Kulturoznawstwo

Kultura obrazu: fotografia i film (studia licencjackie)

Nasza kultura od kilkudziesięciu lat znów jest kulturą obrazu. Przedmioty wygodniej identyfikować i interpretować za pomocą światła niż za pomocą głosu czy pisma. Kontrolowanie i modyfikowanie światła – np. poprzez fotografię – pozwala opowiedzieć o świecie, a nawet ów świat skonstruować lub zdekonstruować, bez uciekania się do nieczytelnego języka humanistyki czy literatury współczesnej. Czy rzeczywiście? W ramach specjalności „Kultura obrazu” proponujemy studentom kulturoznawstwa blok zajęć przygotowujących nie tylko do interpretacji świata poprzez obrazy, ale też do interpretacji samych obrazów w języku kulturoznawstwa, antropologii czy filozofii kultury – języku, który nie musi być nieczytelny. Osobny blok przedmiotów praktycznych, związanych z fotografią i filmem, pozwala naszym studentom myśleć o takiej pracy, która nie każe rezygnować z kultury, znacząco rozszerzając ich przyszłe możliwości zawodowe. Absolwent specjalności „Kultura obrazu” będzie przygotowany do pracy na stanowisku krytyka filmowego, specjalisty w galerii fotograficznej bądź ośrodku kultury, organizatora dyskusyjnych klubów filmowych etc.

zdj 5
"Biurokracja ignoruje wszelkie informacje i idee, które nie zwiększają wydajności" (N.P.)