Nakładem Wydawnictwa Naukowego Dolnośląskiej Szkoły Wyższej ukazał się raport pod red. prof. Ewy Kurantowicz "Uchodźcy pośród nas. Pomaganie w perspektywie interdyscyplinarnej".

 

[...] Uchodźcy pośród nas to wspólna monografia o zjawisku, przestrzeniach, czynnościach, sposobach i jednorazowych aktach pomagania. Chcieliśmy także uchwycić ulotne i przemijające formy pomagania, które nie zawsze pojawiają się w późniejszych opracowaniach naukowych. Ustaliliśmy również, że jeśli to będzie możliwe, to rozdziały będą kończyły się rekomendacjami dla agend rządowych, instytucji, samorządów, organizacji, które statutowo zajmują się ogólnie rozumianym pomaganiem. Wszystkie teksty posiadają jednak swój ukryty potencjał uwrażliwiania czytelników i autorów na sytuację uchodźczą, ambiwalencję pomagania, „odrzucenie zwodniczej pokusy separacji” i „międzyludzką solidarność” (Bauman, 2016, s. 25–27).
Jako interdyscyplinarny zespół badaczy, reprezentujących pedagogikę, komunikację społeczną i media, bezpieczeństwo, nauki o polityce i administracji, sztukę i filozofię, od początku chcieliśmy się skoncentrować na rozważaniach i badaniach społeczno-kulturowego wymiaru pomagania. Jesteśmy też zespołem o zróżnicowanym doświadczeniu badawczym, a dla kilkorga z nas jest to debiut publikacyjny. Zaprosiliśmy do zespołu również naukowców i naukowczynie z innych ośrodków badawczych, a także studentów i doktorantów.

(ze wstępu)

 

Publikacja do bezpłatnego pobrania na stronie Wydawnictwa Naukowego Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Czytaj więcej