Czego się dowiesz?

Już od kilku lat coraz więcej młodych osób stawia na naukę przedmiotów ścisłych. W rezultacie już w szkole średniej wielu uczniów wybiera profil matematyczno-informatyczny, na którym najwięcej uwagi poświęcają właśnie matematyce i informatyce. Na jakie kierunki studiów można aplikować, kończąc taki profil w szkole średniej?

Najbardziej oczywisty wybór, czyli studia informatyczne

Po profilu matematyczno-informatycznym w szkole średniej oczywistym wyborem dla wielu uczniów są studia informatyczne. Nie powinno to nikogo dziwić – praca w branży IT jest dobrze płatna, dodatkowo spora część specjalistów (zwłaszcza po zdobyciu kilku lat doświadczenia) może bez większych przeszkód pracować zdalnie z każdego miejsca na świecie. Oprócz tego, absolwenci informatyki nie powinni mieć też problemów ze znalezieniem pierwszej pracy na pełen etat – nawet, jeśli podczas studiów woleli poświęcić się nauce niż zdobywaniu doświadczenia zawodowego.

 

Sporo młodych osób, planując studia informatyczne, myśli o pracy w zawodzie programisty. Warto jednak podkreślić, że perspektywy zawodowe dla absolwentów informatyki są znacznie szersze. Absolwenci informatyki mogą pracować również jako inżynierowie systemów i sieci komputerowych, projektanci stron internetowych, testerzy oprogramowania czy developerzy aplikacji mobilnych.  

 

Studia informatyczne wydają się kuszącą opcją z jeszcze jednego powodu – wiele osób pracujących w branży IT to freelancerzy lub przedsiębiorcy, działający na własny rachunek. Sporo młodych osób nie chce natomiast pracować na etacie od 9 do 17. Ukończenie studiów informatycznych może im w tym pomóc.

Studia informatyczne na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW?

Sprawdź ofertę studiów I stopnia

Finanse i rachunkowość – dobry wybór dla przyszłych księgowych i bankowców

Kolejny kierunek studiów często wybierany przez absolwentów profilu matematyczno-informatycznego to finanse i rachunkowość. Podobnie jak w przypadku studiów informatycznych, absolwenci finansów i rachunkowości nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

W pierwszej kolejności mogą szukać zatrudnienia w działach finansowych dużych firm. To dobra opcja zwłaszcza dla osób, które chcą pracować w korporacji i mieć zapewnioną możliwość awansu na coraz wyższe stanowiska. Inną opcją jest praca w zawodzie księgowego – niezależnie czy w dużym, międzynarodowym przedsiębiorstwie czy w małej, rodzinnej firmie lub początkującym startupie. Zapotrzebowanie na usługi księgowych zawsze będzie ogromne. Teraz, po tym jak wprowadzone zostały liczne zmiany podatkowe, jest to jeszcze lepiej widoczne.  

 

Po finansach i rachunkowości sporo osób wybiera też pracę w banku, zawodzie doradcy podatkowego, maklera czy doradcy inwestycyjnego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tych zawodów (nie licząc pracy w banku) konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień, co możliwe jest dopiero po zdaniu dodatkowych egzaminów państwowych. 

Studia lub specjalność przyszłości? Cyberbezpieczeństwo

Z badań ekspertów wynika, że cały czas rośnie również zapotrzebowanie na usługi specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Nie jest to zresztą trend typowy wyłącznie dla Polski. Na całym świecie już teraz brakuje osób, które mają odpowiednią wiedzę i umiejętności, by pracować na takim stanowisku. Tym samym zawód specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa może być ciekawą opcją dla osób, które w szkole średniej skupiały się głównie na nauce informatyki i matematyki.

 

Aby wyspecjalizować się w cyberbezpieczeństwie, należy wybrać odpowiedni kierunek studiów lub specjalność. Na Uniwersytecie dolnośląskim DSW, na zajęcia w ramach specjalności z cyberbezpieczeństwa i systemów informatycznych w bezpieczeństwie mogą uczęszczać studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Liczy się pomysł na siebie i swoją przyszłość zawodową

Po profilu matematyczno-informatycznym w szkole średniej jest oczywiście znacznie więcej możliwości. Uczniowie mogą wybrać po skończeniu szkoły studia na kierunku geodezja i kartografia, logistyka czy też postawić na jeden z kierunków typowo inżynieryjnych.

 

Warto jednak zaznaczyć, że najistotniejszy będzie pomysł na siebie i na swoją karierę zawodową – i to tym młodzi ludzie powinni się kierować, gdy stają przed wyborem kierunku studiów. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, by absolwenci profilu matematyczno-informatycznego aplikowali na kierunek humanistyczny lub społeczny.

 

Ciekawą opcją dla nich może być na przykład zarządzanie, a zwłaszcza specjalność związana z marketingiem. Na zajęciach będą mieć okazję do analizowania wielu danych, co z kolei oznacza, że przyda im się analityczny umysł i umiejętność skupienia uwagi na szczegółach.

 

Przy wyborze kierunku studiów warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na swoje predyspozycje, ale również perspektywy zawodowe czy pasje i dopiero w oparciu o wszystkie te czynniki podjąć ostateczną decyzję. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: