Co kupić dla studenta do nowego mieszkania lub akademika?

Pierwsza przeprowadzka do akademika lub wynajmowanego mieszkania to dla studenta ekscytujące wydarzenie – chociaż nierzadko bywa jednocześnie nieco stresujące. Rodzice i bliscy studenta często zastanawiają się, co mogą mu podarować z okazji przeprowadzki – i jakie rzeczy okażą się funkcjonalne oraz ułatwią życie młodej osoby. Co zatem warto kupić dla studenta, który właśnie rozpoczyna życie w innym miejscu?

Coś, na czym nie warto oszczędzać – czyli pościel, materac i ręczniki dobrej jakości

Osoba, która chce sprezentować coś przeprowadzającemu się studentowi, może pomyśleć o zakupie pościeli, poduszki czy ręczników dobrej jakości. Zazwyczaj młode osoby nie przykładają do tego zbyt dużej uwagi, tymczasem np. pościel z odpowiedniego materiału może znacząco poprawić komfort spaniapodobnie jak poduszka, np. z wypełnieniem z gryki. To samo dotyczy zresztą materaca – zwłaszcza, że w wynajmowanych mieszkaniach (a tym bardziej akademikach) rzadko znajdują się materace dobrej jakości. Innym ciekawym prezentem może być komplet ręcznikówzwłaszcza takich szybkoschnących. Studentowi przyda się również ciepły koc czy narzuta na kanapę.

Akcesoria kuchenne: nie tylko garnki i patelnie

Innym przydatnym prezentem dla przeprowadzającego się studenta mogą być akcesoria kuchenne. Podstawą jest oczywiście komplet garnków i patelni. Równie ważny jest komplet sztućców, talerzy, misek czy szklanek. Przydatne będą jednak również inne rzeczy. Wśród nich m.in. czajnik elektryczny i toster – zwłaszcza dla studentów, którzy przeprowadzają się do akademika. Oba sprzęty będą mogli bez problemu trzymać w swoim pokoju w domu studenckim.

Oprócz tego wśród funkcjonalnych prezentów ułatwiających codzienne gotowanie i spożywanie posiłków należy zaliczyć:

- pojemniki do przechowywania żywności,

- przybornik na przyprawy,

- naczynia żaroodporne,

- zestawy narzędzi kuchennych (takich jak wałek, tłuczek, ubijaczka, drewniana łyżka itd.),

- suszarkę wolnostojącą na naczynia,

- chlebak,

- kubek termiczny lub termos,

- kawiarkę lub mały ekspres przelewowy.

Wszystkie te przybory i akcesoria można bez problemu przechowywać zarówno w kuchni w wynajętym mieszkaniu jak i w pokoju w akademiku.

Wyposażenie łazienki, czyli kosz na pranie i suszarka

Kolejnym prezentem dla studenta, który planuje przeprowadzkę do wynajętego mieszkania lub do akademika mogą być wszystkie przybory stanowiące wyposażenie łazienki. Przydatny będzie z pewnością m.in. kosz na pranie. Warto również pamiętać o suszarce. Jeśli student będzie mieszkać (lub mieszka) w akademiku, świetnym prezentem może być mała suszarka zawieszana np. na oparciu krzesła – można na niej szybko wysuszyć np. bieliznę. Ciekawym prezentem będzie również osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci – zwłaszcza, jeśli łazienka w wynajmowanym mieszkaniu jest mała i nie ma dobrej wentylacji.

Gadżety i sprzęty, które przydadzą się w każdym mieszkaniu

Co jeszcze warto podarować studentowi do nowego mieszkania lub akademika? Osoby, które stać na większy wydatek, mogą zainwestować w odkurzacz automatyczny – to prawdziwy game changer, który pomoże utrzymać podłogę w czystości. Najlepszą opcją jest odkurzacz z funkcją mopowania.

W wynajmowanym mieszkaniu lub w pokoju w akademiku przydatny może okazać się również nawilżacz powietrza – zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy powietrze szybko staje się suche i może działać podrażniająco. Jeśli chodzi z kolei o bezpieczeństwo, w sytuacji, gdy student wynajmuje mieszkanie, dobrym prezentem może być też czujnik dymu.

W razie wątpliwości – warto zapytać studenta, czego potrzebuje

Jeśli jednak osoba chcąca sprawić studentowi prezent nie do końca wie, czego może on potrzebować, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu szczera rozmowa. W przypadku droższych sprzętów warto również rozważyć zakup prezentu w kilka osób – może to dotyczyć zakupu wspomnianego już odkurzacza, ale i sprzętów służących typowo rozrywce (czyli np. telewizora czy konsoli do grania). Warto także mieć na uwadze, że nie zawsze prezent musi być praktyczny. Prezentem może być też coś, co służy rozrywce lub będzie pełnić funkcję dekoracyjną, zwłaszcza jeśli student posiada już wszystkie niezbędne sprzęty, akcesoria i przybory. Należy też pamiętać, że prezent można wykonać również własnoręcznie – co z pewnością zostanie docenione przez obdarowanego.

 

Wróć do spisu artykułów >