Podobnie jak w poprzednich latach Dolnośląska Szkoła Wyższa aktywnie uczestniczy we współorganizacji jednej z najważniejszych imprez popularnonaukowych Wrocławia i regionu Dolnego Śląska – Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. 


Na XXIV Festiwal Nauki, który odbędzie się w formule on-line w dniach 16-22 września 2021 r., DSW przygotowała aż 15 interesujących dyskusji, wykładów i warsztatów. Zapisy na wydarzenia ruszyły 1 września. 


Hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu „Od science fiction do Science” związane jest z trwającym rokiem Stanisława Lema, autora słów: “Nauka wyjaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka”. 


W tym kontekście w dniu 21 września (wtorek) dr Szymon Makuch poprzez krótkie prezentacje i w ramach dyskusji omawiać będzie filmowe adaptacje dzieł Stanisława Lema. 20 września 2021 (poniedziałek) DSW oferuje interaktywny projekt w formie wystawy i prezentacji autorstwa dr hab. prof. DSW Marii Reut i dr Anity Szprych pt. Zamknięcie, nawiązujący do doświadczenia pandemii i czasu społecznej izolacji. Ponadto specjalista mediów kreatywnych dr Adam Flamma zaprasza 17 września (piątek) oraz 20 września (poniedziałek) klasy szkół ponadpodstawowych na wykłady połączone z dyskusją o roli literatury romantyzmu i elementów kultury słowiańskiej w tworzeniu gier komputerowych. Specjalista komunikacji społecznej dr Marek Zimnak zaprasza młodzież i dorosłych 22 września (środa) na bliskie spotkania z AI - warsztat dotyczący tworzenia i rozpoznawania głosu sztucznej inteligencji.  


Szczególnej uwadze chcemy polecić warsztaty organizowane 22 września (środa) – dr Agnieszki Zembrzuskiej, prof. DSW pt. Malarz jako antropolog, czyli co sztuka mówi o społeczeństwie? oraz warsztat połączony z grą i wykładem psychologów mgr Macieja Jonka i mgr Rafała Węgrzyna pt. O budowaniu internetowego plemienia – osiedlam się skrolując.  


W ofercie DSW znajdują się także inne interesujące wykłady o tematyce pedagogiczno-psychologicznej i z zakresu komunikacji społecznej: Czy bać się agresji w sieci? - dr hab. prof. DSW Beata Sierocka (20 września, poniedziałek), cieszące się każdego roku wielką popularnością wydarzenie pt. Pokolenie „show off”. Młodość pod presją znaczenia, autorstwa dr Małgorzaty Mikołajczak-Woźniak (21 września, wtorek).


W ramach analizy bieżących trendów i wydarzeń społeczno-politycznych zapraszamy na wykład historyka, profesora dr hab. Edwarda Czapiewskiego, oceniającego przeszłość i przyszłość Rosji (21 września, wtorek), a także wykład połączony z dyskusją o adaptacji do zmian klimatu, przygotowany przez politolożkę dr hab. prof. DSW Helenę Wyligałę (17 września, piątek). 


We współpracy ze Stowarzyszeniem Guide tyflolog dr Dariusz Rutkowski przedstawi 20 września (poniedziałek) zagadnienie ułatwiania podejmowania aktywności fizycznej seniorom i osobom niepełnosprawnym przez przygotowanie dostępnych tras biegowych i nordic walking.


Oferta zajęć z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych zostanie zaprezentowana przez specjalistę w zakresie geodezji i geoinformatyki profesora dr hab. Edwarda Osadę, który w dniach 21-22 września (wtorek-środa) zaprasza na prezentację  geowizualizacji i geoprzetarzania w środowisku ArcGIS oraz warsztat z zakresu tworzenia precyzyjnych, trójwymiarowych modeli terenu metodami fotogrametrii dronowej, lotniczej i satelitarnej. 


Pełna informacja o Dolnośląskim Festiwalu Nauki dostępna jest na stronie: https://www.festiwal.wroc.pl/program/


Dolnośląski Festiwal Nauki odbywać się będzie on-line we Wrocławiu (16-22.09) oraz - również w formule zdalnej - w innych miastach regionu (Legnica 21-23.09, Głogów 5-7.10, Bolesławiec 6-8.10, Bystrzyca Kłodzka 7-8.10, Jelenia Góra 12-13.10, Ząbkowice Śląskie 12,13,15.10, Lubin 20-21.10, Wałbrzych 20-29.10, Dzierżoniów 21-22.10, Zgorzelec 28-29.10).

 


Serdecznie zapraszamy! 


Opisy wszystkich warsztatów oferowanych przez Dolnośląską Szkołą Wyższą prezentujemy tu. 

 

 

Zapisz się na warsztaty

 

 

Czytaj więcej