Wrocław

Stolica Dolnego Śląska to jeden z największych ośrodków akademickich w kraju. W mieście nie brakuje zatem atrakcji dla studentów i miejsc, w których mogą spotkać się po zajęciach lub w dniu wolnym. Którymi szczególnie warto się zainteresować i gdzie pójść, by móc przyjemnie spędzić czas?

Wyspa Słodowa: studenckie centrum Wrocławia

Położona na Odrze Wyspa Słodowa – znajdująca się jednocześnie w granicach wrocławskiej starówki – jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, turystów, a także studentów, chcących odpocząć, zrelaksować się i miło spędzić czas. Każdy chętny może na Wyspie urządzić piknik. Dużą popularnością – zwłaszcza wśród studentów – cieszą się również imprezy plenerowe. Wiosną i latem Wyspa Słodowa to wręcz imprezowe centrum miasta. To właśnie tutaj świętowany jest Dzień Wagarowicza, majówka, Noc Świętojańska, obchodzone są wrocławskie Juwenalia, gitarowe święto Thank’s Jimmi Festival czy Dzień Dziecka i Święto Rodziny. Na Wyspie odbywają się też liczne jednorazowe imprezy – dlatego też każdy student bez problemu znajdzie coś dla siebie.

Wyspa Słodowa to również ulubione miejsce świętowania zdanych egzaminów – to właśnie tam wielu studentów przychodzi po ukończonej sesji, by odpocząć na łonie natury i jednocześnie spędzić czas ze znajomymi z roku. Co ciekawe, na Wyspie Słodowej można pić alkohol – od 2018 r. Wyspa znalazła się w gronie sześciu lokalizacji w obrębie miasta, w których można spożywać napoje wysokoprocentowe na świeżym powietrzu.

Co istotne, w okolicach Wyspy Słodowej studenci mogą skorzystać również z bogatej oferty gastronomicznej. W licznych lokalach można zjeść potrawy różnych kuchni świata.

Rynek Główny i Ostrów Tumski

Innymi atrakcjami, które przyciągają wielu wrocławskich studentów, są Rynek Główny i zabytkowy Ostrów Tumski. To miejsca, które obowiązkowo powinni zobaczyć zwłaszcza pierwszoroczni studenci, którzy dopiero poznają miasto. Na spacer uliczkami Ostrowa warto wybrać się zwłaszcza wieczorem, gdy latarnie gazowe oświetlają całą okolicę. Z kolei w Katedrze św. Jana Chrzciciela mieści się punkt widokowy, z którego można podziwiać miasto (innym punktem widokowym z piękną panoramą jest Sky Tower).

Z Ostrowem Tumskim sąsiaduje również inna popularna atrakcja Wrocławia – czyli Ogród Botaniczny. To drugi najstarszy ogród tego rodzaju w Polsce. Studenci, którzy dopiero poznają Wrocław, powinni również chociaż raz wybrać się do Muzeum Narodowego i do Parku Juliusza Słowackiego, gdzie mieści się Panorama Racławicka.

Lokale i miejsca dla studentów

We Wrocławiu znajdują się również liczne lokale dla studentów – i mowa tu zarówno o lokalach gastronomicznych, jak i miejscach gwarantujących świetną rozrywkę.

Jeśli chodzi o gastronomię, wielu wrocławskich studentów chętnie zagląda do kultowego baru mlecznego „Miś”, który znajduje się w centrum Wrocławia. Lokalami na studencką kieszeń są również Tost Truck, Setka (oba miejsca to popularne studenckie śniadaniownie), SZAMAni (czyli autorskie burgery) czy GrabToGo – z pysznymi kanapkami, sezonowymi zupami i sałatkami.

Dużą popularnością cieszą się także takie lokale jak Ragu Pracownia Makaronu (kuchnia włoska), Pierogarnia Nowowiejska, Zacna Pyra (kuchnia polska), U Gruzina (kuchnia gruzińska), Masala (kuchnia indyjska), W Kontakcie (idealne miejsce na dłuższe posiedzenie z przyjaciółmi) czy Soczewka (czyli prawdziwa świątynia grilla i street foodu).

Z kolei jeśli chodzi o puby czy kluby muzyczne, studenci mogą wybrać się do takich miejsc jak Studencki Przekręt, Niebo-Cafe, pub Drukarnia, Klub Studencki Bajer, Padbar, klub Bezsenność czy klub Domówka. Znanym i lubianym imprezowym zagłębiem we Wrocławiu jest również Pasaż Niepolda, gdzie można nie tylko zjeść czy napić się drinka, ale również potańczyć.

Osoby, które poszukują we Wrocławiu miejsc, gdzie można świetnie spędzić czas ze znajomymi, powinny też zainteresować się np. ogromną areną do laser taga w Zonie 71. W stolicy Dolnego Śląska znajduje się również wiele escape roomów, które są idealnym miejscem dla wielbicieli zagadek. Z kolei amatorzy sztuki (także tej współczesnej) mogą wybrać się np. do Galerii Neonów lub do jednego z licznych kin i teatrów na terenie Wrocławia.

Wróć do spisu artykułów >