Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Polska Akademia Dzieci

Menu działu

Organizator:

Partner strategiczny:

Patroni honorowi:

Partnerzy:

Patroni medialni:

kliknij

Jesteśmy na Facebooku!

Zeskanuj kod telefonem!

Ziemia – czym może nas zaskoczyć?

Harmonogram i zakres programowy Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej
rok akademicki 2017/2018

Znając szerokie spektrum dziecięcych zainteresowań, w tym roku proponujemy obszary tematyczne, które jak sądzimy, znajdą odbicie w pasjach Młodych Ekspertów, ale także będą stanowiły propozycje projektowe dla współpracujących z nami szkół. Zachęcamy do realizowania działań projektowych wokół proponowanych przez nas obszarów tematycznych i dzielenia się z nami swoimi efektami.

 

Wystartowała VI edycja Polskiej Akademii Dzieci!

W piątek 23 lutego o godz. 11:00 ponad 300 małych studentów wzięło udział w spotkaniu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. To już 6. edycja edukacyjnego projektu organizowana przez wrocławską uczelnię, której partnerem strategicznym w tym roku jest Miasto Wrocław. W trakcie spotkań prowadzonych przez swoich rówieśników oraz dorosłych ekspertów dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin. Tematem inauguracyjnego spotkania jest Piękno Ziemi i jej tajemnice.

 

W roli młodych ekspertów wystąpiły 11-letnia Kasia Chudziak oraz jej rówieśniczka Ola Maliszewska, które zabrały dzieci w podróż marzeń po Amazonii i wzdłuż najdłuższej rzeki świata Amazonki. W roli dorosłych ekspertów mogliśmy usłyszeć Mariolę Majchrowską oraz Bartosza Celmera, którzy od wielu lat podróżują po świecie na pieszo, samochodem ale przede wszystkim na motocyklach. Odwiedzili kilkadziesiąt krajów na 4 kontynentach. Opowiedzieli o swoich przygodach, spotkanych ludziach, dlaczego warto zwiedzać świat na motocyklu, czy takie podróże są bezpieczne, jakie motocykle nadają się do dalekich podróży, dlaczego pakowanie jest bardzo ważne i dlaczego najlepszy hotel to namiot. Dzieci mogły też zobaczyć motocykle, którymi podróżują.

Jak przebiegło nasze spotkanie? Zobacz wideo:


11-letnia Wiktoria Zimerman o podwodnych jaskiniach!

Wewnętrzne piękno czyli Ziemia od środka, to temat przewodni kolejnego spotkania 300 dzieci edukacyjnego projektu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. W piątek 23 marca w Centrum Konferencyjnym DSW wykład o podwodnych jaskiniach wygłosiła 11-letnia Wiktoria Zimerman. Gościem specjalnym był speleolog Szymon Kostka, który badaniem jaskiń zajmuje się od 30 lat. Jest współautorem odkrycia najgłębszej/najdłuższej jaskini w Polsce oraz ostatnich odkryć w Jaskini Niedźwiedziej

Zagrożenia i katastrofy – co może zrobić człowiek?

W kwietniu dorosły ekspert opowiedział o katastrofach naturalnych – skutkach powodzi, huraganów, trzęsień ziemi. Wspólnie ze Studentami  Akademii zastanowili się, czy człowiek ma jakiś wpływ na te zjawiska, w jaki sposób może bronić się przed nimi , jak radzić sobie z ich skutkami i w reszcie, czy my – niedotknięci  kataklizmem, możemy pomóc tym, którzy go doświadczyli. Pokazał również jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poinformował, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

- [FINAŁ] Ziemia z lotu wahadłowca czyli co słychać wśród gwiazd     

Czy można znaleźć mleko na Mlecznej Drodze? Jakie jest miejsce Ziemi w naszej Galaktyce? Jak wyobrazić sobie odległości jakie dzielą nas od naszych najbliższych sąsiadów – planet Układu Słonecznego, to pytania jakie stawiają przed sobą mali studenci Polskiej Akademii Dzieci. 

Pierwszy wykład poprowadziła 9-letnia Marcelina Narożny ze Szkoły Podstawowej nr 82 we Wrocławiu. Młoda ekspertka przedstawiła 300 rówieśnikom krótką i fascynującą historię spoglądania na Ziemię z perspektywy kosmosu. Następnie wspólnie zastanowili się, po co ludziom taki punkt widzenia. Dzieci dowiedziały się, czy istnieje szansa na własną wyprawę w kosmos. 


Astrofizyka i kosmologia to podstawowe zainteresowania Eda Wollacka, z którym już w piątek połączą się mali studenci Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Dr Edward J. Wollack współpracuje z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencji rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych.

Chęć dzielenia się wiedzą przez małych uczestników Polskiej Akademii Dzieci jest ogromna. Dlatego po zakończeniu części plenarnej zorganizowane były jeszcze 4 dodatkowe równoległe wykłady. Rasy ludzkie i ich przystosowanie do środowiska prezentował 10-letni Ignaś Mysiakowski. Pasją do tańca zarażały rówieśników 11-letnia Kasia Chudziak i 13-letnia Julka Chmielecka, a 12-letni Tomek Markowski zdradził tajemnice mózgu i jego możliwości. Ostatnim tematem do wyboru była prezentacja jaką przygotowała 9-letnia Kalina Głuch, która zabrała dzieci na przedwakacyjną podróż po Ameryce Północnej.

SPOTKANIA SPECJALNE:

1 czerwiec 2018 – PAD w Gdańsku

 

Cztery studentki Polskiej Akademii Dzieci z DSW wzięły udział  IX Międzynarodowej Naukowej Konferencji dla Dzieci w Gdańsku.

Katarzyna Chudziak prowadziła konferencję, a jej trzy koleżanki wystąpiły z  wykładami. Iga i Agata Frątczak zaprosiły do krainy latarni morskich, natomiast Marcelina Narożny opowiedziała o obserwowaniu Ziemi z kosmosu. Ten temat szczególnie dobrze pasował do treści wystąpienia Dużego Prelegenta, którym w tym roku była dr Joanne E.Hill-Kittle z NASA (Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencji rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialnej za narodowy program lotów kosmicznych). Wykładów wysłuchało 500 dzieci z całej Polski.

Jedną z imprez towarzyszących konferencji była dyskusja o tym, w jaki sposób zmienić edukację dla przyszłości z udziałem "super-belfrów",pomorskiego  kuratora oświaty, przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej. W imieniu Polskiej Akademii Dzieci we Wrocławiu wypowiadała się dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka wrocławskiej PAD oraz Katarzyna Chudziak, rzeczniczka, wykładowca i studentka PAD.  

15.06.2018 - Wyjazdowy wykład Młodych Ekspertów

Kim jest primabalerina? Dlaczego taniec potrafi zmienić życie? Czy każdy może trenować balet? To tylko wybrane pytania, na które już 15 czerwca odpowie 9-letnia Nadia Frik. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wojska Polskiego w Krotoszynie poprowadzi specjalny wykład dla blisko 250 rówieśników. Wydarzenie organizowane jest przez Dolnośląską Szkołę Wyższą z Wrocławia w ramach Polskiej Akademii Dzieci. To jedyne w tym roku akademickim spotkanie, które zorganizowane zostanie poza murami uczelni. - czytaj więcej / kliknij tutaj.

Oglądaj transmisję na żywo:

Wszystkie spotkania Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej są transmitowane na żywo w internecie.


Zobacz nagranie z wykładu:

Czy podwodna jaskinia może być widziana z kosmosu? Czy i kto dzisiaj zamieszkuje jaskinie? Czy rosną tam jakieś rośliny? Na te i wiele innych pytań odpowiadała 11-letnia Wiktoria Zimerman. Zobacz nagranie:

Skrót wideo z marca:


#KONKURS: Akademia Dzieci z perspektywy dziecka:

Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym wszystkich studentów VI edycji Polskiej Akademii Dzieci w DSW. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępny będzie na stronie. Prace należy przygotować do 27 kwietnia 2018 r. i oddać podczas spotkania PAD.

Skrót wideo z kwietnia:

Zobacz nagranie z wykładu:


Zobacz nagranie z wykładu:

Zobacz galerię zdjęć:

Zobacz zdjęcia: