Czego się dowiesz?

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że do zawodów przyszłości można zaliczyć m.in. te związane z branżą IT.

 

Mowa nie tylko o programistach (już mocno rozchwytywanych na rynku), ale też specjalistach zajmujących się zawodowo cyberbezpieczeństwem, wdrażaniem rozwiązań w chmurach, developerów działających w branży e-commerce czy wreszcie ekspertach zajmujących się badaniami nad sztuczną inteligencją.

 

Dziedziny informatyki: nie tylko programowanie

Bez wątpienia najpopularniejszą dziedziną informatyki jest dziś programowanie. Nic dziwnego; to właśnie programiści są obecnie prawdopodobnie najbardziej poszukiwanymi specjalistami (zresztą nie tylko na polskim rynku). Warto jednak mieć świadomość, że dziedzin informatyki jest znacznie więcej.  

 

Eksperci wyróżniają cztery kluczowe obszary informatyki:

  • języki i metodologię programowania,
  • budowę i architekturę komputerów,
  • algorytmy i strukturę danych,
  • teorię obliczeń.

Wśród obszarów informatyki można wyróżnić konkretne dziedziny, takie jak m.in.:

  • sieci komputerowe i komunikacja,
  • inżynieria oprogramowania,
  • systemy operacyjne,
  • programowanie,
  • systemy baz danych,
  • obliczenia równoległe,
  • metody numeryczne i symboliczne,
  • administracja sieciowa,
  • architektura procesów,
  • symulacja komputerowa.

 

W dodatku warto mieć świadomość, że wśród każdej z tych dziedzin można wyodrębnić jeszcze co najmniej kilka specjalności.

 

Możliwości jest zatem naprawdę sporo, dzięki czemu na studiach informatycznych odnajdą się zarówno osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w programowaniu, jak i przyszli inżynierowie aplikacji, projektanci systemów informatycznych, front-end developerzy, graficy komputerowi czy analitycy danych. 

Informatyka na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW?

Sprawdź ofertę studiów I stopnia

Zawody informatyczne: co można robić po skończeniu informatyki?

Absolwenci studiów informatycznych nie muszą obawiać się o zatrudnienie – bez względu na to, jaką specjalność wybrali na studiach. W jakich zawodach mogą pracować? Potencjalna lista jest naprawdę długa.  

 

Jednym z zawodów chętnie wybieranych przez absolwentów informatyki jest inżynier systemów informatycznych. Osoba pracująca w tym zawodzie może zajmować się np. projektowaniem aplikacji, stron internetowych, architekturą testów. Tym samym potencjalny zakres obowiązków może mocno różnić się w zależności od wymagań pracodawcy i potrzeb firmy.  

 

Kolejnym zawodem, podejmowanym przez absolwentów informatyki, jest administrator sieci komputerowych. To jedna z podstawowych profesji w branży IT. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się budową, udoskonalaniem i zarządzaniem określoną grupą połączonych ze sobą komputerów. Należy przy tym pamiętać, że sieci komputerowe występują niemal w każdym przedsiębiorstwie i urzędzie – co oznacza z kolei, że większość firm i instytucji musi zatrudniać administratora sieci komputerowych.

 

Na liście zawodów w branży IT nie może oczywiście zabraknąć także programisty. Warto jednak mieć świadomość, że programowanie to dość szeroka dziedzina, co oznacza, że osoba pracująca w zawodzie programisty zajmuje się wprawdzie tworzeniem kodów do programów komputerowych, ale równie dobrze mogą być to zarówno aplikacje mobilne jak i np. gry komputerowe. Wiele zależy zatem od tego, czym dokładnie zajmuje się firma, która decyduje się na zatrudnienie programisty.

 

Popularne zawody informatyczne to oczywiście również grafik komputerowy, tester, webmaster, a także specjalista ds. cyberbezpieczeństwa czy cieszący się ostatnio coraz większą popularnością zawód Data Scientist.  

 

Specjalności na kierunku Informatyka na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW pozwalają na podjęcie pracy w niemal wszystkich wymienionych zawodach. Dodatkowo studenci mogą wybrać np. specjalność E-commerce Developer. Jej absolwenci prawdopodobnie już wkrótce będą rozchwytywani na rynku pracy – branża e-commerce gwałtownie się rozwija, co oznacza, że coraz więcej firm potrzebuje specjalistów będących w stanie postawić sklep internetowy i zająć się rozwijaniem jego funkcjonalności.

Ukończenie informatyki gwarancją zatrudnienia

Perspektywy na rynku pracy dla absolwentów informatyki są wręcz wyśmienite. Branża IT nadal jest gotowa na wchłonięcie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy specjalistów. Wciąż brakuje nie tylko programistów, ale też inżynierów zajmujących się systemami chmurowymi, systemami mobilnymi czy projektowaniem systemów informatycznych.

 

Nie można też nie wspomnieć, że absolwenci informatyki zazwyczaj osiągają wysokie zarobki już w pierwszych latach pracy w branży IT. Z tego względu na podjęcie studiów informatycznych (np. zaocznie) decyduje się też sporo osób, które chcą zmienić ścieżkę swojej kariery zawodowej.  

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: