28.06 odbył się wernisaż z premierą dokumentu i teledysku projektu CYKL ARTETERAPEUTYCZO-PSYCHOLOGICZNY Z TADEUSZEM RÓŻEWICZEM W TLE tworzonego przez studentów psychologii z Koła Naukowego Flow przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej.


Był to projekt interdyscyplinarny czerpiący z dziedzin takich jak  psychologia, arteterapia  w tym choreoterapia, a więc również taniec i elementy biblioterapii (całość opierała się poezji Tadeusza Różewicza), muzyka, sztuki wizualne- fotografia, tworzenie i montowanie filmów (studenci mieli okazję współuczestniczyć i wpływać na ten proces). Reżyserem i kamerzystą filmów był mgr Maciej Jonek wraz z fotografem Rafałem Ogrodowczykiem.


Lider projektu: Kornelia Wilgucka


 
Studentka psychologii na DSW, absolwentka Państwowego Policealnego Studium „SKIBA” na kierunku arteterapii, arteterapeutka, prowadząca zajęcia z tematyki takiej jak: arteterapia, rękodzieło i teatr tańca z dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Interesuje się tańcem, teatrem, fotografią i połączeniem sztuki z psychologią.


Wnioskodawcy: Kornelia Wilgucka, Tadeusz Sypień, Kamila Lewandowska


Tadeusz Sypień:
 
Student psychologii DSW, sportowiec, interesuje się psychologią uzależnień, podróżami, arteterapią. Tancerz tańca towarzyskiego.


Kamila Lewandowska:
 
Studentka pierwszego roku psychologii na DSW, członkini Koła Naukowego Psychologii FLOW. Interesuje się psychologią, muzyką, sportem, podróżami, pracami manualnymi. W przyszłości planuje zostać psychologiem, biegłym sądowym.


Iga Użyńska:

Studentka psychologii, początkująca artystka, ambasador dsw, wiceprzewodnicząca samorządu studenckiego. Zainteresowanie: psychologia, podróże, muzyka. Plany na przyszłość: psycholog kliniczny, psychoterapeutka w nurcie humanistycznym, arteterapeutka. 
 


Studenci  zaangażowani w projekt: Iga Użyńska, Michał Gadalski, Mateusz Kopeć, Maciej Szala, Sylwia Małysz, Daniel Kampa, Agata Dominik.

 


Opiekun Projektu:
 

mgr Ewelina Cichoń


Absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS we Wrocławiu. Brała udział w wielu projektach badawczych z zakresu uwarunkowań objawów psychopatologicznych i opracowywania polskich wersji narzędzi psychologicznych, w tym narzędzi wykorzystywanych w naukach medycznych. Obecnie swoje zainteresowania badawcze realizuje w obszarze psychologii zdrowia. Od 2021 roku współpracuje z Departamentem Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia. Prowadziła zajęcia z zakresu psychologii emocji, motywacji i poznania na Uniwersytecie SWPS. Od 2018r. w DSW prowadzi zajęcia przede wszystkim z zakresu: psychologii emocji i motywacji, psychologii osobowości i różnic indywidualnych, psychologii poznawczej, psychologii zdrowia, metod badań psychologicznych i statystyki w pracy badawczej.

 
 
Partnerami projektu byli:

  • Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne Stowarzyszenia „OSTOJA” we Wrocławiu
  • Kierownik Dolnośląskiego Uniwersytetu III Wieku- mgr Anna Wojtasik

 

CYKLE PROJEKTU:

Dzięki projektowi Studenci Dolnośląskiej Szkoły Wyższej oraz pozostali uczestnicy warsztatów m.in. studenci Dolnośląskiego Uniwersytetu III Wieku poszerzyli swoją wiedzę na temat wykorzystania wiedzy oraz wykształcenia umiejętności praktycznych z zakresu arteterapii, choreoterapii i psychologii twórczości do pracy z klientem ale także do wykorzystania ich w swoim rozwoju osobistym, w tym nauczyli się nowych technik plastycznych i choreoterapeutycznych.


