Czego się dowiesz?

Nauka na studiach może trwać zarówno rok, trzy jak i pięć lat, i w każdym z tych przypadków zakończyć się uzyskaniem dyplomu. Niektórzy będą mieć zajęcia na uczelni codziennie, inni – raz na dwa tygodnie, pojawiając się na sali wykładowej głównie w weekend. Wszystko zależy od stopnia studiów i trybu zajęć. 

Studia I, II stopnia czy może studia jednolite magisterskie?

Podział na stopnie w przypadku studiów zawdzięczamy systemowi bolońskiemu. W 1999 r. ministrowie edukacji z 29 państw europejskich (w tym Polski) podpisali Deklarację bolońską, która miała na celu utworzenie Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego od 2010 r. a tym samym – jednolitego systemu studiów w krajach, które były sygnatariuszami deklaracji. To z kolei oznaczało wprowadzenie do Polski studiów pierwszego i drugiego stopnia. W 2003 r. zaczęły funkcjonować w naszym kraju również studia trzeciego stopnia (doktoranckie), które w 2018 r. zastąpiono szkołami doktorskimi.  

 

Studia pierwszego stopnia to studia, na które może aplikować wyłącznie osoba, która zdała egzamin maturalny i uzyskała świadectwo maturalne. Studiami pierwszego stopnia są zarówno studia licencjackie (których ukończenie skutkuje uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata), jak również studia inżynierskie (absolwent otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera). Studia licencjackie trwają trzy lata, studia inżynierskie pierwszego stopnia – trzy i pół roku. Co istotne, już ukończenie studiów pierwszego stopnia oznacza posiadanie wykształcenia wyższego.  

 

Studiami drugiego stopnia są studia magisterskie, a dokładniej – uzupełniające studia magisterskie. Trwają dwa lata (w przypadku studiów, których ukończenie oznacza uzyskanie tytułu magistra) lub półtora roku (gdy absolwent uzyskuje tytuł magistra inżyniera). Aby móc aplikować na studia magisterskie, należy mieć już jednak wykształcenie wyższe. Warto jednocześnie pamiętać, że na studia magisterskie mogą aplikować również osoby, które mają już jeden tytuł magistra.

Czym różnią się studia licencjackie czy inżynierskie od studiów magisterskich?

Co różni studia pierwszego stopnia od studiów drugiego stopnia oprócz tego, ile trwają? Przyjmuje się na ogół, że studia, na które mogą aplikować maturzyści, mają nieco praktyczniejszy charakter. Nauka na studiach pierwszego stopnia umożliwia zdobycie wszystkich najważniejszych, podstawowych informacji z danej dziedziny wiedzy. Dodatkowo osoba ucząca się na studiach licencjackich ma obowiązek zaliczenia praktyk studenckich, co przygotuje ją do wykonywania pracy związanej z wykształceniem.  

 

Studia drugiego stopnia – jak wskazuje zresztą nazwa – mają charakter uzupełniający, bardziej teoretyczny, poszerzający wiedzę zdobytą już wcześniej przez studenta.  

Na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW można również studiować na studiach drugiego stopnia ze studiami podyplomowymi, co umożliwia zdobycie dwóch dyplomów w dwa lata. 

Studia jednolite magisterskie, szkoły doktorskie, studia podyplomowe

Warto pamiętać, że są jeszcze studia jednolite magisterskie oraz szkoły doktorskie. Nauka w przypadku tych pierwszych trwa pięć lat (lub sześć, w przypadku medycyny oraz weterynarii). Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje od razu tytuł magistra.  

 

Jeśli chodzi z kolei o szkoły doktorskie, to ukończenie jej wiąże się z otrzymaniem tytułu doktora. Nauka w szkole doktorskiej trwa co do zasady cztery lata i kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej.

 

Przy omawianiu różnych stopni studiów nie można też zapomnieć o studiach podyplomowych – trwających zazwyczaj rok i umożliwiających najczęściej zdobycie praktycznej wiedzy z danego obszaru. Na studia podyplomowe mogą aplikować osoby posiadające już wykształcenie wyższe.

Tryby studiów: stacjonarne i niestacjonarne

Większość studiów prowadzona jest w trybie stacjonarnym i/lub niestacjonarnym.

  • Studia stacjonarne są nazywane potocznie studiami dziennymi – zajęcia na uczelni odbywają się od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w godzinach porannych.
  • Z kolei w przypadku studiów niestacjonarnych (nazywanych potocznie zaocznymi) zajęcia odbywają się w weekendy. Najczęściej studenci pojawiają się na uczelni co dwa tygodnie. Studia niestacjonarne są zatem świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy są już aktywni zawodowo, a w dodatku mieszkają w innym niż uczelnia mieście.

 

W przypadku studiów podyplomowych dopuszczane jest również prowadzenie ich w trybie online lub hybrydowym, co oznacza, że studenci albo uczą się całkowicie zdalnie, albo pojawiają się na uczelni jedynie kilka razy. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: