Dziedziny informatyki

Branża IT to pojęcie niezwykle szerokie – pracują w niej zarówno programiści jak i specjaliści ds. marketingu. Podobnie jest z informatyką – wyróżnia się konkretne dziedziny informatyki, takie jak np. tworzenie sieci czy programowanie. Warto więc zdawać sobie sprawę z faktu, że na studiach informatycznych dostępnych jest coraz więcej specjalizacji, w ramach których studenci mogą przygotowywać się do wykonywania różnych zawodów w branży IT.

Informatyka to nie tylko programowanie

Obecnie wielu osobom z informatyką kojarzy się jedynie programowanie. Tymczasem dziedzin informatyki jest znacznie więcej. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

- administrację sieciową,

- administrację systemem,

- grafikę komputerową,

- inżynierię oprogramowania,

- języki programowania i programowanie,

- systemy informatyczne,

- sztuczną inteligencję,

- webmastering.

A należy zaznaczyć, że są to jedynie najpopularniejsze dziedziny informatyki – w których coraz częściej można kształcić się na studiach informatycznych w ramach odrębnych specjalizacji. To, jak duży wybór mają studenci, zależy głównie od uczelni. W Dolnośląskiej Szkole Wyższej studenci Informatyki mogą wybrać m.in. takie specjalności jak E-commerce Developer, Inżynier aplikacji i systemów mobilnych, Programowanie gier komputerowych, Projektowanie systemów informatycznych i analiza danych, Architekt rozwiązań IT w chmurach obliczeniowych czy Projektant User Experience. Warto zresztą zwrócić uwagę, że są to specjalności dość wąskie, dotyczące ściśle określonych aspektów poszczególnych dziedzin informatyki. Obecnie jednak to właśnie takie wyspecjalizowanie się ułatwia znalezienie pracy – zwłaszcza tej dobrze płatnej.

Jakie są zarobki absolwentów informatyki?

Wiele osób może się zresztą zastanawiać, jak kształtują się zarobki absolwentów studiów informatycznych. To oczywiście zależy od wielu czynników – m.in. od tego, jaką dziedziną informatyki zajmuje się absolwent i jaką specjalność miał na studiach.
Z raportu „Rynek pracy IT w 2021 r.” wynika, że na najwyższe zarobki w branży IT mogli liczyć specjaliści Security, DevOps oraz Big Data – na kontrakcie B2B wyniosły one średnio od 16 do nawet 25 tys. zł netto miesięcznie. Na tylko nieco niższe zarobki mogli liczyć specjaliści DevOps czy Business Intelligence.
Z kolei, jeśli chodzi o średnie wynagrodzenia w całej branży, to z tego samego raportu wynika, że w 2020 r. można było w IT (na kontrakcie B2B) zarobić między 13 a 18 tys. zł netto (+VAT). Tym samym branża IT jest bez wątpienia jedną z najlepiej opłacanych branż. Dodatkowo eksperci rynku pracy prognozują, że zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie nadal rosnąć – i nie dotyczy to wyłącznie programistów, ale też specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa czy developerów e-commerce. E-commerce to zresztą branża ściśle związana z IT, a w 2020 i 2021 r. można było obserwować jej gwałtowny rozwój spowodowany zwiększoną popularnością zakupów w sklepach internetowych. Z tego samego powodu będzie rosnąć zapotrzebowanie na specjalistów UX/UI. Tym samym specjalności na studiach, umożliwiające późniejszą pracę w tych zawodach, są szczególnie popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony studentów.

 

W przyszłości prawdopodobnie będzie też rosnąć zapotrzebowanie na specjalistów ds. sztucznej inteligencji – już teraz AI prężnie się rozwija. W kolejnych latach ten rozwój może być jeszcze szybszy.

Nie można też zapominać, że cały czas poszukiwani są przede wszystkim programiści – dlatego też osoby, które wybiorą specjalność związaną z programowaniem nie powinny mieć w przyszłości problemów z zatrudnieniem.

Studia informatyczne: każdy znajdzie specjalność, która będzie mu odpowiadać

Warto jednak przede wszystkim podkreślić, że studia informatyczne, w zależności od specjalności, mogą mieć bardzo zróżnicowany program – dzięki czemu niemal każdy znajdzie taką dziedzinę, z którą chciałby związać się zawodowo. To bardzo ważne, ponieważ nadal jest popularne błędne przekonanie, że na informatykę wybierają się przede wszystkim przyszli programiści. Tymczasem na studiach informatycznych świetnie odnajdą się także osoby, chcące zawodowo zajmować się grafiką, cyberbezpieczeństwem, projektowaniem interfejsów czy projektowaniem ścieżki zakupowej. To w dodatku specjalności, które będą nadal zyskiwać na popularności – razem z postępującą cyfryzacją i przenoszeniem szeregu procesów do sieci.

 

Wróć do spisu artykułów >