Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Polska Akademia Dzieci

Menu działu

Organizator:

Partner strategiczny:

Patroni honorowi:

Partnerzy:

Patroni medialni:

kliknij

Jesteśmy na Facebooku!

Zeskanuj kod telefonem!

Ziemia – czym może nas zaskoczyć?

Harmonogram i zakres programowy Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej
rok akademicki 2017/2018

Znając szerokie spektrum dziecięcych zainteresowań, w tym roku proponujemy obszary tematyczne, które jak sądzimy, znajdą odbicie w pasjach Młodych Ekspertów, ale także będą stanowiły propozycje projektowe dla współpracujących z nami szkół. Zachęcamy do realizowania działań projektowych wokół proponowanych przez nas obszarów tematycznych i dzielenia się z nami swoimi efektami.

 

Wystartowała VI edycja Polskiej Akademii Dzieci!

W piątek 23 lutego o godz. 11:00 ponad 300 małych studentów wzięło udział w spotkaniu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. To już 6. edycja edukacyjnego projektu organizowana przez wrocławską uczelnię, której partnerem strategicznym w tym roku jest Miasto Wrocław. W trakcie spotkań prowadzonych przez swoich rówieśników oraz dorosłych ekspertów dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin. Tematem inauguracyjnego spotkania jest Piękno Ziemi i jej tajemnice.

 

W roli młodych ekspertów wystąpiły 11-letnia Kasia Chudziak oraz jej rówieśniczka Ola Maliszewska, które zabrały dzieci w podróż marzeń po Amazonii i wzdłuż najdłuższej rzeki świata Amazonki. W roli dorosłych ekspertów mogliśmy usłyszeć Mariolę Majchrowską oraz Bartosza Celmera, którzy od wielu lat podróżują po świecie na pieszo, samochodem ale przede wszystkim na motocyklach. Odwiedzili kilkadziesiąt krajów na 4 kontynentach. Opowiedzieli o swoich przygodach, spotkanych ludziach, dlaczego warto zwiedzać świat na motocyklu, czy takie podróże są bezpieczne, jakie motocykle nadają się do dalekich podróży, dlaczego pakowanie jest bardzo ważne i dlaczego najlepszy hotel to namiot. Dzieci mogły też zobaczyć motocykle, którymi podróżują.

Jak przebiegło nasze spotkanie? Zobacz wideo:


11-letnia Wiktoria Zimerman o podwodnych jaskiniach!

Wewnętrzne piękno czyli Ziemia od środka, to temat przewodni kolejnego spotkania 300 dzieci edukacyjnego projektu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. W piątek 23 marca w Centrum Konferencyjnym DSW wykład o podwodnych jaskiniach wygłosiła 11-letnia Wiktoria Zimerman. Gościem specjalnym był speleolog Szymon Kostka, który badaniem jaskiń zajmuje się od 30 lat. Jest współautorem odkrycia najgłębszej/najdłuższej jaskini w Polsce oraz ostatnich odkryć w Jaskini Niedźwiedziej

Zagrożenia i katastrofy – co może zrobić człowiek?

W kwietniu dorosły ekspert opowiedział o katastrofach naturalnych – skutkach powodzi, huraganów, trzęsień ziemi. Wspólnie ze Studentami  Akademii zastanowili się, czy człowiek ma jakiś wpływ na te zjawiska, w jaki sposób może bronić się przed nimi , jak radzić sobie z ich skutkami i w reszcie, czy my – niedotknięci  kataklizmem, możemy pomóc tym, którzy go doświadczyli. Pokazał również jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poinformował, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

25.05.18, godz.11:00 - 13:00  

- [FINAŁ] Ziemia z lotu wahadłowca czyli co słychać wśród gwiazd     

Czy można znaleźć mleko na Mlecznej Drodze? Jakie jest  miejsce Ziemi w  naszej Galaktyce? Jak wyobrazić sobie odległości jakie dzielą nas od naszych najbliższych sąsiadów – planet Układu Słonecznego oraz o najnowszych doniesieniach ze świata astronomii opowie Młody Ekspert. Dorosły Gość opowie o najnowszych, poruszających wyobraźnię, projektach realizowanych przez NASA – a w tym o wyprawie na Marsa. Studenci Akademii dowiedzą się, jakie kryteria musieliby spełnić, by wziąć udział w tej wyprawie – może już dziś warto rozpocząć przygotowania?

SPOTKANIA SPECJALNE:

1 czerwiec 2018 – PAD w Gdańsku

Udział Młodych Ekspertów (dzieci prowadzących wykłady w ramach PAD w DSW) w  IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Dzieci.

15.06.2018 - Wyjazdowy wykład Młodych Ekspertów

Specjalny wyjazdowy wykład ekspertów Polskiej Akademii Dzieci z Dolnośląskiej Szkoły Wyższe do wybranej szkoły, która wyłoniona zostanie w trakcie roku akademickiego.

Oglądaj transmisję na żywo:

Wszystkie spotkania Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej są transmitowane na żywo w internecie.


Zobacz nagranie z wykładu:

Czy podwodna jaskinia może być widziana z kosmosu? Czy i kto dzisiaj zamieszkuje jaskinie? Czy rosną tam jakieś rośliny? Na te i wiele innych pytań odpowiadała 11-letnia Wiktoria Zimerman. Zobacz nagranie:

Skrót wideo z marca:


#KONKURS: Akademia Dzieci z perspektywy dziecka:

Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym wszystkich studentów VI edycji Polskiej Akademii Dzieci w DSW. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępny będzie na stronie. Prace należy przygotować do 27 kwietnia 2018 r. i oddać podczas spotkania PAD.

Zobacz nagranie z wykładu: