Nauka i badania

Profesor Elżbieta Matynia z WNP na Malta Festival Poznań

Prof. DSW dr hab. Elżbieta Matynia z Wydziału Nauk Pedagogicznych DSW, wspólnie z Izabellą Cywińską, Lechem Raczakiem, Tomaszem Kitlińskim i Jackiem Żakowskim, weźmie udział w dyskusji panelowej pt. „BEZPIECZEŃSTWO - WOKÓŁ DEMOKRACJI: Demokracja performatywna”. Spotkanie, które organizowane jest w ramach Malta Festival Poznań 2013, odbędzie się w piątek 28.06 o godz. 18.00 na scenie teatralnej przy pl. Wolności w Poznaniu.

Tegoroczna edycja Festiwalu skupiona jest wokół tematu wolności. „W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością? – podążając za myślą Tischnera, badamy temat wolności, analizujemy wybory dokonywane przez indywidualnych odbiorców, mieszkańców, obywateli. Wychodzimy na zewnątrz, otwieramy się na nowe formy eksploracji miasta, poddając się eksperymentowi wspólnej kreacji łączącej ludzi, miasto i kulturę. Idiom tegorocznej edycji festiwalu oh man, oh machine / człowiek-maszyna stawia przed nami pytania o dzisiejszą kondycję człowieka, ale również o rolę artysty i sztuki, o miejsce kultury w społeczeństwie obywatelskim." – czytamy na stronie organizatora projektu.

Prof. DSW dr hab. Elżbieta Matynia, jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Kulturą i Edukacją na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW. Jest socjologiem, socjologiem kultury oraz polityki, a do jej zainteresowań badawczych należą pamięć publiczna, przełomy demokratyczne, Europa Środkowa, Afryka Południowa, przemoc polityczna, płeć kulturowa oraz sztuka. Prof. Matynia sprawuje także funkcję Dyrektora Transregional Center for Democratic Studies na New School for Social Research w Nowym Jorku. Efektem współpracy ze specjalistami z New School, w tym z prof. Matynią, jest nowatorski program kształcenia na interdyscyplinarnym kierunku studiów sztuki nowoczesne – Design Now! oferowanym przez Dolnośląską Szkołę Wyższą.

Więcej na Malta Festival Poznań 2013