Czego się dowiesz?

Coraz więcej młodych osób stawia na naukę przedmiotów ścisłych, m.in. matematyki i fizyki. Nie bez powodu – zdawanie tych przedmiotów na maturze umożliwia później studiowanie perspektywicznych kierunków. Ich ukończenie pozwala z kolei na zdobycie dobrze płatnej pracy. Na jakie studia można aplikować po mat-fiz?

Popularność przedmiotów ścisłych rośnie. Młodzi coraz chętniej uczą się matematyki i fizyki

Jeszcze do niedawna większość młodych osób stroniła od przedmiotów ścisłych. Znacznie większą popularnością cieszyły się kierunki humanistyczne czy społeczne niż techniczne. Obecnie powoli się to zmienia.
 

Jedną z przyczyn jest bez wątpienia lepsza perspektywa zawodowa – absolwenci kierunków ścisłych co do zasady nie muszą obawiać się o zatrudnienie. Dodatkowo praca inżynierów i osób związanych ze ścisłymi zagadnieniami jest zazwyczaj dobrze płatna. Dla wielu młodych to niezwykle przekonywujący argument. 

Kariera w branży IT, czyli studia informatyczne

Najbardziej oczywistym wyborem dla wielu absolwentów klas matematyczno-fizycznych są studia informatyczne. Zwłaszcza, że obecnie można wybrać jedną z wielu ciekawych specjalności. Studiowanie informatyki przygotowuje do pracy w branży IT, która jest powszechnie uznawana za jedną z najbardziej perspektywicznych i jednocześnie najbardziej dochodowych.  

 

Jakie możliwości mają absolwenci informatyki? Wielu z nich decyduje się na karierę programisty. Zwłaszcza, że wciąż jest ogromny deficyt specjalistów zajmujących się programowaniem. Możliwości po ukończeniu studiów informatycznych jest jednak znacznie więcej. Część osób decyduje się na przykład na pracę w zawodzie developera.

Obecnie szczególnie perspektywicznym zawodem wydaje się developer w branży e-commerce – rośnie liczba sklepów internetowych, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swojej działalności do sieci lub rozszerzenie oferty. Dodatkowo coraz więcej przedsiębiorców, nawet jeśli nie chce posiadać sklepu internetowego, zleca stworzenie strony internetowej informującej o prowadzonej przez nich działalności. Tu z kolei duże pole do popisu mają front-end developerzy.  

 

Absolwenci informatyki często decydują się również na związanie z branżą gamingową.  Dla wielu z nich praca w studiu jest wręcz spełnieniem marzeń. Po ukończeniu studiów informatycznych można też pracować jako inżynier aplikacji, systemów chmurowych, systemów mobilnych, sieci komputerowych czy zajmować się projektowaniem systemów informatycznych i analizą danych

Geodezja i kartografia – kierunek inżynieryjny dla chcących pracować w terenie

Innym ciekawym kierunkiem dla osób, które w szkole średniej wybrały kierunek matematyczno-fizyczny, jest geodezja i kartografia. W przeciwieństwie do absolwentów informatyki, geodeci mają nieco bardziej mobilną pracę, dlatego też może to być ciekawa opcja dla osób, które chcą – przynajmniej częściowo – pracować w terenie.

 

Studenci geodezji i kartografii podczas studiów uczą się wykorzystywać sprzęt pomiarowy, biorą udział w zajęciach praktycznych w terenie i w warsztatach w pracowniach komputerowych. Dzięki temu szybko zdobywają wiedzę i umiejętności umożliwiające im później pracę w zawodzie. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że popyt na usługi geodetów z pewnością nie będzie słabł – Polacy coraz chętniej budują domy, a samorządy podejmują się kolejnych inwestycji mających poprawić komfort życia mieszkańców.

 

Innymi kierunkami, które mogą zaciekawić absolwentów klas mat-fiz, są:

  • ekonometria,
  • budownictwo,
  • mechanika maszyn,
  • logistyka,
  • inżynieria produkcji
  • transport.

Nie można też zapominać o finansach i rachunkowości – to kierunek idealny zwłaszcza dla osób, które lubią matematykę, ale jednocześnie fascynuje je ekonomia, bankowość i są gotowe do śledzenia zmian legislacyjnych, które mają ogromny wpływ zwłaszcza na księgowość. 

Sposób na przebranżowienie się, czyli studia podyplomowe

Oprócz studiów I stopnia czy studiów II stopnia warto też zwrócić uwagę na studia podyplomoweich ukończenie umożliwia szybkie przebranżowienie się.

Podyplomówki coraz częściej wybierają osoby, które mają wykształcenie humanistyczne, ale chciałyby rozpocząć karierę w branży IT czy np. branży logistycznej. Jednym z popularniejszych kierunków podyplomowych jest tester oprogramowania – jego ukończenie pozwala znaleźć zatrudnienie w branży IT nawet osobom, które wcześniej nie miały z informatyką nic wspólnego.  

 

Osoby, które w szkole średniej skupiły się na nauce przedmiotów ścisłych mają zatem wiele możliwości i wcale nie muszą ograniczać się do studiowania matematyki czy fizyki. 

 

 

 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: