Współpraca międzynarodowa

Międzynarodowa konferencja naukowa

Wybory o wielu twarzach - najnowsze tendencje i wyzwania dla współczesnych demokracji. Termin: 17 kwietnia 2015 r. (piątek), godz. 9.00-18.00

Wybory, nazywane "świętem demokracji", są jednym z najbardziej skutecznych narzędzi egzekwowania odpowiedzialności politycznej przez suwerena (Herbut 1999). Bez wyborów, bez otwartego współzawodnictwa o władzę, nie ma demokracji (Nohlen 2004). Obserwowane współcześnie szybkie zmiany zachodzące w życiu społeczno-politycznym mają niewątpliwie swoje odzwirciedlenie w wyborach - ich przebiegu i rezultatach. Powstając podziały i oczekiwania społęczne, nowe ugrupowania polityczne, tzw. "gorące kwestie", stają się nie rzadko wyzwaniem (szansą lub zagrożeniem) dla istniejącego status quo.

Analiza zachowań i strategii wyborczych, wpływu prawa wyborczego na systemy partyjen i partie polityczne, to tylko niektóre z zagadnień okołowyborczych, które inspirują badaczy od lat, i to nie tylko w "świątecznym" dla demokracji okresie, z jakim będziemy mieć do czynienia w Polsce w 2015 roku.

Dla klasycznych politologicznych tematów zawsze warto stosować oryginalne i interdyscyplinarne spojrzenie. Eksperymentowanie z nietypowymi i nieoczywistymi podejściami badawczymi, skupienie uwagi na pomijanych w literaturze  aspektach wyborów, które mogą stanowić wyzwanie dla współczesnych państw demokratycznych jest tym, czym w kwietniu 2015 r. zajmiemy się we Wrocławiu podczas konferencji organizowanej przez wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych we współpracy z Dolnośląską Szkołą Wyższą oraz Uniwersytetem Wrocławskim. Zaprosiliśmy do Wrocławia wybitnych naukowców z uczelni polskich i zagranicznych, którzy niekoniecznie poświęcili całe swoje zawodowe życie na badanie wyborów, ale wszyscy mają w sobie pasję zadawania interesujących pytań i poszukiwania odpowiedzi, które tym razem dotyczą elekcji.

Panels:

I. Elections in theoretical and comparative perspective, Moderator: Aleksandra Moroska-Bonkiewicz (DSW)

• What is surprising election?

Michel Hastings, Sciences Po Lille

• Theoretical perspectives in the research of electoral participation

Andrzej Jabłoński, Uniwersytet Wrocławski

• Militant democracy and the electoral process: The dilemma of anti-system parties and party bans

Angela Bourne, Roskilde University

• Radical right in Europe. Parties and elections in comparative perspective

Michael Minkenberg, Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

II. Elections - Europe and beyond. Case study analysis
, Moderator: Anna Pacześniak

• Belgium's last unified elections: Have we outlived the centralised state?

Jean-Michel De Waele, Université libre de Bruxelles

• The party and the role of experts in electoral competition. Some analysis of the Czech Case

Michel Perrotino, Charles University Prague

• Compulsory voting as an element of the Australian political system