Znając szerokie spektrum dziecięcych zainteresowań, w tym roku proponujemy obszary tematyczne, które jak sądzimy, znajdą odbicie w pasjach Młodych Ekspertów, ale także będą stanowiły propozycje projektowe dla współpracujących z nami szkół. Zachęcamy do realizowania działań projektowych wokół proponowanych przez nas obszarów tematycznych i dzielenia się z nami swoimi efektami.
W piątek 23 lutego o godz. 11:00 ponad 300 małych studentów wzięło udział w spotkaniu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. To już 6. edycja edukacyjnego projektu organizowana przez wrocławską uczelnię, której partnerem strategicznym w tym roku jest Miasto Wrocław. W trakcie spotkań prowadzonych przez swoich rówieśników oraz dorosłych ekspertów dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin. Tematem inauguracyjnego spotkania jest Piękno Ziemi i jej tajemnice.
W roli młodych ekspertów wystąpiły 11-letnia Kasia Chudziak oraz jej rówieśniczka Ola Maliszewska, które zabrały dzieci w podróż marzeń po Amazonii i wzdłuż najdłuższej rzeki świata Amazonki. W roli dorosłych ekspertów mogliśmy usłyszeć Mariolę Majchrowską oraz Bartosza Celmera, którzy od wielu lat podróżują po świecie na pieszo, samochodem ale przede wszystkim na motocyklach. Odwiedzili kilkadziesiąt krajów na 4 kontynentach. Opowiedzieli o swoich przygodach, spotkanych ludziach, dlaczego warto zwiedzać świat na motocyklu, czy takie podróże są bezpieczne, jakie motocykle nadają się do dalekich podróży, dlaczego pakowanie jest bardzo ważne i dlaczego najlepszy hotel to namiot. Dzieci mogły też zobaczyć motocykle, którymi podróżują.
Wewnętrzne piękno czyli Ziemia od środka, to temat przewodni kolejnego spotkania 300 dzieci edukacyjnego projektu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. W piątek 23 marca w Centrum Konferencyjnym DSW wykład o podwodnych jaskiniach wygłosiła 11-letnia Wiktoria Zimerman. Gościem specjalnym był speleolog Szymon Kostka, który badaniem jaskiń zajmuje się od 30 lat. Jest współautorem odkrycia najgłębszej/najdłuższej jaskini w Polsce oraz ostatnich odkryć w Jaskini Niedźwiedziej
W kwietniu dorosły ekspert opowiedział o katastrofach naturalnych – skutkach powodzi, huraganów, trzęsień ziemi. Wspólnie ze Studentami Akademii zastanowili się, czy człowiek ma jakiś wpływ na te zjawiska, w jaki sposób może bronić się przed nimi , jak radzić sobie z ich skutkami i w reszcie, czy my – niedotknięci kataklizmem, możemy pomóc tym, którzy go doświadczyli. Pokazał również jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej oraz poinformował, gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Pierwszy wykład poprowadziła 9-letnia Marcelina Narożny ze Szkoły Podstawowej nr 82 we Wrocławiu. Młoda ekspertka przedstawiła 300 rówieśnikom krótką i fascynującą historię spoglądania na Ziemię z perspektywy kosmosu. Następnie wspólnie zastanowili się, po co ludziom taki punkt widzenia. Dzieci dowiedziały się, czy istnieje szansa na własną wyprawę w kosmos.
Astrofizyka i kosmologia to podstawowe zainteresowania Eda Wollacka, z którym już w piątek połączą się mali studenci Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Dr Edward J. Wollack współpracuje z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencji rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialną za narodowy program lotów kosmicznych.
Chęć dzielenia się wiedzą przez małych uczestników Polskiej Akademii Dzieci jest ogromna. Dlatego po zakończeniu części plenarnej zorganizowane były jeszcze 4 dodatkowe równoległe wykłady. Rasy ludzkie i ich przystosowanie do środowiska prezentował 10-letni Ignaś Mysiakowski. Pasją do tańca zarażały rówieśników 11-letnia Kasia Chudziak i 13-letnia Julka Chmielecka, a 12-letni Tomek Markowski zdradził tajemnice mózgu i jego możliwości. Ostatnim tematem do wyboru była prezentacja jaką przygotowała 9-letnia Kalina Głuch, która zabrała dzieci na przedwakacyjną podróż po Ameryce Północnej.
Katarzyna Chudziak prowadziła konferencję, a jej trzy koleżanki wystąpiły z wykładami. Iga i Agata Frątczak zaprosiły do krainy latarni morskich, natomiast Marcelina Narożny opowiedziała o obserwowaniu Ziemi z kosmosu. Ten temat szczególnie dobrze pasował do treści wystąpienia Dużego Prelegenta, którym w tym roku była dr Joanne E.Hill-Kittle z NASA (Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej – agencji rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialnej za narodowy program lotów kosmicznych). Wykładów wysłuchało 500 dzieci z całej Polski.
Jedną z imprez towarzyszących konferencji była dyskusja o tym, w jaki sposób zmienić edukację dla przyszłości z udziałem "super-belfrów",pomorskiego kuratora oświaty, przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej. W imieniu Polskiej Akademii Dzieci we Wrocławiu wypowiadała się dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka wrocławskiej PAD oraz Katarzyna Chudziak, rzeczniczka, wykładowca i studentka PAD.
Kim jest primabalerina? Dlaczego taniec potrafi zmienić życie? Czy każdy może trenować balet? To tylko wybrane pytania, na które już 15 czerwca odpowie 9-letnia Nadia Frik. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wojska Polskiego w Krotoszynie poprowadzi specjalny wykład dla blisko 250 rówieśników. Wydarzenie organizowane jest przez Dolnośląską Szkołę Wyższą z Wrocławia w ramach Polskiej Akademii Dzieci. To jedyne w tym roku akademickim spotkanie, które zorganizowane zostanie poza murami uczelni. - czytaj więcej / kliknij tutaj.
Wszystkie spotkania Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej są transmitowane na żywo w internecie.
Czy podwodna jaskinia może być widziana z kosmosu? Czy i kto dzisiaj zamieszkuje jaskinie? Czy rosną tam jakieś rośliny? Na te i wiele innych pytań odpowiadała 11-letnia Wiktoria Zimerman. Zobacz nagranie:
Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym wszystkich studentów VI edycji Polskiej Akademii Dzieci w DSW. Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępny będzie na stronie. Prace należy przygotować do 27 kwietnia 2018 r. i oddać podczas spotkania PAD.