Czego się dowiesz?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że pracy – jeśli tylko nie jest to konieczne – nie należy zmieniać. Obecnie jednak wielu pracowników szuka nowych dróg rozwoju; niektórych przed zmianą pracy hamuje jednak przekonanie, że praca w nowej firmie wcale nie da im upragnionej szansy, a w dodatku pogorszą swoją sytuację. Część osób blokuje natomiast obawa, że zbyt częsta zmiana miejsca zatrudnienia, odnotowana w CV, wzbudzi czujność rekruterów i obniży szansę na znalezienie innej pracy w sytuacji, gdy będzie to niezbędne. Jak jest w rzeczywistości?

Dylemat czy zmienić pracę, czyli obawy pracowników

„Chcę zmienić pracę, ale się boję” – taka myśl towarzyszy sporej grupie pracowników. Należy jednak pogodzić się z tym, że zmiana pracy zawsze wiąże się z ryzykiem. Pracownik może być pewien co najwyżej warunków zatrudnienia zapisanych w umowie z nowym pracodawcą – czyli m.in. wysokości wynagrodzenia czy czasu pracy (oraz, przynajmniej teoretycznie, zakresu obowiązków). Nie wie natomiast, jaka będzie atmosfera w nowej firmie, czy szef będzie wymagający ani jakie są jego rzeczywiste szanse na dalszy rozwój. To z kolei sprawia, że spora grupa pracowników woli nie ryzykować i pozostaje w dotychczasowej firmie – nawet, jeśli praca w niej nie sprawia im już satysfakcji.  

Wielu pracowników, zwłaszcza na początku swojej kariery zawodowej, obawia się zmiany pracy jeszcze z jednego powodu – czyli potencjalnej reakcji rekruterów. W różnego rodzaju poradnikach można często przeczytać, że rekruterzy nieufnie podchodzą do kandydatów, którzy w przeszłości często – lub po krótkim okresie spędzonym w danej firmie – decydowali się na zmianę pracy. Obecnie to jednak nie do końca prawda. Dla rekrutera często istotniejsze są przyczyny zmiany miejsca zatrudnienia oraz to, jakimi umiejętnościami dysponuje kandydat na dane stanowisko. 

Czy warto ryzykować zmianę pracy?

Kiedy jest czas na zmianę pracy i czy w ogóle warto zatem ryzykować? Zmianę miejsca zatrudnienia warto na pewno rozważyć w kilku sytuacjach. Po pierwsze – w momencie, gdy okazuje się, że to, co zostało przedstawione pracownikowi jeszcze przed podpisaniem umowy, nie pokrywa się z rzeczywistością. Mowa o sytuacjach, gdy zatrudniony w praktyce ma znacznie szerszy zakres obowiązków niż zostało to ustalone, a pracodawca nie przestrzega warunków pracy wpisanych do umowy.  

 

O zmianie miejsca pracy warto również pomyśleć, gdy zatrudniony wie, że nie ma żadnych realnych szans na dalszy rozwój w firmie. I nie chodzi tu tylko o awans, ale też naukę nowych rzeczy i rozwój posiadanych już umiejętności czy możliwość realizacji ciekawych projektów.  

 

Zmiana miejsca pracy będzie też właściwa niezbędna, jeśli zatrudniony chce się przebranżowić, a nie może liczyć na zmianę działu wewnątrz firmy.  

 

Należy też podkreślić, że o ile pracownik nie zmienia pracy dosłownie co kilka miesięcy, to nie ma powodu do obaw, jeśli chodzi o podejście rekruterów – obecnie uznaje się, że zmiana miejsca zatrudnienia nawet co 1-2 lata nie jest niczym, co mogłoby wzbudzić jakieś podejrzenia ze strony zatrudniających. 

Chcesz się rozwijać, pozyskać nowe kompetencje?

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Co zrobić, gdy chcesz zmienić pracę?

Podstawą jest oczywiście przygotowanie dobrze skonstruowanego CV – czyli takiego, w którym pracownik umieści nie tylko informacje na temat swojego doświadczenia zawodowego czy wykształcenia, ale też posiadanych umiejętności. Należy też pamiętać, by zawsze przygotowywać życiorys z myślą o danym stanowisku, czyli wyszczególniać zwłaszcza te umiejętności, których wymaga przyszły pracodawca. Warto również dodać krótką informację (bezpośrednio w wiadomości e-mail lub np. w liście motywacyjnym), jakie korzyści osiągnie firma, zatrudniając nas na dane stanowisko.

 

Osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia zawodowego, a jednocześnie studiują, mogą też skorzystać z dodatkowej pomocy. Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław prowadzi na przykład program mentoringowy dla studentów, którzy mogą dzięki temu – przy wsparciu Mentora – zweryfikować swoje predyspozycje zawodowe, poznać specyfikę pracy w interesującej ich branży, nawiązać nowe kontakty zawodowe czy rozwinąć umiejętności interpersonalne. Udział w programie mentoringowym pomaga również odkryć, czy wybrana ścieżka zawodowa jest faktycznie najlepszym wyborem dla danego studenta.

 

Podsumowując – zmiany pracy nie należy się obawiać, zwłaszcza że bez zmiany miejsca zatrudnienia dalszy rozwój zawodowy często nie jest możliwy. Warto jedynie odpowiednio przygotować się do zmiany pracodawcy i pamiętać o przygotowaniu dopasowanego CV, a w miarę możliwości – także listu motywacyjnego. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: