Dolnośląska Szkoła Wyższa oraz Wydawnictwo Klett Polska zapraszają na webinar "Praca nauczyciela w środowisku polsko-ukraińskim – jak radzić sobie z postawami uczniów, ich emocjami i przeżyciami?" przygotowany z myślą o nauczycielach, pedagogach i pracownikach szkół, którzy w obliczu wojny w Ukrainie zmagają się z trudnościami w komunikacji i udzielaniu pełnego wsparcia uczniom – tak polskim, jak i uchodźcom.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 17.03.2022 o godzinie 17:30 i będzie transmitowane live na kanale YouTube Klett Polska.

Prelegentami będą:

• dr Beata Rajba, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, psycholożka, terapeutka EMDR, filolożka i nauczycielka. Członek Psychology research Unit for Public Health w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. W swojej pracy badawczej koncentruje się m.in. na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży w kryzysie. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, współpracując w tym zakresie między innymi z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
  • Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej psycholog, nauczyciel akademicki, doświadczony w pracy z profesjonalistami pracującymi z ludźmi oraz z młodzieżą szkolną.

W trakcie spotkania udzielone zostaną odpowiedzi na pytania, takie jak:

Z jakimi postawami uczniów, emocjami, przeżyciami stykają się nauczyciele w grupach polsko-ukraińskich?

• Co to jest trauma, jak ją rozpoznać, jaka jest jej specyfika i dynamika?
  • Czym jest PTSD oraz zaburzenia adaptacyjne, jak sobie z nimi radzić?
  • Jak wspierać redukcję stresu i pomagać uczniom i rodzicom w integracji?
  • Jak unikać pogłębiania traumy, tworzyć wspólnotę przeżywania i rozładować napięcie?

Idea stworzenia webinaru podyktowana została przede wszystkim rosnącą potrzebą wyposażenia nauczycieli, pedagogów, ale również rodziców, w narzędzia, które pomogą im skuteczniej komunikować się z uczniami ukraińskiego pochodzenia, uczniami uchodźcami, a także tymi polskiej narodowości. Webinar kierowany jest przede wszystkim do nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczania wczesnoszkolnego, edukacji ogólnej i języków obcych, a także pedagogów, pedagogów specjalnych i psychologów zatrudnionych w szkołach.

Webinar niniejszy stanowić będzie również pierwszy z cyklu webinarów dedykowanych środowisku edukacyjnemu tworzonych we współpracy wydawnictwa Klett Polska z Dolnośląską Szkołą Wyższą, których tematyka będzie oscylować wokół zagadnień pedagogiczno-psychologicznych.

Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=e0YhR31CRUo