AKTUALNOŚCI

Skrócony czas pracy w czwartek 25.05.2023

Szanowni Czytelnicy, informujemy, że w przyszły czwartek 25.05, Biblioteka będzie otwarta w godzinach 9:00-12:00. Przypominamy o możliwości skorzystania z książkomatu i wrzutni :)

 

 

e-wydanie czasopisma "Życie Szkoły" (Forum Media Polska) 

Informujemy o dostępie do e-wydań czasopisma "Życie Szkoły" 🙂 Po założeniu konta lub zalogowaniu się na stronie https://e-forum.pl/voucher należy wpisać voucher, odpowiednio:

"Życie Szkoły", styczeń 1/2023 (78) - E27EB

"Życie Szkoły", styczeń 2/2023 (79) - 3162C

 

IBUK Libra – PAKIET WYKŁADOWCY

PWN uruchomił specjalny Pakiet Wykładowcy w ramach IBUKA Libry. Dzięki niemu nauczyciele akademiccy mogą korzystać z poszerzonych zasobów e-czytelni. W pierwszych 30 dniach jest to dostęp do wszystkich publikacji PWN i PZWL, a po tym czasie co miesiąc użytkownicy otrzymują zestaw nowości PWN i PZWL do czytania na kolejne 30 dni.

Tutaj instrukcja i więcej informacji: Pakiet wykładowcy PWN PZWL - instrukcja.pdf

 

                       

 

Zasoby Biblioteki Cyfrowej

Wśród zasobów Biblioteki Cyfrowej znajdziesz książki, artykuły, manuale, czyli podręczniki, case study i podcasty z wielu obszarów. Znajdują się także filmy przygotowane przez znanych ekspertów, m.in. Natalię Hatalską, czy Janiny Bąk. 
Przejdź na www.biblioteka.cyfrowauczelnia.pl
 

biblio wnętrze

Nowe kody do IBUK Libra!

Szanowni Czytelnicy!

Zapraszamy do korzystania z e-booków dostępnych na platformie IBUK Libra! Znajdziecie tu książki z zakresu metodologii badań, podręczniki akademickie, książki z psychologii, socjologii, kosmetologii, pedagogiki oraz szeroko pojętych nauk humanistycznych. 

Lista dostępnych e-booków na IBUK Libra

Kody PIN można pobrać mailowo lub osobiście w Bibliotece (zeszłoroczne nie tracą ważności!)

 

 

ibuk 2022

KURS BIBLIOTECZNY NA PLATFORMIE MOODLE

Szanowni Studenci i Pracownicy Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW,

 

Zachęcamy do skorzystania z kursu bibliotecznego, który jest już dostępny na platformie cyfrowej MOODLE.

tutaj ---> KURS BIBLIOTECZNY

 

W kursie znajdziecie informację o wszystkich zasobach bibliotecznych, zasadach korzystania z księgozbioru oraz zasobach multimedialnych. Tutorial poprowadzi Państwa przez cały proces dotyczący: zapisu, zamówień i wypożyczeń wraz z obsługą książkomatu.

 

 

WAŻNE INFORMACJE DLA UŻYTKOWNIKA BIBLIOTEKI

 • W celu zwrotu książek poza godzinami naszej pracy, zachęcamy do korzystania z trezora (skrzynia, która stoi obok wejścia do Biblioteki) oraz z książkomatu. Książek nie trzeba zwracać osobiście, może to zrobić ktoś znajomy, kto akurat się do nas wybiera :)

 • Jeśli potrzebujesz dostępu do platformy IBUK Libra, poproś nas o kod mailowo (biblioteka@dsw.edu.pl) lub osobiście w Bibliotece. To samo dotyczy hasła do bazy EBSCO.
 • Katalog: https://katalog.dsw.edu.pl/catalog (warto zapoznać się z naszymi zasobami przed przyjściem do Biblioteki, szczególnie jeśli szukacie literatury do konkretnej pracy). Pamiętajcie, że możecie szukać książek według: tytułu, autora, tematu, wszystkich pól.
 • Koniecznie sprawdźcie, na której półce znajdziecie daną książkę! Obowiązuje podział na działy tematyczne (oznaczone kolorowymi kartkami!), a wewnątrz nich układ alfabetyczny według tytułów książek.
 • Klikając w „SZCZEGÓŁY” dowiecie się, w którym dziale szukać książki. Oczywiście zawsze służymy pomocą 😊 Jednak w naszej Bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek, dlatego buszujcie wśród regałów śmiało!
 • UWAGA! UWAGA! Przypominamy, że mamy książkomat :) Zapraszamy do wybory tej formy wypożyczenia przy zamawianiu przez katalog. Szczegółowe informacja i instrukcja jak korzystać z książkomatu znajduje się poniżej, w bloku "JAK KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKOMATU". Zachęcamy też do obejrzenia filmu  KSIĄŻKOMAT w roli głównej!

Książkomat współfinansowany z projektu Innowacyjna uczelnia – doskonalenie działalności akademickiej dla zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Zintegrowane Programy Uczelni na rzecz Rozwoju Regionalnego.

Książkomat współfinansowany - w roku 2020 - z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stwarzanie studentom i doktorantom z niepełnosprawnością warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia".

 

JAK KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKOMATU

 

Pamiętaj, że w katalogu są dwie kategorie książek:

- dokumenty do udostępnienia -> możesz z nich korzystać TYLKO w Bibliotece

- dokumenty do wypożyczenia - > możesz je WYPOŻYCZYĆ (zamówić z odbiorem w Bibliotece lub z Książkomatu)

 

WAŻNE INFORMACJE:

 •           Zamówienie czeka w Książkomacie 72h (czas liczony od umieszczenia zamówienia w skrytce, otrzymasz maila z tą informacją)

 •           Po 72h Czytelnik nie ma możliwości odbioru zamówienia ze skrytki, jego ważność wygasa (w godzinach pracy Biblioteki możemy wyjąć książki przez moduł „Serwis” i przekazać je Czytelnikowi, w innym wypadku wracają na półki)

 •           Przed umieszczeniem zamówienia w Książkomacie, zamówione książki są wypożyczone na konto Czytelnika, dlatego jeśli nie odbierzesz zamówienia w terminie – prosimy o informację czy odłożyć je w Bibliotece czy „zdjąć” z Twojego konta. Czas wypożyczenia jest liczony od daty umieszczenia zamówienia w Książkomacie.

 

Aby odebrać zamówienie z Książkomatu należy mieć ze sobą kartę biblioteczną i ją zeskanować lub pamiętać jej numer i wpisać na wyświetlaczu. Po sczytaniu/ zatwierdzeniu numeru otworzy się właściwa skrytka/skrytki, z których należy wyjąć książki.

 

Z Książkomatu możesz również korzystać w celu zwrotu książek do Biblioteki. Należy wybrać odpowiedni moduł na ekranie. Z Książkomatu możesz korzystać w godzinach otwarcia budynku Uczelni (Strzegomska 55) od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 7.00 do 20.00 😊

 

książkomat foto

CO WARTO WIEDZIEĆ!

 

PROLONGATA:

Przedłużenia terminu zwrotu książek można dokonać:

 • mailowo (pisząc na adres: biblioteka@dsw.edu.pl)
 • telefonicznie (dzwoniąc do nas: tel. 539 670 490)
 • osobiście przychodząc do Biblioteki (nie trzeba mieć ze sobą książek, które chcecie  przedłużyć)
 • samodzielnie z poziomu swojego konta bibliotecznego. Po zalogowaniu na swoje konto, należy kliknąć w „ID 10012345” (prawy górny róg)
 • system przenosi nas na stronę, gdzie po lewej znajduje się panel menu a tam zakładka "Prolongaty"                                                                                             
 • po kliknięciu "Prolongaty" widać wszystkie wypożyczone pozycje oraz ich terminy zwrotów. Przypominamy, że termin zwrotu książek można przedłużyć 3 razy (o ile w międzyczasie nie pojawi się rezerwacja innego Czytelnika na daną pozycję).

 

 

KARY ZA PRZETRZYMANIE KSIĄŻEK:

 • za przekroczenie terminu zwrotu książki nalicza się kara w wysokości 50 gr/dzień/książka.
 • płatność można uregulować gotówką w Bibliotece lub dokonać przelewu na numer konta: 79 1090 1522 0000 0001 4164 1820, Tytuł przelewu: przetrzymanie książek w Bibliotece DSW
 • przy większych kwotach można się z nami skontaktować w celu uregulowania kary w postaci  daru książkowego dla Biblioteki. Jest to tak zwany „ekwiwalent” kary, książki nie muszą być nowe, ale w dobrym stanie i z zakresu tematycznego, który przyda się w naszym księgozbiorze, np. pozycje, z których korzystaliście w trakcie trwania studiów. Przyjmujemy książki wydane po 2012 roku.

NOWE UDOGODNIENIA

 

Starając się nadążyć za nieustającym postępem w technologii zmieniamy się dla Was. Od dzisiaj pracujemy w najnowszej wersji systemu Prolib Integro. Wiąże się to między innymi z tym, że nasze zbiory dostępne są w nowoczesnej wersji multiwyszukiwarki INTEGRO. Katalog elektroniczny daje możliwość wyszukiwania pełnotekstowego, podpowiadania w zapytaniach treści i składni słów oraz wykorzystywania gotowych filtrów. Dodatkowo, na głównej stronie wyszukiwarki jest dostęp do serwisu „Wolne lektury” i platformy książek elektronicznych „IBUK Libra”. Kto jeszcze nie posiada kodu do korzystania z pełnotekstowej bazy IBUK Libra  zapraszamy do wypożyczalni – najwyższy czas. Od teraz nowa przeglądarka znacznie ułatwia przeszukiwanie tych zasobów. Zakładka "Twoja półka" pozwala na tworzenie własnych działów, do których możemy dodawać wyszukane książki. Zostaną one zapamiętane na naszym koncie.

 

 NIC TYLKO KORZYSTAĆ W PEŁNI! ZAPRASZAMY 😊

 IBUK LIbra i Wolne Lektury w Katalogu DSW - gdzie szukać?

 

 

Co znajdziesz w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW?

 

Łatwiej byłoby zadać pytanie czego nie mamy! Ponieważ w naszych zbiorach jest aż 95 000 publikacji , 3000 czasopism i ponad 600 jednostek mediów elektronicznych.

 

Dbamy by warsztat naukowy obejmował najważniejsze i najnowsze publikacje z zakresu: pedagogiki, nauki o kulturze i naukoznawstwa, filozofii, psychologii, socjologii, medycyny, marketingu i zarządzania, politologii (zwłaszcza stosunków międzynarodowych), historii, medioznawstwa, informatyki oraz sztuk wizualnych.

 

W ostatnich latach, w związku z uruchomieniem nowych kierunków studiów oraz planowanym dalszym rozszerzaniem profilu uczelni, gromadzimy literaturę muzykologiczną oraz dotyczącą geodezji i kartografii.

 

Sukcesywnie wzbogacany jest zasób wydawnictw informacyjnych, publikacji bibliologicznych i bibliotekoznawczych, tworzących warsztat zawodowy dla pracowników biblioteki.

 

W Bibliotece Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW oprócz książek znajdziesz również bogatą bazę czasopism (w wersji papierowej oraz elektronicznej).

Posiadamy również dostęp do e-książek (ibuk.pl) oraz baz danych (EBSCO, Emerald czy Elsevir). Jedyne co musisz zrobić to sprawdzić w katalogu czy dana pozycja jest dostępna, spisać dział, zlokalizować go w przestrzeni

Biblioteki i posłużyć się znajomością alfabetu by odnaleźć poszukiwaną publikację.

 

To naprawdę proste!