What are you going to learn by choosing this specialization?

• how to organize an educational process in a non-formal and informal environment
  • about approaches and methods of teaching English as a foreign language (TEFL) and how to implement them
  • how to actively involve students in the language learning process
  • learn about the principles of life-long learning
  • learn about digital teaching aids

Career opportunities for you:

• Teaching EFL to all age groups in language schools, various associations
  • Teaching EFL in non-formal environments e.g.

- working as a (online) language tutor
- teaching in individualised learning programmes
- home schooling

What else should you know?

• You don’t have to be a native speaker to apply, but you need a high command of English language.
  • We will prepare you for the PTE General Level 4 (C1) exam and you will be able to take it at our university’s Pearson Examination Centre.
  • You will be prepared to teach English in non-formal environments while travelling abroad.
  • This programme promotes equity with classroom pedagogies and facilitates dynamic learning and supportive relationships with faculty and students.
  • The leader of this course, Barbara Muszyńska Ph.D. in bilingual education (University of Cordoba, Spain), possesses also the following qualifications in English Language Teaching:

- DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults) University of Cambridge, UK.
- INTESOL (Certificate in Teaching English as a Second Language) International TESOL Training,  Pitlochry, Scotland
- CPE (Certificate of Proficiency in English) University of Cambridge, UK.

Nie czekaj, załóż Konto Kandydata i zapisz się na studia bez wychodzenia z domu!

do 30 czerwca
czesne już od
miesięcznie

Zapisując się do 30 czerwca, zyskujesz:
●    600 zł zniżki w czesnym, która rozliczana jest na pierwszym roku studiów, obniżając proporcjonalnie każdą kolejną opłatę czesnego
●    dodatkowo zwolniony jesteś z opłaty wpisowej.

Jeśli jesteś absolwentem DSW, zyskujesz więcej:

●    1000 zł zniżki w czesnym i będzie również rozliczana na pierwszym roku studiów, obniżając proporcjonalnie każdą kolejną opłatę czesnego
●    dodatkowo zwolniony jesteś z opłaty wpisowej.

• Philosophy of education
  • Cross-cultural psychology
  • Foundations of education
  • Sociolinguistics
  • Introduction to language
  • Introduction to educational linguistics
  • Introduction to psychology (critical thinking and learning)
  • Methodology of English language teaching

Zobacz program studiów
Hand icon

Zainteresowała Cię specjalność?
Zrób kolejny krok i zacznij studia w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Zapisz się online
Pobierz stronę do PDF