W dniu 11 maja 2023r. obchodziliśmy w Uniwersytecie  Dolnośląskim DSW Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wspólne spotkanie badaczy, terapeutów i osób z niepełnosprawnością intelektualną otworzyło przestrzeń, w której godność osoby wybrzmiała w wielu kontekstach, odsłaniając różne jej znaczenia i sposoby doświadczania, a jednocześnie inspirując do głębokiej refleksji.

W naszych rozmowach poruszyliśmy wiele ważnych tematów: o doświadczaniu świata, byciu sobą, podmiotowości, decyzyjności, o codzienności, pracy i obowiązkach, wyzwaniach i odpowiedzialności, o sukcesach i radościach, o czasie wolnym i zainteresowaniach. Opowiadali nam o tym Uczestnicy i Terapeuci: Warsztatów Terapii Zajęciowej i Projektu Zatrudnienia Wspomaganego Stowarzyszenia „Ostoja” na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami we Wrocławiu; Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Opus w Jarocinie; Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miliczu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gorzowie Wielkopolskim, Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Brata Alberta we Wrocławiu, Pracownicy Cafe Równik we Wrocławiu, Mieszkańcy Wspólnoty Fundacji L’Arche we Wrocławiu, Mieszkańcy Domu Chłopaków – Dom Pomocy Społecznej w Broniszewicach.

Perspektywę współpracy, aktywizacji, tworzenia i organizacji procesów wsparcia i rozwoju przybliżyli nam  dr hab. Beata Cytowska, prof. UWr, dr hab. Małgorzata Młynarska,  Alicja Szatkowska, dr hab. Bernadetta Szczupał, prof. APS,  dr Wiesław Antosz.

Nasze zaproszenie do udziału w tym ważnym wydarzeniu przyjęli także: Dolnośląski Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk, Dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w Departamencie Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia Pani Ewa Szczęch, Dyrektor Biura Wrocław Bez Barier Pan Dominik Golema, Doradca Prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnościami Pan Michał Piechel.

Naszą debatę zakończyliśmy dobrą zabawą uczestnicząc w koncercie zespołów PogoDni (WTZ Jarocin) i Złote Bzy (CTR,Centrum Terapeutyczno Rehabilitacyjnego). A przez cały dzień, o coś dobrego dla ciała, dbała Ekipa z Równika, która przygotowała pyszny poczęstunek serwowany podczas przerw kawowych.

Wszystkim Uczestnikom i zaproszonym Gościom serdecznie dziękujemy. To był dla nas zaszczyt i wielka radość móc gościć Was w murach naszego Uniwersytetu.

Organizatorzy: Studenci: Maja Bednarz (Pedagogika specjalna), Klara Oleniacz (Pedagogika specjalna), Iga Użyńska  (Psychologia), Szymon Gajda (Pedagogika), Sebastian Kończyło (Human resources&coaching), dr Magdalena Czubak- Koch, prof. Uniwersytetu DSW, menedżer kierunku Pedagogika Specjalna dr Małgorzata Oleniacz, prof. Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW