Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Żywej Biblioteki – wyjątkowego wydarzenia, które umożliwia spotkania z osobami doświadczającymi odmienności, dyskryminacji i wykluczenia. 22 czerwca 2024 r. w godz. 12:00-20:00 wrocławianie i wrocławianki będą mogli wypożyczyć Żywe Książki w Mediatece i porozmawiać o ich unikalnych doświadczeniach.

 

O tegorocznej edycji

Żywa Biblioteka to innowacyjna koncepcja dialogu społecznego, która opiera się na prostocie: spotkanie i rozmowa z Innym/Inną – Żywą Książką. Działa tak, jak zwykła biblioteka: wybierasz książkę z katalogu i ją wypożyczasz. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie – osoby z grup niedoreprezentowanych, mniejszości kulturowych, etnicznych, religijnych, społecznych i zawodowych, które mierzą się ze stereotypami i uprzedzeniami.

 

Jak to działa?

Wypożyczenia odbywają się na terenie Mediateki, a czas pojedynczej rozmowy to 30 minut. Nie trzeba się rejestrować ani mieć karty bibliotecznej. Wydarzenie jest bezpłatne. Zarówno Żywa Książka, jak i Czytelniczka/Czytelnik mają prawo do bycia traktowanymi z szacunkiem, zadawania pytań, nieodpowiadania na pytania oraz zakończenia rozmowy w dowolnym momencie.

 

Lista Żywych Książek 2024

Wśród tegorocznych Żywych Książek znajdziemy osoby o różnorodnych doświadczeniach, w tym m.in.: Amazonkę (Joanna), Ateistę (Jarek), Byłą narkomankę (Magda), Geja (Maciek), Lesbijkę (Aga), Osobę z ADHD (Oliwia), Osobę HIV+ (Kamil), Policjanta (Krzysztof), Syryjczyka (Ziad), Trans kobieta (Teodora), Żyda (Julian) i wiele innych.

 

Naukowe spojrzenie

Żywa Biblioteka, która zadebiutowała w Danii w 2000 roku, w Polsce jest obecna od 2007 roku dzięki wrocławskiej Mediatece. W 2023 roku wydarzenie to zyskało nowe naukowe uznanie. Kamila Prociów opublikowała książkę „Żywa Biblioteka: Uczenie się (o) Inności w Społecznościach Praktyki”, będącą wynikiem badań nad tym wydarzeniem. To pierwsza tak obszerna publikacja naukowa na ten temat w Europie. Badania te ujawniły, że Żywa Biblioteka nie tylko stymuluje dialog społeczny, ale także sprzyja społecznemu uczeniu się, gdzie uczestnicy mogą nabywać nowe perspektywy, analizować swoje postawy i rozwijać empatię. Dialogi te stają się narzędziem budowania relacji i świadomości społecznej, przyczyniając się do kształtowania bardziej inkluzywnych społeczności.

 

Organizatorami wydarzenia są:

Stowarzyszenie DIVERSJA

Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu

 

Matronat:

Wrocławska Rada Kobiet

Kultura Równości

KPH

 

Patronaty honorowe:

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Rzecznik Praw Dziecka Monika Hornat-Cieślak

Uniwersytet Dolnośląski DSW Wrocław

Uniwersytet Ekonomiczny

Uniwersytet Przyrodniczy

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

 

Patronaty medialne:

Radio TOK FM

Krytyka Polityczna

WrocLife

Dla Studenta

Czytaj więcej