O projekcie

Program: Akcja 2. Współpraca organizacji i instytucji/ „Partnerstwa współpracy” w sektorze edukacji szkolnej
Kierowniczka projektu: dr hab. Katarzyna Gawlicz, prof. Uniwersytetu DSW
Czas trwania: 01.11.2023 - 31.10.2025
Wartość projektu: 250 000 EUR

Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Dolnośląski DSW w partnerstwie z Ogres Centra pamatskola (Łotwa), Osmangazi Ilce Milli Egitim Mudurlugu (Turcja), Bursa Uludag Universitesi (Turcja), Learning Hub Friesland (Holandia), Gmina Wrocław Organ Prowadzący dla Szkoły Podstawowej nr 90 im. prof. S. Tołpy we Wrocławiu. 

Celem głównym projektu jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych stosujących podejście STEAM (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics) we włączaniu do swoich zajęć zagadnień dotyczących środowiska naturalnego i zmian klimatu, z wykorzystaniem metody dociekań filozoficznych z dziećmi (Philosophy for Children, P4C).

 

Partnerzy

Wytwory

W ramach projektu zostaną opracowane:  

- Kurs online dla nauczycielek i nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w wieku 10–15 lat, przygotowujący do wykorzystania metody P4C w celu włączania zagadnień dotyczących środowiska i zmian klimatu do edukacji STEAM;  

- Baza historyjek dotyczących zmian klimatu, które będą mogły być wykorzystywane jako punkt wyjścia w dociekaniach filozoficznych z dziećmi w czasie zajęć STEAM; 

- Baza propozycji zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku 10–15 lat, dotyczących zagadnień związanych ze zmianami klimatu i wykorzystujących podejście STEAM. 

Wydarzenia

Projekt rozpoczęliśmy w listopadzie 2023 roku spotkaniem otwierającym we Wrocławiu, na którym obecni byli wszyscy partnerzy. Oprócz spotkań dotyczących działań w projekcie wzięliśmy udział w warsztacie Mozaika klimatyczna, który poprowadziła dla nas Katarzyna Udrycka, konsultantka w obszarze transformacji ekologicznej firm, ochrony bioróżnorodności i zmian klimatu.