Czego się dowiesz?

Osoby, które chcą pracować z dziećmi, mają potrzebę edukowania i wspierania najmłodszych, a dodatkowo są otwarte, komunikatywne i empatyczne, często wybierają studia pedagogiczne. Co dokładnie można robić po pedagogice, jakie specjalności są dostępne na studiach i czy warto wybierać zawód związany z pracą z dziećmi?

Co po pedagogice? Naturalnym wyborem może być praca w szkole

Wielu absolwentów pedagogiki wybiera karierę nauczycielską. Większość rozwija się w zawodzie nauczyciela przedszkolnego lub pedagoga (o ile ukończy odpowiednią specjalizację). Niektórzy studiują równolegle z pedagogiką inne kierunki, a dodatkowo kończą specjalne studium nauczycielskie, dzięki czemu mogą uczyć w szkole konkretnych przedmiotów. Jednocześnie studia pedagogiczne dają im dobre zaplecze merytoryczne do pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

Praca w szkole nie jest jednak jedynym wyborem dla absolwentów studiów pedagogicznych. Możliwości jest znacznie więcej. 

Animator czasu wolnego

Zawodem, w którym absolwenci pedagogiki mogą wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności, jest animator czasu wolnego. Głównym zadaniem animatora jest organizacja czasu dzieci pod jego opieką i zapewnienie im odpowiedniej rozrywki – często połączonej z nauką określonych rzeczy. Dzieci biorą udział w zabawach wymyślonych przez animatora. Czasem są to gry zespołowe, nierzadko warsztaty plastyczne, które rozwijają kreatywność najmłodszych.  

 

Animatorzy czasu wolnego często są zatrudniani w centrach organizacji imprez, klubach dziecięcych czy centrach handlowych. Coraz chętniej z ich usług korzystają również biura turystyczne i hotele. Zadaniem zatrudnionego tam animatora jest włączenie turystów przebywających w danym ośrodku wypoczynkowym w różne aktywności. W takim wypadku animatorzy organizują czas wolny nie tylko dzieciom, ale również dorosłym przebywającym w ośrodku. 

Opiekun kolonii

Kolejnym zawodem, idealnym dla absolwenta studiów pedagogicznych i osoby chcącej pracować z dziećmi, jest opiekun kolonii. To świetna praca również dla studentów pedagogiki, ponieważ kolonie zazwyczaj organizowane są w okresie letnim i zimowym, co na ogół zbiega się z terminem letnich i zimowych wakacji studenta. Pracy w charakterze opiekuna kolonii – z tego samego powodu – często podejmują się również nauczyciele, którzy chcą zarobić dodatkowe pieniądze.  

 

Czym zajmuje się opiekun kolonii? W pierwszej kolejności dba o to, by dzieci i młodzież miały zapewnione bezpieczeństwo. Oprócz tego, podobnie jak animator czasu wolnego, organizuje różne aktywności i wypełnia czas dzieci. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich czasach kolonie i obozy tematyczne, dlatego też czasami przyszły opiekun musi przed wyjazdem uzupełnić wiedzę z danego obszaru.

Opiekun dzienny/niania

Niektórzy absolwenci pedagogiki wolą pracować z małymi dziećmi, nie lubią też zinstytucjonalizowanej pracy (np. w szkole czy w biurze). Dla takich osób ciekawą alternatywą może być podjęcie zatrudnienia w charakterze osobistej niani, czyli opiekuna dziennego dla dziecka. Niania zajmuje się dzieckiem zazwyczaj pod nieobecność rodziców. Co istotne, doświadczenie w tego rodzaju pracy można wykorzystać, by wyjechać za granicę i tam kontynuować pracę w zawodzie (zazwyczaj za znacznie wyższą stawkę; zwłaszcza w krajach zachodnich).

Studia podyplomowe z obszaru pedagogicznego?

Sprawdź ofertę

Logopeda

Absolwenci studiów pedagogicznych mogą również ukończyć dodatkową podyplomówkę i rozpocząć pracę w zawodzie logopedy. Logopeda dziecięcy zajmuje się dziećmi i młodzieżą z wadami wymowy, starając się pomóc im wypracować odpowiednie nawyki i ułatwić porozumiewanie się. Warto jednocześnie pamiętać, że logopeda może również pracować z dorosłymi osobami, chociaż stanowią oni zazwyczaj niewielki odsetek pacjentów.

 

Absolwenci pedagogiki (po dodatkowych kursach lub studiach podyplomowych) mogą też pracować z dziećmi z niepełnosprawnościami i zaburzeniami rozwojowymi.  

Możliwości po studiach pedagogicznych jest zatem sporo. Zwłaszcza, jeśli student wybierze podczas nauki specjalność, która pomoże mu w znalezieniu pracy w danym zawodzie.

Na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW (wcześniej Dolnośląska Szkoła Wyższa) studenci pedagogiki mogą wybrać specjalności, takie jak: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z elementami socjoterapii, sztuka w edukacji, pedagog szkolny i doradca zawodowy, edukacja małego dziecka czy anglojęzyczną ścieżkę cultural animation and museum studies. Na Uniwersytecie dostępne są również studia podyplomowe pozwalające zyskać dodatkowe uprawnienia. Są to takie kierunki, jak logopedia dla nauczycieli, pedagogika korekcyjno-kompensacyjna – studia kwalifikacyjne, edukacja i terapia dziecka ze spektrum autyzmu czy integracja sensoryczna i psychomotoryka. 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: