Studia po rozszerzonym polskim

Co roku mnóstwo młodych osób wybiera język polski jako przedmiot rozszerzony na maturze. To najczęściej maturzyści, którzy zdecydowanie bardziej wolą przedmioty humanistyczne i dobrze czują się pracując z tekstem. Na jakie kierunki studiów mogą aplikować?

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Kierunkiem chętnie wybieranym przez humanistów jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna. To dobra opcja dla osób, które są komunikatywne, otwarte i mają w sobie naturalną ciekawość otaczającego ich świata. Większość absolwentów dziennikarstwa pracuje w mediach – zarówno tych tradycyjnych (prasa, radio, telewizja) jak i w mediach internetowych. W DSW studenci dziennikarstwa mogą wybierać spośród specjalności, które przygotują ich do pracy dziennikarza branżowego. Mowa zwłaszcza o specjalnościach takich jak Dziennikarstwo mody i stylu czy Dziennikarstwo sportowe i motoryzacyjne. Na studiach w DSW można jednak wybrać też specjalność przygotowującą do pracy rzecznika prasowego lub osoby, która odpowiada za komunikację w danej instytucji.

W DSW do unikatowych specjalności na dziennikarstwie należy też zaliczyć specjalność Influencer w mediach. To idealny wybór dla osób, które chcą tworzyć własne treści, ale wolą publikować je na swoich kanałach zamiast w mediach. W ramach tej specjalności studenci uczą się, jak kreować swój wizerunek w sieci, wypromować markę osobistą, jak rozpoznawać trendy i co robić, by zdobyć i utrzymać uwagę odbiorców.

Media design i marketing internetowy

Kierunkiem nieco zbliżonym do dziennikarstwa jest kierunek Media design i marketing internetowy, który również może spodobać się osobom zakochanym w przedmiotach humanistycznych. Absolwenci tego kierunku najczęściej pracują w agencjach reklamowych, zajmując się np. content marketingiem, social mediami, pozycjonowaniem stron internetowych czy płatnymi reklamami. Na przykład na specjalności Marketing internetowy i media mobilne w DSW studenci uczą się, jak tworzyć markę i zarządzać nią, jak obsługiwać media społecznościowe firmy, czy jak prowadzić strony internetowe, blogi i kanały wideo. To niezwykle przydatne umiejętności, zwłaszcza, że teraz większość firm decyduje się albo na rozszerzenie swojej działalności o działalność online, albo wręcz od razu zaczyna działać w sieci.

Ciekawym wyborem może być też specjalność Media audiowizualne i wideomarketing – idealna dla osób, które od pisania wolą tworzenie treści dźwiękiem i obrazem. Na tej specjalności studenci uczą się, jak tworzyć podcasty, filmy wideo czy fotografie. Dzięki temu mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w agencjach reklamowych czy działach marketingowych firm, ale także – podjąć pracę na stanowisku motion designera, UX/UI designera czy nawet grafika lub fotoedytora.

Psychologia w biznesie

Kierunkiem, który nie jest typowo humanistyczny, jest psychologia – mimo to często wybierają ją osoby zdające na maturze rozszerzony polski, historię czy wiedzę o społeczeństwie. W DSW chętne osoby mogą zapisać się na kierunek Psychologia w biznesie, który jest ciekawą alternatywą dla psychologii 5-letniej.

Absolwenci Psychologii w biznesie mogą pracować m.in. jako specjaliści w działach HR i kadr – dzięki temu, że podczas studiów uczą się, jak zarządzać jednostkami, zespołami i przedsiębiorstwem i jak właściwie dobierać kadry. Oprócz tego absolwenci tego kierunku często znajdują zatrudnienie także jako negocjatorzy czy specjaliści w działach sprzedaży i handlowych. Wszystko dzięki temu, że na studiach uczą się analizy i oceny zachowania różnych grup społecznych, wykorzystywania mechanizmów wywierania wpływu, a także – co ciekawe – projektowania działań marketingowych (przy korzystaniu z technik sprzedaży).

Osoby, które zdecydowały się zdawać rozszerzony polski na maturze, mogą też wybrać inne kierunki studiów, takie jak chociażby pedagogikę, pracę socjalną czy human resources i coaching. W przypadku każdego z tych kierunków pożądana jest jednak nie tylko komunikatywność, ale też – empatia i cierpliwość.

Warto też pamiętać, że wybór rozszerzonego przedmiotu na maturze nie musi w pełni determinować wyboru kierunku studiów – część humanistów decyduje się np. na studiowanie administracji czy bezpieczeństwa wewnętrznego, co umożliwia im potem pracę w administracji publicznej czy służbach mundurowych. Z kolei osoby z artystycznym zacięciem mogą wybrać w DSW kierunek Media kreatywne: game design, animacja, efekty specjalne – na którym nauczą się projektowania i tworzenia gier i animacji.

 

Wróć do spisu artykułów >