Czego się dowiesz?

W ciągu kilku ostatnich lat studia hybrydowe i online znacząco zyskały na popularności – w dużej mierze ze względu na pandemię koronawirusa. Możliwość zdalnego studiowania została jednak znacząco ograniczona, przynajmniej w przypadku studiów I i II stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich. 

Czym charakteryzują się studia hybrydowe i online?

Jakiś czas temu część uczelni wprowadziła do swojej oferty studia online; większość zajęć, choć nie wszystkie, odbywały się zdalnie. Studenci pojawiali się w siedzibie uczelni głównie w celu zaliczenia egzaminów z poszczególnych przedmiotów i na pojedynczych zjazdach organizowanych np. raz na dwa czy trzy miesiące. Tym samym zjazdy były organizowane w siedzibie uczelni zdecydowanie rzadziej niż w przypadku studiów hybrydowych. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że mimo wszystko studenci (choć znacznie rzadziej niż np. studenci zaoczni czy hybrydowi) musieli pojawiać się na zjazdach. 

W czasach pandemii koronawirusa wiele uczelni zdecydowało się jednak na prowadzenie zajęć właściwie wyłącznie zdalnie, zarówno ze względu na bezpieczeństwo studentów, jak i wykładowców. Dotyczyło to również kierunków, które przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego były prowadzone w pełni stacjonarnie. Należy jednak mieć świadomość, że studia w takim trybie nie będą mogły już być dłużej prowadzone. 

Studia hybrydowe polegają na połączeniu zajęć online z uczestnictwem w zajęciach na terenie uczelni. Dzięki temu studenci mogą uczestniczyć w części zajęć bez konieczności wychodzenia z domu; wystarczy, że mają urządzenie z dostępem do internetu. Nadal jednak część zajęć odbywa się stacjonarnie, w siedzibie uczelni. Warto jednocześnie pamiętać, by nie mylić studiów hybrydowych ze studiami zaocznymi. W przypadku tych drugich zajęcia odbywają się w ramach weekendowych zjazdów.

Studia online bez zjazdów – czy nadal będą możliwe studia w pełni zdalne?

Skąd wynika ta zmiana? 1 lipca 2023 r. odwołano stan zagrożenia epidemicznego, przez co część przepisów uchwalonych w trakcie pandemii przestało obowiązywać (z uwzględnieniem okresu przejściowego). Jak poinformowało już jakiś czas temu Ministerstwo Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego), od początku roku akademickiego 2023/2024 nastąpił powrót do realizacji kształcenia na zasadach ogólnych.  

 

Jak informowało jednak ministerstwo, ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dopuszcza możliwość uzyskiwania części efektów uczenia się objętych programem studiów w ramach zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o ile pozwala na to specyfika kształcenia na studiach na danym kierunku. Warto przy tym pamiętać o limicie punktów ECTS przypisanych do zajęć prowadzonych w ramach kształcenia zdalnego.  

 

Oznacza to zatem, że studia w pełni online nie są już możliwe; dopuszczalne są natomiast studia hybrydowe. Tym samym studia licencjackie online czy studia magisterskie online, bez zjazdów w siedzibie uczelni, nie mogą być już obecnie prowadzone. Wyjątkiem są jednak studia podyplomowe.

Kierunki hybrydowe na studiach I stopnia

Poznaj ofertę hybrydową

Studia podyplomowe online: nadal możliwe jest kształcenie w pełni zdalne

Wspomniane wcześniej przepisy nie odnoszą się jednak do studiów podyplomowych, a jedynie do studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich. To z kolei oznacza, że uczelnie nadal mogą prowadzić studia podyplomowe w pełni zdalnie, a uczestnicy nie muszą pojawiać się na zajęciach w siedzibie szkoły wyższej. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które rozważały podjęcie studiów podyplomowych, ale z różnych względów nie byłyby w stanie pojawiać się na ewentualnych zjazdach (zajęcia na studiach podyplomowych, jeśli odbywają się w siedzibie uczelni, organizowane są co do zasady w weekendy).  

 

Warto jednocześnie zaznaczyć, że studia podyplomowe mogą być też prowadzone w trybie hybrydowym. W tym wypadku oznacza to, że część weekendowych zjazdów odbywa się w siedzibie uczelni, część – na przykład na platformie MS Teams.  

 

Podsumowując – jeszcze przed pandemią koronawirusa można było zapisać się na studia online, w tym np. na studia I czy II stopnia. Większość zajęć odbywała się zdalnie, jednak na część z nich studenci nadal musieli być obecni w siedzibie uczelni (choć w nieporównywalnie mniejszym stopniu niż osoby na studiach hybrydowych). W czasie pandemii część uczelni zaczęła prowadzić zajęcia w pełni online; teraz jednak, po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego i okresie przejściowym nie jest już to możliwe, przynajmniej w przypadku studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich. Nadal można jednak studiować w pełni online zapisując się na studia podyplomowe.

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: