Nauka zdalna – porady jak się efektywnie uczyć w domu

Jeśli do tej pory uczyłeś się głównie na uczelni lub w bibliotece, możesz mieć problem z efektywną nauką w domu. W pierwszej kolejności zadbaj o właściwe zorganizowanie miejsca do pracy. Zmierzysz się również z koniecznością przezwyciężenia rozpraszaczy.

Znajdź i przygotuj miejsce do nauki

To czynność pomijana przez wiele osób – i jednocześnie jeden z największych błędów dotyczących nauki w domu. Tymczasem znalezienie odpowiedniego miejsca do uczenia się, a następnie przygotowanie go, pomaga w utrzymaniu koncentracji i efektywniejszym przyswajaniu materiału. 


W miejscu, w którym będziesz się uczyć, musisz czuć się komfortowo. Może to być ulubiony, wygodny fotel, ale równie dobrze może to być zwykłe biurko z prostym krzesłem. Dobrze jednak, jeśli w pobliżu można bez przeszkód zgromadzić niezbędne książki, notatki i przybory do pisania. Zadbaj też o to, by móc bez problemu korzystać z potrzebnego sprzętu – komputera stacjonarnego/laptopa i słuchawek. Jeśli masz taką możliwość, wybierz urządzenie mobilne; jest bardziej komfortowe w użytkowaniu, a dodatkowo możesz je zabrać w dowolne wybrane przez siebie miejsce. 

Upewnij się, że masz zainstalowane odpowiednie oprogramowanie

Jeśli uczysz się przez Internet (np. bierzesz udział w zajęciach online na uczelni), upewnij się najpierw, że na twoim komputerze znajduje się wszystko, czego potrzebujesz. Przydatna będzie zwłaszcza aplikacja Microsoft Teams, która pozwoli na interaktywny udział w zajęciach. 

 

Przed przystąpieniem do zajęć (lub samodzielnej nauki) sprawdź też swoje aktualne połączenie z Internetem i zorientuj się, czy twój zestaw słuchawkowy jest sprawny. Jeśli chcesz, sprawdź też swoją kamerę internetową – dzięki temu będą cię widzieć też inni uczestnicy zajęć. 

Wyeliminuj rozpraszacze i zadbaj o to, by wszystkie niezbędne rzeczy mieć pod ręką

Nie zapominaj o tym, by przed przystąpieniem do samodzielnej nauki lub do udziału w zajęciach, wyeliminować rozpraszacze. Jeśli uczysz się na laptopie – ogranicz liczbę zakładek w przeglądarce, wyłącz też wszystkie programy w tle, które mogłyby ci przeszkadzać w nauce. Możesz też rozważyć instalację specjalnej wtyczki, która na czas nauki ograniczy ci dostęp do mediów społecznościowych i wybranych przez ciebie stron. To dobre rozwiązanie dla osób, które łatwo się dekoncentrują i ulegają pokusie sprawdzenia, co dzieje się w social mediach i na ulubionych stronach. 

Po wyeliminowaniu rozpraszaczy zadbaj też o to, by mieć pod ręką wszystkie rzeczy, które mogą ci się przydać w trakcie nauki. Nie chodzi jednak wyłącznie o notes czy długopis. W pobliżu powinien też znajdować się napój i drobna przekąska – dzięki temu w razie potrzeby nie będziesz musiał przerywać nauki, by wyjść do kuchni.

Jeśli uczysz się samodzielnie – stosuj mapy myśli i metodę Pomodoro

Podczas samodzielnej nauki staraj się stosować metodę Pomodoro – polega na uczeniu się w blokach czasowych (25-30 minut) oddzielonych pięciominutowymi przerwami. Dzięki temu zwiększysz swoją efektywność i łatwiej skoncentrujesz się na przyswajanym materiale. 

 

Przed rozpoczęciem nauki opracuj też listę zagadnień, którymi chcesz się zająć. To zapobiegnie bezsensownemu przeglądaniu wszystkich notatek i materiałów, na których pracujesz. Zamiast tego skupisz się od razu na tym, co istotne. Ważne zagadnienia podkreślaj, nie bój się też umieszczania własnych dopisków czy komentarzy. 

W efektywnej nauce pomoże ci również tworzenie map myśli. Na środku kartki zapisz zagadnienie, które teraz opracowujesz. Następnie rozbierz je – krok po kroku – na czynniki pierwsze. Twórz odnośniki i linie do kolejnych haseł. W ten sposób stworzysz mapę skojarzeń, którą potem łatwiej będzie ci odtworzyć np. podczas egzaminu. Wysiłek, jaki wkładasz w tworzenie mapy, również przekłada się na proces zapamiętywania – to znacznie bardziej efektywny sposób nauki niż bierne czytanie materiałów. Dzięki pracy z nim (tworzeniu skróconych definicji, punktów itd.) mocniej koncentrujesz się na tym, co właśnie robisz. 

 

Efektywna nauka w domu wymaga przede wszystkim zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń – nie stresuj się, jeśli początkowo trudno jest ci się skoncentrować. Nie zapominaj też o tym, że najlepsze efekty osiągniesz, będąc wypoczętym – nauka po nieprzespanej nocy nie jest najlepszym pomysłem.

 

Wróć do spisu artykułów >