Światowy Tydzień Mózgu z Uniwersytetem Dolnośląskim DSW i Uniwersytetami Merito we Wrocławiu i Opolu
11-15 marca 2024

 

Zapraszamy do świętowania razem z nami Światowego Tygodnia Mózgu, czyli wydarzenia mającego na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu. Przygotowaliśmy z tej okazji ciekawe podcasty, dzięki którym dowiesz się więcej o funkcjonowaniu tego fascynującego organu. 

 

 

Jak wziąć udział w warsztatach i posłuchać podcastów? To proste – wypełnij krótki formularz rejestracyjny, a na podany adres e-mail otrzymasz link do podstrony gdzie znajdziesz wszystkie materiały. Po otrzymaniu dostępu będziesz mógł wrócić do nagrań w dowolnym momencie i wielokrotnie je odtwarzać. 

 

 

ZAPISUJĘ SIĘ!  

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do warsztatów i podcastów.

Uwaga! Warsztaty odbędą się według planowanej daty i godziny. Podcasty i nagranie swoją premierę będą miały 11 marca.

8 marca otrzymasz maila przypominającego z dostępem. 

 

 

Warsztaty

 

Samokontrola - siła tkwiąca w Twojej korze przedczołowej  |  dr Beata Andrzejewska wykładowczyni Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW 

Termin: 12.03 godz. 12:00

Opis: Słyszeliście kiedyś o korze przedczołowej? To fragment mózgu, który w dużej mierze odpowiada za naszą umiejętność samokontroli. Dzięki niej potrafimy myśleć o przyszłości, planować swoje działania, przewidywać konsekwencje i powstrzymywać gwałtowne emocje. Osoby o wysokim poziomie tej zdolności są zdrowsze, szczęśliwsze i z powodzeniem realizują swoje zamierzenia w porównaniu do osób, których samokontrola jest dość nieznaczna. I chociaż mózg rozwija się najintensywniej w dzieciństwie, to nic straconego, ponieważ kora przedczołowa - według niektórych badaczy - może rozwijać się nawet do 40 roku życia! A i później nic straconego, bo dysponujemy wspaniałym narzędziem, jakim jest neuroplastyczność mózgu. Możemy więc pracować nad swoimi nawykami, przyzwyczajeniami i emocjami przez całe życie. Możemy też pracować nad swoją zdolnością do samokontroli. Chyba każdy z nas chciałby być sprawnym, zdrowym, szczęśliwym i odnoszącym sukcesy człowiekiem. Ten krótki warsztat pewnie nie zapewni Ci tego wszystkiego, ale... Pokaże, jak możesz pracować ze swoim umysłem, aby iść w tym kierunku. A to już całkiem niezły start, prawda?

 

 

Mowa ciała rozszyfrowana: Jak nasz mózg komunikuje bez słów  |  dr Sandra Murzicz, wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito Opole 

Termin: 11.03.2024 godz. 17:00

Opis: Dołącz do naszego webinaru "Mowa ciała rozszyfrowana: Jak nasz mózg komunikuje bez słów" i odkryj sekrety niewerbalnej komunikacji. Poznaj fascynujące tajemnice, które kryją się za gestami i mimiką, dzięki ekskluzywnej prezentacji naszej ekspertki w dziedzinie komunikacji. Nie przegap szansy na rozwinięcie swojej świadomości społecznej, ucząc się interpretować ukryte sygnały, które mogą całkowicie zmienić Twoje rozumienie komunikacji interpersonalnej.

 

 

Zakochany mózg - kilka słów o chemii miłości  |  Daria Cerazy, wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito Wrocław

Termin: 15.03.2024  godz. 12:00

Opis: Kolejne fazy miłości i co się dzieje w mózgu, ciele i emocjach na różnych stadiach, upodabnianie się partnerów do siebie (jak to wygląda i z czego wynika), co wpływa na budowanie trwałych związków, strategie budowania.

 

 

Podcasty

 

Czym jest inteligencja, w jakim stopniu może być sztuczna i pozwolić nam zrozumieć mózg?   |  dr Aleksander Korchut i Maciej Jonek, wykładowcy Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW

Termin: premiera 11 marca

Opis: Rozważania o sztucznej inteligencji w kontekście tej nie sztucznej, ludzkiej, badanej testami i opisywanej w psychologii. Ten podcast stawia problem - do jakiego stopnia LLM czy ogólnie AI są faktycznie inteligencją, czy są sztuczne. Uczenie maszynowe pozwala nam znaleźć odpowiedzi na pytania zadawane w neuronaukach od początku, jednak każą zadawać nowe. Czy to jak badamy ludzką inteligencję pozwoli nam zrozumieć tę sztuczną, czego jej brakuje by mierzyć się z naszą i w końcu czy faktycznie stoimy na progu rewolucji, czy po prostu wytworzyliśmy fajny gadżet do pisania prac zaliczeniowych na zajęcia z neurokognitywistyki. 

 

Inteligencja – najbardziej przereklamowana cecha w psychologii?  |  dr Beata Rajba, wykładowczyni Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW

Termin: premiera 11 marca

Opis: Przyjęło się uważać, że wysokie IQ to albo supermoc gwarantująca sukces, albo coś, co ma zakompleksiony okularnik konstruujący machinę do podróży w czasie w garażu rodziców. A jak jest naprawdę? Po co nam inteligencja, jakie mamy jej rodzaje, na ile gwarantuje nam sukces i jak ją rozwijać – na te wszystkie pytania odpowie dr Beata Rajba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego.

