - Raymonda Murraya Schafera), na którym mieszkańcy Wrocławia, wyposażeni w odpowiedni sprzęt rejestrujący, odkrywają audiocentryczną stronę miasta, która wymaga ciągłego monitorowania (hałas, zabrudzenie dźwiękiem).

Dlaczego jeszcze warto wziąć udział w projekcie? Dowiecie się już 18 grudnia, g.17 na spotkaniu online, które poprowadzi dr Szymon Nożyński.

Bądźcie z nami! Spotkanie w aplikacji Microsoft Teams. Dołącz na swoim komputerze lub w aplikacji mobilnej. Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania.