Co zyskujesz, studiując pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW?

- Zdobędziesz aktualną wiedzę pedagogiczną i psychologiczną oraz umiejętności i kompetencje przydatne do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
- Skorzystasz z Pracowni Edukacji Elementarnej w ramach zajęć ćwiczeniowych z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych do pracy z dziećmi
- Zajęcia prowadzone przez specjalistów, nauczycieli i praktyków edukacyjnych oraz badaczy okresu dzieciństwa
- Nauczysz się wspomagania rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, diagnozowania ich potrzeb i możliwości
- Poznasz innowacyjne metody organizowania pracy z grupami dzieci w różnym wieku i pochodzących z różnych środowisk.

- Uzyskasz pełne kwalifikacje niezbędne do pracy na stanowisku nauczyciela w przedszkolu oraz w klasach I-III szkoły podstawowej.
- W trakcie studiów będziesz mógł/mogła wybrać moduły przedmiotów specjalnościowych, dzięki którym ukierunkujesz swoje zainteresowania i umiejętności pedagogiczne oraz poszerzysz warsztat refleksyjnego praktyka o alternatywne koncepcje, metody i formy pracy z dziećmi/uczniami.
- Kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej obejmuje przygotowanie pedagogiczne i psychologiczne, merytoryczne i dydaktyczne.
- Zostaniesz objęty/objęta wsparciem tutora, który pomoże Ci odnaleźć się w kulturze akademickiej i korzystać z jej zasobów.

- Odbędziesz 240 godz. praktyk w placówkach edukacyjnych (przedszkolu i kl. I-III szkoły podstawowej).
- Będziesz się również uczyć języka obcego (angielskiego lub niemieckiego) i blok przedmiotów metodycznych, przygotowujących do prowadzenia zajęć z języka obcego z dziećmi. Jeśli, zapisując się na studia, nie znasz języka obcego na poziomie B1, w trakcie 1 roku studiów proponujemy dodatkowe kursy online nauki języka, a właściwa nauka języka zaczyna się od 2 roku.
- Będziesz miał/miała możliwość uczestniczenia w różnorodnych wydarzeniach naukowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez uczelnię (konferencje, wykłady otwarte, seminaria, warsztaty, eventy).

Czego jeszcze nauczysz się w trakcie studiów?
- Jak indywidualizować działania edukacyjne (praca z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi, edukacyjnymi i niepełnosprawnościami)?
- Jak wspierać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka?
- Jak przygotowywać merytorycznie i metodycznie zajęcia dla dzieci w przedszkolu i w szkole.
Po studiach możesz pracować jako: -
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w szkołach
podstawowych w klasach I–III
-
wychowawca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci do lat 10 (świetlice, kluby i ogniska dziecięce, kąciki dziecięce w centrach handlowych)
-
nauczyciel lub wychowawca w przedszkolach publicznych i niepublicznych.

Ważna informacja:
- Od 1 października 2019 roku zmianie uległ system kształcenia nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej – klas I-III szkoły podstawowej. Kształcenie przebiega na jednolitych, 5-letnich studiach magisterskich na kierunku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Nowe zasady kształcenia nauczycieli określa Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, które obowiązuje od 1 października 2019 roku. Podstawa prawna: § 8, ust. 1, pkt 9 oraz § 48 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 27 września 2018 roku w sprawie studiów (Dz.U. poz. 1861, ze zm.)
Posłuchaj, co ma do powiedzenia Ewa Drozd, wykładowca na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Jeśli masz dobry kontakt z dziećmi, jesteś osobą kreatywną, masz cierpliwość w tłumaczeniu zawiłości świata i odpowiadaniu na dziecięce pytania i jeśli rozumiesz rolę nauczyciela edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej jako przewodnika i osoby wspierającej rozwój dziecka, to jest to kierunek studiów dla Ciebie. Uzyskasz nie tylko wiedzę pedagogiczną i psychologiczną, ale również będziesz miał okazję do pogłębiania swoich umiejętności komunikacyjnych, pracy zespołowej, planowania i organizacji swojej pracy z dziećmi. W ramach studiów możesz jeden lub dwa semestry uczyć się w ramach Programu Erasmus+ na jednej z kilkudziesięciu uczelni, z którymi mamy podpisane umowy. Dzięki temu poznasz inne założenia i systemy edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pogłębisz znajomość języków obcych i nawiążesz nowe znajomości. Skuteczniej będziesz mógł także planować swój rozwój zawodowy.
Program studiów
Moduły przedmiotów specjalnościowych:
- Oferujemy wybór jednego z trzech modułów specjalnościowych, w każdym po sześć przedmiotów.
- Moduł nie jest jednak specjalnością, tylko pulą przedmiotów, które wybierasz począwszy od III semestru studiów i realizujesz do VII semestru (łącznie 72 godz. – 15 punktów ECTS).
- Szczegóły dotyczące poszczególnych modułów przedstawi Ci twój tutor pod koniec II semestru.
Proponujemy trzy moduły (wybierasz jeden z nich):
Moduł 1 – edukacja dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi
- Współczesne konteksty dzieciństwa
- Pedagogika zabawy
- Prawidłowości i problemy rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży
- Edukacja antydyskryminacyjna
- Praca z dziećmi z zaburzeniami rozwoju i zachowania w przedszkolu i
- Warsztaty całożyciowego uczenia się
Moduł 2 – Innowacje edukacyjne
W przygotowaniu.
Moduł 3 – glottodydaktyka w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
- Wprowadzenie do językoznawstwa
- Podstawy psycholingwistyki
- Współczesny język polski
- Wprowadzenie do glottodydaktyki
- Język polski jako obcy 1
- Język polski jako obcy 2