 

Jak przestać radzić sobie ze stresem i zacząć z niego korzystać?  |  Maciej Jonek, wykładowca Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW

Termin: premiera 11 marca

Opis: W podcaście psycholog Maciej Jonek opowiada o stresie, jego starym i nowym widzeniu, zachęca do spojrzenia na to, co dzieje się w organizmie, gdy spotykamy przytłaczającą sytuację jak na prezent a nie zagrożenie. Posłuchaj, żeby dostrzec w stresie to, co wspiera, buduje i zbliża do ludzi. Zobacz dlaczego nie warto na siłę radzić sobie z napięciem, medytować, oddychać i relaksować się gdy ktoś w naszym mózgu wciska guzik „TURBO”. Zobacz jak przygotować się na przeżywanie napięcia, poznaj metafory i narzędzia, które pomogą Ci skorzystać z biochemicznej kaskady, którą uruchamiają przytłaczające sytuacje. 

 

Czym karmić nasz mózg?  |  dr inż. Joanna Pieczyńska, wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito Wrocław

Termin: premiera 11 marca

Opis: Poruszone zostaną kwestie pożądanych i niepożądanych składników pokarmowych wpływających na funkcjonowanie mózgu. Omówione będą również neuroprotekcyjne działanie kawy i herbaty. Dowiemy się także po jakie zioła warto sięgać aby poprawić funkcje poznawcze i pamięć oraz podane zostaną przykładowe zestawy posiłków pozytywnie wpływających na procesy pamięciowe.

 

Metody odstresowania się przed ważnym wydarzeniem   |  Alicja Żak-Łykus,  wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito Opole

Termin: premiera 11 marca

Opis: "Ważne jest nie to, co się zdarza, lecz to, jak to odbierasz”-  Hans Selye
Alicja jest psychologiem pracującym w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Na co dzień wspiera klientów biznesowych w określaniu i wspieraniu ich celów, pracuje na Uniwersytecie WSB Merito Opole jako menedżer kierunku psychologia i wykładowca. Podczas podcastu zaprosi Odbiorców do przyjrzenia się swoim przekonania na temat stresu, ponieważ percepcja stresu według niej jest kluczem do tego, aby lepiej go zrozumieć, poznać jego funkcje oraz podjąć działania wspierające siebie podczas sytuacji definiowanych jako trudne. Podczas spotkania okaże się czy potoczne sformułowanie z tytułu „odstresować” wspiera nas czy może ogranicza w sytuacji doświadczania stresu. Stres zawsze nam towarzyszy, na czym powinniśmy się skupić w takich sytuacjach…"

 

Psychobiotyki - z czym to się je?  |  dr inż. Joanna Pieczyńska,  wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito Opole

Termin: premiera 11 marca

Opis: Omówione zostaną zagadnienia dotyczące wpływu składników pokarmowych i typów diet na mikrobiotę jelitową, jak funkcjonuje komunikacja układ pokarmowy- układ nerwowy. Poruszona zostanie kwestia wpływu bakterii jelitowych na neurotransmitery i jakie jest ich znaczenie w zaburzeniach nastroju i zaburzeniach psychicznych. Przedstawiona zostanie definicja psychobiotyków jako nowej klasy probiotyków oraz ich wpływ na procesy pamięciowe i redukcję objawów stresu na podstawie badań naukowych.

 

Przyjemnie, szybko, skutecznie – czyli wszystko o tym, dlaczego języków obcych warto uczyć się w zgodzie ze swoim mózgiem.  |  dr Anna Pol,  wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito Wrocław

Termin: premiera 11 marca

Opis: W dzisiejszym zglobalizowanym świecie języków obcych uczymy się już prawie wszyscy, jednak bardzo często, choć wykorzystujemy te same metody i techniki, osiągamy zupełnie inne rezultaty, co rzecz jasna może być dla części osób deprymujące i w efekcie wręcz zniechęcające do dalszej nauki. Patrząc z tego punktu widzenia rodzi się zatem pytanie, czy aby metod, przy pomocy których uczymy się języka nie należałoby jednak indywidualnie zróżnicować i dobrać w taki sposób, aby „szły” w przysłowiowej „parze” z naszymi preferencjami, emocjami czy wreszcie stylem uczenia się, co jest nierozerwalnie powiązane z tym, która z półkul mózgowych jest u nas dominująca. W jaki sposób, i dlaczego zdecydowanie warto, odkryć zatem tą „swoją” półkulę opowiem podczas najbliższego podcastu, na który już dziś serdecznie zapraszam. 

 

 

 

ZAPISUJĘ SIĘ!  

Zarejestruj się i zyskaj dostęp do warsztatów i podcastów.

Uwaga! Warsztaty odbędą się według planowanej daty i godziny. Podcasty i nagranie swoją premierę będą miały 11 marca. 

8 marca otrzymasz maila przypominającego z dostępem. 

 

 

 

Wydarzenie organizowane we współpracy z Uniwersytetem WSB Merito Wrocław oraz  Uniwersytetem WSB Merito Opole

 

 

Czytaj więcej