Współpraca międzynarodowa

Wspólne programy studiów z uczelniami amerykańskimi

Experiencing the New Europe/ Urban Revitalization: The Transformation of Central Europe Today

Wspólny program studiów z partnerskimi uczelniami z USA - State University of New York at Brockport i Syracuse University, otwarty zarówno dla polskich jak i międzynarodowych studentów. Miesięczny program adresowany jest do studentów pierwszego i drugiego stopnia i prowadzony jest w języku angielskim. W ramach programu amerykańscy studenci zaliczają 2 kursy (polowa amerykańskiego semestru), natomiast studenci uczelni europejskich mogą otrzymać 15 ECTS - Explorations in Modernity (Nowoczesność i kultura  w Europie Środkowej) - 6 ECTS (Elzbieta Matynia), Urban Research Seminar (Badania w działaniu w przestrzeni miejskiej) - 9 ECTS (Hana Cervinkova, Juliet Golden.  W 2011 roku program został uznany przez National Collegiate Honors Council (NCHC) Stanów Zjednoczonych za modelowy program międzynarodowych studiów. Przedmioty w ramach tego modułu studiów wpisują się w następujące dyscypliny:

Urban Research Seminar (Badania w działaniu w przestrzeni miejskiej) - antropologia kulturowa, antropologia edukacji, metody badań, badania w  działaniu, historia, studia nad miastem

Explorations in Modernity (Nowoczesność i kultura w Europie Środkowej ) - socjologia, socjologia kultury, kulturoznawstwo, historia, politologia, studia kulturowe

Democracy & Diversity

wspólny program studiów z partnerską uczelnią z USA - New School for Social Research (Nowy Jork) adresowany do doktorantów i młodych naukowców. Zajęcia prowadzą wykładowcy z New School for Social Research, wybitni światowi naukowcy oraz goście specjalni ze świata kultury, sztuki i mediów. 3-tygodniowy program (lipiec) prowadzony jest w języku angielskim i w ramach studiów studenci zaliczają połowę amerykańskiego semestru, wybierając 2 z 4 oferowanych interdyscyplinarnych kursów w naukach społecznych. W tym roku, oferta jest następująca:

The Sociology of the New ‘New Social Movements’ (Sociologia nowych ruchów społęcznych), Jeffrey Goldfarb - socjolog

Cosmopolitanism and Its Discontents (Kosmopolitanizm), Andreas Kalyvas - politolog

Globalization and the Politics of Public Memory (Globalizacja i politika pamięci publicznej), Elzbieta Matynia - socjolog

Society and the Event (Społęczeństwo i Wydarzenie), Robin Wagner-Pacifici - socjolog

Intensive Two-evening Workshop on Gender (Intensywny genderowy warsztat), Ann Snitow - Eugene Lang College, Literatura i studia gender

English Language Practicum

Program praktyk w języku angielskim, wspólny program studiów z Programem Studiów Nauczania Języka Angielskiego z New School (Nowy Jork). 3-tygodniowy program w ramach którego lektorzy z USA, absolwenci autorskiego programu New School dla nauczycieli języka angielskiego, prowadzą zajęcia językowe dla studentów i pracowników DSW (i osób obcych) - na wszystkich poziomach studiów. W ramach program uprowadzonych jest 42 godzin zajęć na wszystkich poziomach zaawansowania.