Czego się dowiesz?

Sporo osób wybiera miasto, w którym będzie studiować, kierując się odległością od miasta rodzinnego; im bliżej, tym lepiej. Część przyszłych studentów chce jednak przede wszystkim studiować w mieście, które zapewni im jak najlepsze możliwości, zarówno jeśli chodzi o życie towarzyskie, jak i perspektywy na rynku pracy po ukończeniu studiów. Jednym z najchętniej wybieranych miast jest Wrocław. Dlaczego warto studiować w stolicy Dolnego Śląska?

Czy warto studiować we Wrocławiu?

Skąd właściwie wzięła się nazwa Wrocław? Najprawdopodobniej pochodzi ona od skróconej formy imienia założyciela, czyli czeskiego księcia Wratysława (pierwszy gród w tym miejscu został bowiem założony jeszcze w X wieku, gdy granice państw przebiegały zupełnie inaczej), a przynajmniej tak głosi jedna z legend. Wrocław był jednak też dość długo miastem należącym do Niemiec i nosił wtedy nazwę Breslau. Do polskiego „Wrocławia” powrócono w 1946 r.

Obecnie Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska i jednocześnie jednym z największych miast w Polsce. O jego szybkim rozwoju świadczy fakt, że pod względem liczby mieszkańców Wrocław wyprzedził Łódź i jest obecnie trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Polsce.

Rozwój Wrocławia przekłada się z kolei na atrakcyjne perspektywy dla studentów. Po pierwsze, w mieście działają liczne uczelnie; w ofercie części z nich znajdują się kierunki i specjalności unikatowe w skali Polski. Tak jest również w przypadku Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW we Wrocławiu. Studia licencjackie i inżynierskie I stopnia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW umożliwiają wybór wielu ciekawych specjalności.

Atrakcyjne są także perspektywy studentów i absolwentów na rynku pracy. Firmy chętnie zatrudniają wrocławskich studentów, przybywa również przedsiębiorstw, które chcą się rozwijać właśnie na terenie Wrocławia; nieustannie powstają nowe przestrzenie biurowe. Zatrudnienie we Wrocławiu mogą znaleźć zarówno osoby, które wybrały kierunek ścisły, jak i studenci kierunków artystycznych, społecznych czy humanistycznych.

Nie można też zapominać, że Wrocław ma bogatą ofertę akademików, co również nie jest bez znaczenia, zwłaszcza dla osób, które pochodzą spoza tego miasta. W stolicy Dolnego Śląska stosunkowo łatwo też wynająć stancję czy mieszkanie, dlatego osoby spoza Wrocławia nie powinny mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego lokum.

Powodów, dla których warto studiować we Wrocławiu, jest jednak znacznie więcej.

Ty teżstudiuj we Wrocławiu!

Wybierz Uniwersytet Dolnośląski DSW

Co ciekawego w mieście Wrocław? Atrakcje dla studentów i turystów

Ze względu na fakt, że Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich w kraju, nie brakuje w nim atrakcji dla studentów i miejsc, w których mogą się spotkać. Na przykład za studenckie centrum Wrocławia uznaje się Wyspę Słodową położoną na Odrze, a jednocześnie znajdującą się w granicach wrocławskiej starówki. Wyspa ożywa zwłaszcza latem, ponieważ organizowane są na niej wszelkiego rodzaju imprezy studenckie; to zresztą również ulubione miejsce studentów do świętowania zdanych egzaminów.

Na uwagę zasługuje także reszta Starego Miasta, a zwłaszcza Rynek Główny (który jest zresztą niezwykle popularny również wśród turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska). Dużą popularnością cieszy się także Ostrów Tumski, znany m.in. z latarni gazowych; Ostrów jest również połączony z wyspą Piasek słynnym Mostem Tumskim, przyciągającym o każdej pory roku zakochanych wrocławian i turystów z każdego zakątka Polski.

Rynek

Nie da się również ukryć, że we Wrocławiu znajduje się mnóstwo atrakcji kulturalnych. Studenci mają do wyboru seanse w kinach (także tych studyjnych), spektakle teatrach czy operze. Na terenie stolicy Dolnego Śląska funkcjonuje również wiele ciekawych muzeów, a co roku w stolicy Dolnego Śląska organizowane są różne festiwale. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się też Ogród Biologiczny, w którym otworzono Oceanarium.

To wszystko sprawia, że co roku na wrocławskie uczelnie aplikują tysiące kandydatów – i to zarówno z Wrocławia i okolic, jak i również innych zakątków Polski. Można też przypuszczać, że stolica Dolnego Śląska nadal będzie się dynamicznie rozwijać, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy albo rozważają w przyszłości studia we Wrocławiu, albo już kontynuują naukę w szkole wyższej w tym mieście.

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, wybierz odpowiedni produkt: