Serdecznie zapraszamy na

Seminaria EDUKACYJNE CZWARTKI –

dwa otwarte spotkania kwietniowe dotyczące edukacji w kontekście edukacji ukraińskiej i pracy z dziećmi ukraińskimi w Polsce

 

 

1. Uczeń obcojęzyczny z doświadczeniem migracji - wyzwania i rekomendacje

Data: 05.04.2020, uwaga: wtorek!
Link do spotkania*

 

*rekomendowana przeglądarka: Chrome, Microsoft Edge (zaktualizowana wersja), aby skorzystać z linku konieczne jest posiadanie konta do MSTeams. Założyć konto można bezpłatnie pod linkiem.

 

dr Małgorzata Jedynak (Uniwersytet Wrocławski)
dr Joanna Kaczmarska (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu)

 

Dane statystyczne (GUS, 2020, NIK, 2020) pokazują, że z roku na rok coraz więcej uczniów obcojęzycznych pojawia się w polskich szkołach. Zjawisko to nasiliło się w ciągu ostatnich kilku tygodni, gdy ponad pół miliona dzieci w wieku szkolnym przyjechało do Polski z Ukrainy. To uczniowie często dwu- lub wielojęzyczni, z bagażem innej kultury i traumatycznym doświadczeniem migracji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde dziecko ze statusem uchodźcy ma prawo do nauki w publicznych szkołach publicznych.


Seminarium skupi się na poszukaniu odpowiedzi na pytania: 

  • Jakich trudności możemy spodziewać się w klasach, w których pojawiły się dzieci z Ukrainy? 
  • Na ile polskie szkoły przygotowane do nauczania w klasach monoligwalnych (jednojęzycznych) są w stanie zapewnić ciągłość nauki dla tych uczniów?
  • Jakie wsparcie jest potrzebne, zarówno psychologiczne, jak dydaktyczne, aby zapewnić nowym uczniom asymilację na poziomie języka i kultury? 

Adresatami seminarium są studenci kierunków pedagogicznych, czynni nauczyciele, pedagodzy, rodzice.

 

Dr Małgorzata Jedynak – językoznawca stosowany, tyflopedagog, przewodnicząca Dolnośląskiego Koła PTN oraz Grupy Badawczej TYFLO, członek Rady Naukowej czasopisma Neofilolog.  Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Glottodydaktyki w Instytucie Filologii Angielskiej w Uniwersytecie Wrocławskim. Jej zainteresowania naukowe dotyczą trzech obszarów: nabywania pierwszego i obcego języka, tyfloglottodydaktyki i neurodydaktyki oraz unijnej polityki językowej. W swoich badaniach zajmuje się takimi kwestiami jak psychologiczne korelaty sukcesu w języku obcym, nabywanie wymowy języka obcego, autonomia i interkulturowość. Współpracuje z DSW prowadząc zajęcia na kierunku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

 

Dr Joanna Kaczmarska – dr nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, w latach 2000-2003 wykładowca przedmiotu psycholingwistyka w Podyplomowym Studium Kształcenia Nauczycieli w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; 2006-2013 wykładowca Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu, od 2013  nauczyciel konsultant Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, gdzie m. in. prowadziła zajęcia na Kursie Kwalifikacyjnym dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej uzupełniających kwalifikacje do nauczania języka angielskiego (autorka programu kursu); prowadzi obserwacje lekcji prowadzonych przez nauczycieli języka angielskiego będących w trakcie uzyskiwania stopnia awansu zawodowego, prowadzi kursy z zakresu zastosowania TIK w  nauczaniu języków obcych oraz oceniania kształtującego.

 

2.  System edukacyjny w Ukrainie/ The education system in Ukraine
Data: 07.04.2020, czwartek, godz. 17.30

 

Link do spotkania


 

prof. Iryna Razumenko i dr Tatiana Razumenko 
(Charkowski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. G. S. Skoworody)

 

Autorki przedstawią system edukacji w Ukrainie, zwracając uwagę na różnice między systemem polskim a ukraińskim. Bardziej szczegółowo przyjrzą się edukacji w przedszkolu i szkole podstawowej. Adresatami seminarium są studenci kierunków pedagogicznych, czynni nauczyciele, pedagodzy, rodzice.


(During the lecture, the authors will present the education system in Ukraine. The differences between Poland and Ukraine will underline. The particular attention will be focused on the kindergarten and elementary school).


Prof. Iryna Razumenko – dyrektor wydziału studiów podyplomowych i doktorskich na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. G. S. Skoworody, profesor na Wydziale Literatury Obcojęzycznej i Języków Słowiańskich. (Head of the department of postgraduate and doctoral studies at H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University.  Associate Professor, Professor of the Department of Foreign Literature and Slavic Languages).

 

Dr Tatiana Razumenko – profesor na Wydziale Filologii Angielskiej Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. G. S. Skoworody. Autorka ponad 30 publikacji naukowych. (The Associate Professor of the English Language Department of H. S. Skovoroda Kharkiv National Pedagogical University. The author of more than 30 academic articles).

 

Seminarium będzie tłumaczone.

 

Serdecznie zapraszamy Studentów, Doktorantów, Pracowników oraz wszystkie osoby zainteresowane!

 

mail kontaktowy: agnieszka.zembrzuska@dsw.edu.pl

 


 

EDUKACYJNE CZWARTKI. Spotkania praktyków, badaczy i pasjonatów edukacji

 

Edukacyjne Czwartki to cykl otwartych spotkań pedagogów, którym bliskie jest myślenie o jakości edukacji i jej społecznym znaczeniu. Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń do wzajemnej dyskusji między różnymi podmiotami zajmującymi się profesjonalnie edukacją. Zaproszeni są zatem wszyscy, dla których edukacja stanowi wartość i pasję, którzy łączą teorię z praktyką i pragną podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami: nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy, tutorzy, trenerzy, doradcy, metodycy, badacze. Spotkania odbywają się od 2018 r.


Myśli przewodnie Edukacyjnych Czwartków:

  • spotkania praktyków, ekspertów i badaczy oraz wymiana wiedzy i doświadczeń,
  • wzajemne inspirowanie się we wrocławskim/dolnośląskim/polskim środowisku edukacyjnym,
  • dyskusja wokół tematów pilnych, ważnych i ciekawych (w tym związanych z obecną reformą systemu edukacji),
  • poznanie praktycznych rozwiązań i najnowszych badań różnych wymiarów edukacji,
  • krytyczne odkrywanie trendów w edukacji formalnej i pozaformalnej,
  • przemiany współczesnego świata i społeczeństwa a edukacja.

 

Organizator: Wydział Studiów Stosowanych DSW, Kolegium Pedagogiki.
Koordynator spotkań: dr Agnieszka Zembrzuska, prof. DSW

 

 


 

Czytaj więcej