Find us on Facebook - show/hide

ULS - a place for You

Życie w szkołach

Konferencji towarzyszyć będzie premiera pierwszego polskiego wydania książki Życie w szkołach. Wprowadzenie do pedagogiki krytycznej autorstwa Petera McLarena (tłum. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Jan Dzierzgowski), która ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Ta wysoko ceniona i rozpoznawalna na całym świecie książka, która w Stanach Zjednoczonych doczekała się już szóstego wydania, stanowi krytyczny wgląd w codzienność życia szkoły, dostarcza analiz politycznych, ekonomicznych i społecznych uwarunkowań edukacji i jest niezwykle oryginalnym wprowadzeniem w problematykę pedagogiki radykalnej, którą McLaren określa mianem rewolucyjnej pedagogiki krytycznej.

Mistrzowskie połączenie wysublimowanych, a jednocześnie przystępnie wyłożonych refleksji teoretycznych z etnograficzną ilustracją omawianych w książce problemów sprawia, że praca ta jest pouczającą i wciągającą lekturą, kierowaną zarówno do nauczycieli i pedagogów (tych obecnie pracujących w zawodzie oraz tych dopiero się do tego przygotowujących), akademików i badaczy procesów społecznych, nieformalnych edukatorów, polityków poważnie traktujących problemy społeczne, jak i do osób niezwiązanych z profesjonalną refleksją nad edukacją, którym społeczna i polityczna wrażliwość nie pozwala na bierną akceptację obowiązującego porządku społecznego.

W 2003 roku międzynarodowy komitet badaczy przy Moscow School of Social and Economic Sciences ujął Życie w szkołach na liście dwunastu najważniejszych prac z zakresu edukacji, obok prac autorów takich jak Paulo Freire, Jerome Bruner, Pierre Bourdieu czy Basil Bernstein.

Promocja polskiego wydania książki Petera McLarena "Życie w szkołach"