Serdecznie zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu obchodów 25-lecia Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

 

26. czerwca o godzinie 16:30 w Auli Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ul. Strzegomskiej 55 odbędzie się premiera spektaklu "Kto mnie woła", według T. Karpowicza, przygotowanego przez Teatr Akademicki AULA, pod kierunkiem dr Moniki Taras.

 

"Spektakl Kto mnie woła, powstał jako sceniczna adaptacja słuchowiska Przyjdź jak najprędzej autorstwa związanego z Wrocławiem dramaturga Tymoteusza Karpowicza. Ujawniająca się w twórczości Karpowicza aktualność podejmowanych przez niego tematów stała się pretekstem do interpretacji zapomnianego słuchowiska/dramatu i poszukiwań rozwiązań artystycznych oraz formalnych w dokonaniu adaptacji scenicznej utworu.     
Odwołując się do dramatu Karpowicza sięgamy do uniwersalnych, ale też lokalnie zakorzenionych treści, aby poprzez perspektywę minionego czasu przejrzeć się we współczesności i w tym odbiciu szukać odpowiedzi na nasze pytania. 
Spektakl Kto mnie woła jest wielowymiarowy, podejmuje temat dążeń, tęsknot, ambicji i utraconej miłości. Pokazuje dramat człowieka poszukującego odpowiedzi na doświadczaną próżnię bytu. Główny bohater umieszczony w kontekście uwarunkowań historyczno-społecznych lat pięćdziesiątych zderza się z rzeczywistością, weryfikującą plany i marzenia, które stają się źródłem rozczarowań oraz frustracji. Akcja rozgrywa się na granicy retrospekcji i świadomości bohatera, bycia tu i teraz. Pojawiające się obrazy stają się rekonstrukcją kontekstualnych historii, minionych doświadczeń i wydarzeń. Na całą historię można spojrzeć jak na próbę analizy i wyjaśnienia pogoni za wewnętrznym głosem, odbywającą się w procesie wewnętrznych negocjacji w poszukiwaniu siebie. Metafory, światło, scenografia, muzyka i udźwiękowienie budują pomost do współczesnych odniesień, ukazując dzisiejsze lęki i resentymenty, obsesje oraz nadzieje. To właśnie do nich odwołuje się tytuł spektaklu Kto mnie woła."

 

dr Monika Taras

 

 

Po spektaklu mamy przyjemność zaprosić na dwa wernisaże:

  • Słowo-obraz-pomiędzy, kolaże cyfrowe autorstwa Studentów Kierunku Media kreatywne 
  • Dwoje poza horyzontem zdarzeń, wernisaż wystawy Autorów Agata Gwizd, Witold Owczarek

Czytaj więcej