Czego się nauczysz, wybierając tę specjalność?

• Rozumienia społeczno-kulturowych uwarunkowań problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną i ze spektrum autyzmu.
  • Rozpoznawania zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego i posługiwania się metodami diagnostycznymi do oceny trudności rozwojowych dzieci i młodzieży.
  • Planowania pracy terapeutycznej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu.
  • Dobierania i refleksyjnego stosowania metod terapii osób z niepełnosprawnościami.
  • Stosowania podstawowych metod terapii osób z autystycznego spektrum zaburzeń.
  • Projektowania pracy z rodziną osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Praca dla Ciebie:

• jako pedagog w przedszkolu, szkole i placówce edukacyjnej, opiekuńczej i wychowawczej
  • jako pedagog specjalny – nauczyciel wspomagający
  • z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, ze spektrum autyzmu w:
    • przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych
    • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych dla osób z lekką i głębszą niepełnosprawnością intelektualną, autystycznym spektrum zaburzeń
    • zespołach rewalidacyjno-wychowawczych
    • poradniach psychologiczno-pedagogicznych
    • warsztatach terapii zajęciowej
    • stowarzyszeniach i fundacjach zajmujących się pracą z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami autystycznymi.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

• Rynek pracy przejawia duże zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

• problemy diagnozy i konstruowania programów terapeutycznych
  • metody terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • podstawy integracji sensomotorycznej
  • edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
  • teoretyczne i metodyczne podstawy pracy z rodziną.
Zobacz program studiów
Pobierz stronę do PDF