Przygotujcie się na wyjątkową przygodę, bo 15 i 16 marca Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu zamienia się w neuronaukową stolicę Polski! W odpowiedzi na Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week), zapraszamy Was na dwudniowe świętowanie tajemnic i możliwości ludzkiego mózgu podczas pierwszych na naszej Uczelni Studenckich Dni Mózgu 2024. To idealna okazja, by zagłębić się w fascynujący świat neuronauki, niezależnie od tego, czy macie czarny pas z biologii, czy po prostu chcecie dowiedzieć się, jak działa ten niesamowity organ.

Formularz zapisów

Uwaga! Organizatorzy skontaktują się z zapisanymi osobami i przekażą informację dot. sal, w których odbędą się wykłady i warsztaty.

Na naszej festiwalowej setliście:

VR: Wirtualna Rzeczywistość i Mózg | 15.03- 10:00-15:00 16.03- 10:00-15:00 | s. 107

Zacznijcie od zanurzenia się w wirtualną rzeczywistość (VR), by z bliska przyjrzeć się, jak działają najważniejsze struktury mózgu. To niecodzienna okazja, by poznać ten organiczny komputer z nieco innej perspektywy. Przygotujcie się na podróż, która pokaże Wam, jak funkcjonuje Wasz mózg podczas zakochania lub gdy dowiadujecie się, że kolokwium nie będzie on-line ;).

Tajemnice Umysłu Seryjnego Gwałciciela | 15.03- 10:00-12:00 | s. 118

Przygotujcie się na mroczną podróż do umysłów seryjnych gwałcicieli. Dowiedzcie się, co kieruje ich działaniami i czy istnieje sposób, by przeciwdziałać takim zbrodniom.

Jak Starzeje Się Umysł? | 15.03- 12:00-13:30 | s. 118

Zastanawialiście się kiedyś, jak starzenie się wpływa na mózg? Nasz wykład rzuci światło na zmiany zachodzące w mózgu i ich wpływ na codzienne życie oraz zdolność do uczenia się.

Historia Neuronauki we Wrocławiu | 15.03- 15:00-16:30 | s. 118

Czy wiecie, kto bardziej rozsławił wrocławską neuronaukę - Carl Wernicke czy Alois Alzheimer? Przybliżymy Wam historię neuronauki we Wrocławiu na przełomie XIX i XX wieku oraz opowiemy o wpływie tych dwóch wybitnych postaci na rozwój dziedziny.

Panel Dyskusyjny: O Przyszłości Mózgu | 15.03- 16:30-18:00 | s. 118

Dołączcie do naszego panelu dyskusyjnego, gdzie eksperci będą debatować o przyszłości mózgu, neurobiologii, sztucznej inteligencji oraz etyce w badaniach mózgu. To szansa, by zadać własne pytania i podzielić się przemyśleniami na temat wpływu neuronauki na społeczeństwo, edukację i codzienne życie.

Neuroplastyczność mózgu po substancjach psychodelicznych | 16.03- 10:00-11:00 | s. 118

A na deser coś dla odważnych odkrywców i poszukiwaczy tajemnic umysłu – wykład dotyczący edukacji o psychodelikach. Zastanawialiście się kiedyś, czym dokładnie są te substancje i jak wpływają na Wasz mózg? Odpowiedź na to pytanie może Was zaskoczyć! Dowiemy się, jak psychodeliki oddziałują na neuroplastyczność mózgu i przyczyniają się do powstawania nowych połączeń neuronalnych. To okazja, by dowiedzieć się więcej o potencjale psychodelików w leczeniu depresji, PTSD oraz innych zaburzeń psychicznych, a także ich wpływie na kreatywność i samoświadomość. Zapraszamy Was na fascynującą podróż po meandrach świadomości, która może zmienić Wasze postrzeganie rzeczywistości.

Służby Mundurowe a PTSD | 16.03- 13:30-15:30 | s. 118

Specyfika PTSD w służbach mundurowych. Omówimy różnice w zależności od rodzaju służby, czynniki predysponujące do PTSD i rolę psychologa w działalności służb mundurowych.

W trakcie wydarzenia odbędą się również warsztaty:

Znajdź w sobie siłę- warsztat z rozwoju osobistego z elementami arteterapii 15.03 | 13:30-15:00 | s. 109

Warsztat tworzenia map zasobów osobistych i arteterapii-będziemy przekształcać w obrazy wszystko co jest źródłem naszej wewnętrznej siły, aby ukazać nasz potencjał.

Warsztaty o mózgu dla dzieci | 15.03 12:30-15:00 | s. 114, 16.03 | 12:30-15:00 | s. 114

Warsztaty dla dzieci, kreatywne podejście do odkrywania budowy mózgu. Zabawy artystyczne i rozwojowe. Jak wygląda mózg i jego płaty? Rozrywka i nauka w jednym.

Trening pamięci dla seniorów 16.03 | 11:00-13:00 | s. 118.

W przyjaznej atmosferze wykonujemy ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację uwagi.

Ćwiczymy pamięć wzrokową, słuchową i sensoryczną wykonując zadania pamięciowe i kreatywne bazujące na pozytywnych wspomnieniach i planach.

Muzykoterapia: Warsztaty | 15.03- 15:30-17:00 | s. 114

Czujecie rytm? Na warsztatach muzykoterapeutycznych odkryjecie, jak muzyka wpływa na Wasz mózg i dlaczego ma tak potężny terapeutyczny efekt. To czas, aby wyrazić siebie przez muzykę i odkryć nowe sposoby na ekspresję własnych myśli oraz uczuć

Studenckie Dni Mózgu to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale też szansa na spotkanie z ekspertami i ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Niezależnie od tego, czy neuronauka to Wasza pasja, czy po prostu chcecie dowiedzieć się więcej o sobie, zapraszamy Was do wspólnej eksploracji tego niesamowitego świata. Do zobaczenia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu!