Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Polska Akademia Dzieci

Menu działu

Zeskanuj kod telefonem!

KONTAKT:

Dolnośląska Szkoła Wyższa
ul. Wagonowa 9, 53-609 Wrocław
„Polska Akademia Dzieci w DSW”
e-mail: pad@dsw.edu.pl

Ziemia – czym może nas zaskoczyć?

Harmonogram i zakres programowy
Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

::: rok akademicki 2017/2018 :::

Znając szerokie spektrum dziecięcych zainteresowań, w tym roku proponujemy obszary tematyczne, które jak sądzimy, znajdą odbicie w pasjach Młodych Ekspertów, ale także będą stanowiły propozycje projektowe dla współpracujących z nami szkół. Zachęcamy do realizowania działań projektowych wokół proponowanych przez nas obszarów tematycznych i dzielenia się z nami swoimi efektami.

23.02.18, godz.11:00 - 13:00 - [INAUGURACJA] / Piękno Ziemi i jej tajemnice

Nasze otoczenie – nawet to najbliższe, jest niezwykle różnorodne i wciąż nie do końca poznane.  Zarówno Młody, jak i Dorosły Ekspert przybliży Studentom Akademii tajemnice, które można zgłębić, bo już zostały odkryte oraz te, które wciąż czekają na  swoich odkrywców. Poprzez pryzmat swoich doświadczeń, eksperci pokażą w jaki sposób patrzeć na świat, by widzieć jego piękno i niezwykłość, jak wzbudzić w sobie wrażliwość na miejsca, w których żyjemy, jak dostrzec jego piękno, w jaki sposób i gdzie poszukiwać odpowiedzi na pojawiające się pytania, a także czego możemy się nauczyć korzystając z naszej uważności i ciekawości.

23.03.18, godz.11:00 - 13:00  - Wewnętrzne piękno czyli Ziemia od środka

Co kryje Ziemia? Czy jest możliwe odkrywanie  tajemnic wnętrza Ziemi bez zaglądania do niego? O czym mówią do nas kamienie? Młody Ekspert opowie czego możemy dowiedzieć się  poznając minerały, gdzie ich szukać, jak rozpoznać? W jaki sposób wiedza dotycząca minerałów może być wykorzystywana w innych dziedzinach wiedzy, takich jak fizyka, chemia, medycyna. Dorosły Ekspert opowie o świecie podziemnym i sposobach jego poznawania. Skąd biorą się jaskinie, jakie są ich rodzaje i kto w nich mieszka, to tylko niektóre pytania, na które Studenci Akademii będą szukać odpowiedzi razem z osobą, która zwiedzała już podziemne, trudno dostępne światy. Dorosły Ekspert podzieli się także swoimi doświadczeniami dotyczącymi zagrożeń i zasad bezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać zwiedzając jaskinie.

27.04.18, godz.11:00 - 13:00  - Zagrożenia i katastrofy – co może zrobić człowiek? 

Młody Ekspert podzieli się swoją wyjątkowo rozległą i szczegółową wiedzą na temat katastrofy w Czarnobylu. Opowie o jej przyczynach, przebiegu i skutkach – zarówno bezpośrednich, jak i oddalonych w czasie. Dorosły ekspert opowie o katastrofach naturalnych – skutkach powodzi, huraganów, trzęsień ziemi. Wspólnie ze Studentami  Akademii zastanowią się, czy człowiek ma jakiś wpływ na te zjawiska, w jaki sposób może bronić się przed nimi , jak radzić sobie z ich skutkami i w reszcie, czy my – niedotknięci  kataklizmem, możemy pomóc tym, którzy go doświadczyli.

25.05.18, godz.11:00 - 13:00  - [FINAŁ] Ziemia z lotu wahadłowca czyli co słychać wśród gwiazd     

Czy można znaleźć mleko na Mlecznej Drodze? Jakie jest  miejsce Ziemi w  naszej Galaktyce? Jak wyobrazić sobie odległości jakie dzielą nas od naszych najbliższych sąsiadów – planet Układu Słonecznego oraz o najnowszych doniesieniach ze świata astronomii opowie Młody Ekspert. Dorosły Gość opowie o najnowszych, poruszających wyobraźnię, projektach realizowanych przez NASA – a w tym o wyprawie na Marsa. Studenci Akademii dowiedzą się, jakie kryteria musieliby spełnić, by wziąć udział w tej wyprawie – może już dziś warto rozpocząć przygotowania?

 

 

SPOTKANIA SPECJALNE:

1 czerwiec 2018 – PAD w Gdańsku

Udział Młodych Ekspertów (dzieci prowadzących wykłady w ramach PAD w DSW) w  IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci.

15.06.2018 - Wyjazdowy wykład Młodych Ekspertów

Specjalny wyjazdowy wykład ekspertów Polskiej Akademii Dzieci z Dolnośląskiej Szkoły Wyższe do wybranej szkoły, która wyłoniona zostanie w trakcie roku akademickiego.