Warsztaty odbywają się od października 2019 do marca 2020.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami projektu i ofertą na ten rok. 

 

 

Tematy warsztatów:

 1. Po co jestem w sieci? Warsztaty PR. Zajęcia dla całej klasy w formie wykładu połączonego z dyskusją – uczniowie poznają ważne aspekty prawne swojej aktywności w sieci. Jakie wpisy są obciążone ryzykiem, czym jest twoje prawo do ochrony wizerunku, czym jest autonomia informacyjna i czym są dobra osobiste człowieka.
   
  • Prowadzący/opiekun warsztatu: dr Marek Zimnak, absolwent wrocławskiej polonistyki, stopień doktorski z marketingu internetowego uzyskał na Akademii Ekonomicznej, a tytuł Master of Didactics w London College University. Posiada wieloletnie doświadczenie jako dziennikarz magazynów specjalistycznych (redaktor naczelny miesięcznika CHIP i dwutygodnika PC Kurier). W telewizji Polsat realizował i prowadził przez pół roku program na temat „pluskwy milenijnej”, w Polskim Radio przez 7 lat prowadził programy autorskie (Wrocławska Wieża Babel), a na początku XX w. kierował start-upami YoYo.pl i Kopernik.pl. Jako szef agencji PR obsługiwał m.in. TPSA, Politechnikę Wrocławską, Telefonię Dialog. Wykładowca i prelegent na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, autor artykułów i książek naukowych i o tematyce związanej z kreacją wizerunku, rozwiązywaniem kryzysów komunikacyjnych, promocją nauki i wyższej edukacji. Od 2008 roku także wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej, gdzie wypromował ponad trzystu licencjatów i magistrów, zajmujących dzisiaj liczące się stanowiska w branży dziennikarskiej, marketingowej i pr-owej. Przez 10 lat jako prezes kierował pracami Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, zrzeszającego rzeczników prasowych i pracowników promocji. 
    
 2. Pokolenie Show Off. Młodość pod presją znaczenia. Obecność coraz częściej znaczy „widoczność”. Dla niej ludzie są dziś w stanie zrobić naprawdę wiele. „Nie możesz być nikim” słyszą młodzi – nudnym, nieobecnym, cichym, schowanym, pominiętym. Musisz być zawsze online, gotowy na dobrą zabawę, nowe wyzwania, w stałym kontakcie, żeby nic cię nie ominęło. Zajęcia traktują o gorączkowych dążeniach i zabiegach współczesnych nastolatków, by „dać się zauważyć”. O kulturowo i medialnie podsycanym w nich pragnieniu, czy raczej presji, by dawać o sobie znać wszelkimi sposobami, byle tylko jakoś zaistnieć – nie ważne jak i czym. Młodzi podpatrujący błyskawiczne kariery swoich rówieśników w rozmaitych telewizyjnych programach typu „show”, z zazdrością spoglądając na tych, którzy na Youtubie  z dnia na dzień podbijają sieć, przekonywani są, że przepustką do tak bardzo pożądanej dziś sławy, jest akceptacja przykazania, które brzmi: wszystko jest na sprzedaż. Czy jednak na pewno i czy za każdą cenę…?
   
  • Prowadzący/opiekun warsztatu: dr Małgorzata Mikołajczak–Woźniak, doktor nauk społecznych w dziedzinie pedagogiki. Pedagog mediów i absolwentka specjalności Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna oraz Poradnictwo Pedagogiczne w DSW. Ukończyła studium Komunikowania i kreowania wizerunku publicznego na Uniwersytecie Wrocławskim. Od kilkunastu lat prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami pedagogiki i psychologii, jest uczelnianym tutorem i opiekunem praktyk. Autorka książki „Opresyjne zachowania uczniów wobec nauczycieli”, badaczka szkoły, relacji nauczyciel-uczeń, opisująca wpływ mediów i wzorców kultury masowej na sposób myślenia i zachowania młodzieży. Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą dotyczące refleksyjnych zachowań w przestrzeni medialnej.
    
 3. Jak zaplanować swoją karierę w obszarze IT? Zajęcia mają charakter pogadanki, której celem jest przybliżenie obecnych trendów na rynku pracy w IT. Uczniowie dowiedzą się jakie kompetencje są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców oraz jak rozwijać swoje umiejętności.
   
  • Prowadzący/opiekun warsztatu: dr Małgorzata Pietras-Szewczyk, absolwentka studiów doktoranckich ochrony środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor Nauk o Ziemi w dyscyplinie Geografia. Od 2013 roku pracuje jako adiunkt w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Od 2014 roku pełni funkcję Dyrektora Instytutu Geodezji, później Instytutu Nauk Technicznych, obecnie Dyrektor programowy kierunku informatyka. Prócz pracy naukowo-dydaktycznej działa jako ekspert oceniający projekty na zlecenie Narodowego Centrum Badań i rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (RPO, dziedzina edukacja oraz ochrona środowiska).
    
 4. Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Czasu (albo chęci) na naukę wciąż jest za mało, a materiału cała masa – to doświadczenie, które podzielają wszyscy maturzyści i studenci. Dlatego ten warsztat ma na celu przedstawić zasady, których przestrzeganie ułatwia szybką i skuteczną naukę oraz utrwalanie już znanych wiadomości. Dzięki poznanym na warsztacie technikom bez trudu zapamiętasz daty i inne ciągi cyfr oraz słów, szybciej przypomnisz sobie treści przeczytane w podręczniku i skuteczniej będziesz kojarzyć ze sobą zagadnienia pochodzące z różnych działów danego przedmiotu. Wiedza i umiejętności nabyte na warsztacie przydadzą się nie tylko podczas bieżących sprawdzianów i na maturze, ale również w niedługiej przyszłości – podczas sesji egzaminacyjnych na studiach.
   
  • Prowadzący/opiekun warsztatu: mgr Beata Andrzejewska, psycholog w trakcie pisania doktoratu – badawczo zajmuje się psychologią społeczną, a przede wszystkim tzw. strukturą Ja, czyli wiedzą o sobie. Interesuje ją przede wszystkim to, w jaki sposób ludzie kontrolują swoje zachowania i oceniają siebie. Prowadząc zajęcia dydaktyczne w DSW stara się, aby studenci uczyli się nie tylko samej teorii, ale również jej praktycznego wykorzystania i łączenia różnych obszarów wiedzy. Wcześniej pracowała w obszarze psychologii zarządzania prowadząc rekrutacje oraz sesje oceniające kompetencje pracowników.