Odbyło się w sumie 9 warsztatów w tym 3 arteterapeutyczne i 3 choreoterapeutyczne oraz 3 webinary. Na każdym z warsztatów było od 12 do 20 uczestników. Efektem warsztatów arteterapeutycznych były prace m.in.:

  • Autoportrety
  • Portrety tworzone przez 2 osoby
  • Mandale
  • Zobrazowanie emocji „nienawiść”

 

Terapeuci prowadzący warsztaty:
Marta Hajdrych - warsztat arteterapeutyczny
 
Terapeutka zajęciowa i animatorka, prowadząca zajęcia z arteterapii. Jest  organizatorką  wystaw i wydarzeń o charakterze kulturalnym . W swojej pracy koncentruje się na włączaniu osób z niepełnosprawnościami w  przestrzenie powiązane ze sztuką. W prowadzonych działaniach  koncentruje się przede wszystkim na podmiotowości ludzi z którymi pracuje

 

Anna Pichler- warsztat choreoterapeutyczny:
 
Z wykształcenia historyk sztuki, pedagog, animatorem kultury o specjalności arteterapia. Od 16 lat pracuje w Warsztacie Terapii Zajęciowej "OSTOJA", gdzie prowadzi pracownię rękodzieła artystycznego manufaktura. Jej pasje to: działanie, kreacja, praca artystyczna i warsztatowa oraz podążanie w zgodzie z naturą i w harmonii z sobą samym. Dodatkowo, od 9 lat zajmuje się tańcem i ruchem improwizowanym. Swoje umiejętności rozwija biorąc udział w szkoleniach i treningach z tego zakresu oraz współprowadząc zajęcia z grupą dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Praca nad świadomością ciała, swobodnym tańcem, odkrywaniem siebie poprzez muzykę to ważna część jej życia oraz otworzyły przed nią nowe obszary poznania i wyrażania siebie. 

 

 

Anna Machowska

Instruktor choreoterapii i arteterapii, animator tańca, tancerka współczesna.

 

Tworzone przez uczestników, które zawisły 28.06 na wernisażu (Nie)potrzebni ludzie organizowanego we współpracy z Martą Hajdrych w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy Stowarzyszeniu „OSTOJA” przy ul. Litomskiej 10, który był podsumowaniem całego projektu. W ramach projektu powstało dodatkowo także w sumie 8 filmów promocyjno-edukacyjnych oraz teledysk, które były wstawione na platformę You Tube, pełniąc rolę promocyjną dla projektu i uczelni oraz edukacyjną ze względu na informacje zawarte w nich propagujące arteterapię, psychologię, sztukę a także zawierające osobiste refleksje uczestników projektu i recytacje wierszy Tadeusza Różewicza, nagrania z warsztatów. Filmy zostały zmontowane w jeden 25 minutowy dokument, który został uzupełniony o nagrania dodatkowe, które zmieniły dokument w spójną całość podsumowującą projekt. 

 

 

Dokument został wyświetlony podczas wernisażu wraz z premierą teledysku utworu Ludzie ludożercy, który ma na celu zwrócenie uwagi na osoby, które są wykluczane, lub niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie czy z zaburzeniami psychicznymi. Ma nieść przesłanie, że każdy człowiek jest ważny, a kiedy wykluczamy kogoś przez stereotypy, nie osiągniemy wspólnie czegoś dobrego. Ludzie przez to, że są społeczni, powinni dbać o społeczność niezależnie od występujących między nimi różnic. Jest akcją stop złemu traktowaniu. Utwór powstał na podstawie 3 wierszy Tadeusza Różewicza, na których cały projekt się opierał, aby poruszyć 3 terminy psychologiczne takie jak: EMPATIA, ODMIENNOŚĆ, TOŻSAMOŚĆ.


Utwór autorstwa studentki DSW Igi Użyńskiej miał premierę w radiu RAM, oraz odbyła się tam audycja na temat teledysku i projektu. W teledysku wystąpili też: Michał Gadalski, Maciej Szala, Kornelia Wilgucka i Barbara Kulińska

 


Podczas wernisażu obyła się również moderowana dyskusja z uczestnikami warsztatów, terapeutkami- Martą Hajdrych i Anną Pichler oraz panel psychologiczny z liderem projektu- Kornelią Wilgucką, osobami zaangażowanymi w projekt- Igą Użyńską, wykładowcami- mgr Maciejem Jonkiem oraz Iwoną Krosny-Wekselberg i i publicznością, który podsumował z psychologicznego punktu widzenia projekt. Omówione zostały również na nim wybrane prace plastyczne, teledysk, dokument, praca terapeutów. Była również możliwość zadawania pytań. Dyskusja w panelu psychologicznym uświadomiła o możliwościach dalszego wykorzystania projektu i podtrzymaniu współpracy z uczestnikami i podmiotami biorącymi udział w projekcie.




Czytaj więcej