Współpraca międzynarodowa

Polscy eksperci wystąpili na konferencji w Chicago

W piątek, 13 listopada na Loyola Univeristy w Chicago odbyła się dwudniowa konferencja poświęcona roli kościoła katolickiego w podtrzymywaniu kultury narodowej Polaków na emigracji. W roli eksperta w wydarzeniu gościnnie wzięła udział dr Agnieszka Janiak z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Stany Zjednoczone są największym ośrodkiem Polonii amerykańskiej na świecie. Szacuje się, że w USA żyje nawet 10 milionów Polaków. Największe poza Warszawą skupisko Polaków i ludności pochodzenia polskiego znajduje się w Chicago. Szacuje się, że żyje tam ponad 1,3 mln osób polskiego pochodzenia, w tym około 250 tys. mówiących na co dzień po polsku.

W dniach 13-14 listopada w Chicago miała miejsce konferencja pt. "Chicago Catholic Immigrants Conference: The Poles". Wydarzenie zorganizowane zostało na Loyola University, jednej z największych katolickich niepublicznych uczelni w Stanach Zjednoczonych. Tematem spotkania był szeroko rozumiany wkład kościoła katolickiego w życie i kulturę Polonii amerykańskiej. Uczestnicy dyskutowali m.in. o tym jaki jest wpływ wiary, życia religijnego oraz wsparcia instytucji katolickich na podtrzymanie kultury i tożsamości narodowej. Jednym z obszarów była rola kościoła w adaptacji do życia w nowym kraju. W trakcie wydarzenia zorganizowano 9 paneli dyskusyjnych poświęconych określonym tematom, np. edukacji, literaturze, architekturze, sztuce oraz społecznym i kulturowym przemianom. W gronie prelegentów byli m.in. amerykańscy i polscy naukowcy, przedstawiciele instytucji kultury, muzealnicy, artyści czy Konsul Generalny Polski w Chicago.

Przedmiotem dyskusji ekspertów w jednym z paneli  była literatura oraz wpisane w jej kontekst doświadczenia polskich pisarzy. W tej części konferencji swój referat wygłosiła dr Agnieszka Janiak z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Jako badaczka polskiej literatury emigracyjnej po 1989 roku wskazała jakie pozaartystyczne funkcje pełni pisanie i stymulacja potencjału twórczego na emigracji. W organizowanym przez dr Agnieszkę Janiak panelu dyskusyjnym wzięły udział m.in. osobowości kulturalnego życia Polonii w Chicago, należący jednocześnie do Zrzeszenia Literatów Polskich w Chicago.