Czego się dowiesz?

Jeszcze do niedawna praca w zawodzie informatyka była utożsamiana z naprawami sprzętu komputerowego. Obecnie jest już jednak zupełnie inaczej, a odpowiedź na pytanie „kim jest informatyk?” nie jest taka prosta. Czym aktualnie najczęściej zajmują się informatycy, jakie dziedziny informatyki można wyróżnić i co zrobić, by pracować w tym zawodzie?

Co to jest informatyka i czym się właściwie zajmuje?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym jest informatyka i jakie dziedziny obejmuje. To dyscyplina, która zajmuje się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji i technologiami wytwarzania systemów, które te informacje przetwarzają.  

 

Z czego składa się informatyka? Można wyróżnić co najmniej kilkanaście dziedzin informatyki, w tym m.in. administrację sieciową, administrację systemem, inżynierię oprogramowania, języki programowania i programowanie, systemy informatyczne, webmastering, ale i sztuczną inteligencję czy grafikę komputerową (a to tylko najpopularniejsze dziedziny tej dyscypliny naukowej). To właśnie z tego względu trudno jednoznacznie wskazać, czym zajmuje się informatyk – wszystko zależy od tego, w jakiej dziedzinie postanowił się wyspecjalizować. Co więcej, nawet jeśli dana osoba zdecydowała się zająć programowaniem, nie oznacza to jeszcze, że zna (lub zamierza poznać) wszystkie języki programowania – bardziej prawdopodobne jest, że skupi się na opanowaniu kilku wybranych języków. Mitem jest zatem założenie, że informatyk to osoba zajmująca się głównie naprawą sprzętów komputerowych czy obsługą systemów komputerowych lub że programista jest wszechstronny i potrafi programować w dowolnym języku.

 

Inny mit dotyczy zatrudnienia w branży IT. Skrót „IT” pochodzi od techniki informatycznej; branża IT zajmuje się stosowaniem technologii obliczeniowych w biznesie, instytucjach państwowych, opiece zdrowotnej i różnego rodzaju organizacjach. Większość osób zakłada zatem błędnie, że w branży IT pracują jedynie informatycy. W praktyce jednak – chociaż oczywiście osoby po studiach informatycznych bez wątpienia dominują w branży – na zatrudnienie w IT mogą liczyć też osoby niebędące informatykami.

Kierunki studiów I stopani

Sprawdź

Zawód informatyk. Co zrobić, by zostać informatykiem?

Jest co najmniej kilka sposobów na to, by zostać informatykiem. Część osób decyduje się np. na szkołę policealną i kierunek technik informatyk. Część – na specjalistyczne kursy i szkolenia. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej nauczą się studenci informatyki, zwłaszcza jeśli prowadzone przez uczelnię zajęcia mają w dużej mierze charakter praktyczny. Tak jest m.in. w przypadku Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW – oferta kierunku informatyka na tej uczelni kierowana jest do osób, które nie tylko chcą podjąć studia informatyczne, ale też zdobyć umiejętności i wiedzę niezbędne do podjęcia jak najszybszej pracy w zawodzie.

 

Studenci informatyki na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW nauczą się programowania w popularnych językach, zarządzania systemami i bazami danych, projektowania aplikacji komputerowych czy testowania oprogramowania. Oprócz tego poznają również najpopularniejsze rozwiązania systemów i sieci komputerowych oraz chmur obliczeniowych czy metodyki zarządzania projektami informatycznymi. Należy przy tym zaznaczyć, że program kierunku uwzględnia potrzeby rynku pracy i jest rekomendowany przez pracodawców, takich m.in. jak IT Corner, Idaga Smart Solutions czy Creative Engineering. Warto też wspomnieć, że przedmioty praktyczne na kierunku informatyka na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW są prowadzone wyłącznie przez doświadczonych specjalistów, zarówno z branży IT, jak i z środowisk badawczych. 

Gdzie można pracować po studiach informatycznych?

Absolwenci informatyki z pewnością nie mogą narzekać na perspektywy zawodowe – z łatwością znajdą zatrudnienie w wielu firmach, niekoniecznie działających stricte w branży IT. Obecnie programistów, grafików, webmasterów, administratorów sieci czy inżynierów projektujących aplikacje zatrudniają przedsiębiorstwa z niemal wszystkich branż. Warto również pamiętać, że informatycy mogą założyć własną działalność gospodarczą – i realizować projekty dla wielu firm jednocześnie.  

 

Informatycy, niezależnie czy chodzi o programistów, czy też osoby specjalizujące się w innej dziedzinie informatyki, są też jednymi z najlepiej wynagradzanych specjalistów w Polsce. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się i rozpoczęciu kariery w tym zawodzie. Warto też dodać, że popyt na usługi informatyków będzie niewątpliwie rósł w kolejnych latach; wybór tej ścieżki kariery może być zatem świetnym pomysłem.  

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: