Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Archiwum - Program Erasmus

Menu działu

Alumni Erasmus - Andrzej Świdziński

Imię i nazwisko studenta: Andrzej Świdziński

Kierunek, specjalność, lata studiów w DSW
Stosunki Międzynarodowe, Bezpieczeństwo Międzynarodowe, 2007-2010

Rok kiedy student wziął udział w programie Erasmus, nazwa uczelni, gdzie studiował
2008-2009, University of Utrecht, Holandia

Adres bloga, jeśli był w czasie pobytu na stypendium pisany i jeśli jest nadal do wglądu
Nie posiadam owego, choć nie ukrywam, że jak by się nad tym zastanowić, to zdecydowanie mogłem coś napisać. ;)

Adres e-mailowy: andrzej.swidzinski@gmail.com


Kwestionariusz stypendysty programu ERASMUS1. Mój stan świadomości przed ERASMUSem…

Hehe…dobre pytanie : ) Ogólnie rzecz biorąc, nie zdawałem sobie do końca sprawy z tego, jak bardzo ten wyjazd mnie odmieni. Mój pogląd na programy typu ERASMUS był całkowicie niejasny i szczerze powiedziawszy to w ogóle nie wiedziałem czego się spodziewać. Szczątkowe informacje które do mnie dochodziły, dotyczyły głównie doświadczeń mojej kuzynki, ale również i jej opinie były nie do końca precyzyjne. Mój poziom świadomości przed ERASMUSem oceniłbym na zaawansowany na poziomie podstawowym.

2. Najbardziej przed wyjazdem obawiałam się / obawiałem się…

Może to i zabrzmi dziwnie, ale przed wyjazdem nie obawiałem się niczego. Byłem żądnym przygód, młodym studentem, który chciał zwojować kolejny skrawek Europy. Ewentualnie, jedyne co mnie trapiło, to jak dużo czasu będę potrzebował by zaaklimatyzować się z kulturą i językiem angielskim na stałe.

3. Największym problemem podczas przygotowań do wyjazdu okazało się…

Spakowanie wszystkich moich rzeczy. I w ostateczności wybór, między tym co ważne i ważniejsze do zabrania.

4. Najbardziej na uczelni partnerskiej zdziwiło mnie…

Ogrom kampusu na którym studiowałem. W pierwszych dniach zajęć, ciężko mi było odnaleźć miejsca wykładów oraz co gorsza, odnaleźć się w bibliotece głównej (11 pięter budynku o powierzchni podobnej do naszego budynku głównego przy Strzegomskiej 55). Ponadto, że oprócz mnie, na uczelni partnerskiej było ponad 1100 studentów ERASMUS i innych programów zagranicznych z całego świata!

5. Największym sukcesem podczas pobytu na stypendium było…

Pierwszy raz w życiu wybrałem się na łyżwy :)

6. Największa porażka podczas stypendium…

Podczas pierwszego bloku, studiowałem przedmiot z Antropologii, który całkowicie nie był związany z moim kierunkiem studiów, а co więcej w ogóle mnie nie interesował. No może poza wykładowcą, który opowiadał całkiem ciekawe historie ze swoich przygód w Ameryce Południowej.

7. Mój najlepszy przyjaciel / moi najlepsi przyjaciele podczas pobytu za granicą…

Koleżanki z Hiszpanii i Rumunii, z którymi spędziłem sporą ilość czasu podróżując wokół Utrechtu jak i samej Holandii. Oraz dwóch całkiem sympatycznych kolegów ze Słowacji i Węgier z którymi spędzało się weekendowe wieczory na studenckich spotkaniach.

8. Najbardziej tęskniłam / tęskniłem w obcym kraju za…

Pierogami mojej mamy :) А ogólniej mówiąc, za polskim jedzeniem i klimatem niektórych świat (np. 1 listopada).

9. Najlepiej wspominam…

Przesiadywanie we wspólnej kuchni (mieszkałem w akademiku z innymi lokatorami – razem 12 osób) i pogawędki bez końca. Kiedy przyszła ochota na oderwanie się od nauki, zawsze był ktoś w kuchni kto miał chwilkę by wymienić poglądy.

10. Polubiłem drogę na uczelnię, bo…

Pokonywałem ją rowerem, bez względu na pogodę :)

11. Nie lubiłam / nie lubiłem…

Klimatu miasta w którym żyłem – Utrecht. Był strasznie spokojnym, szarym miastem, w którym jak dla Wrocławianina mało się działo. Jak dla mnie, było to strasznie przytłaczające miasto – ale pod względem paranoicznego spokoju.

12. Najważniejszy – moim zdaniem - rezultat udziału w programie to:

Szersze spojrzenie na otaczającą mnie rzeczywistość. Po powrocie do kraju, DSW stało się dla mnie całkowicie inną uczelnią. Zacząłem myśleć w innych kategoriach i zrozumiałem, że świat nie kończy się na Polsce oraz że jest o wiele więcej lepszych rówieśników ode mnie do których poziomu jeszcze mi daleko. I tak zaczęła się moja przygoda w pięciu się ku górze ;)

13. Najpiękniejsze wspomnienie z pobytu na stypendium…

Wspólnie spędzona wigilia w akademiku razem ze współlokatorami. Każdy przyłożył się do zorganizowania wspólnego wieczoru gotując specjał swojego kraju. Ponadto, wspólnie stroiliśmy kuchnię i po obiedzie śpiewaliśmy kolędy. Było naprawdę uroczo, wręcz mógłbym rzec, że jak w domu ;) Nawet Chińczycy byli równie zainteresowani i zaangażowani co my, miejscowi Europejczycy.

14. Mój stan świadomości po powrocie ze stypendium…

Uświadomiłem sobie jak dużo dają tego typu wyjazdy i jak bardzo zmieniają człowieka. Poczułem się bardziej europejczykiem. Zacząłem postrzegać moje życie poważniej i przede wszystkim zacząłem się zastanawiać nad tym co chce robić w życiu.

15. Najbardziej tęskniłam / tęskniłem po powrocie do kraju za…

Rowerem ;)

16. Nie zapomnę nigdy…

Jak się okazało, że moją prowadzącą zajęcia jest nauczyciel akademicki z Polski – z Uniwersytetu Łódzkiego.

17. Udział w programie miał wpływ na…

Zmianę kierunku mojego życia. Zacząłem dostrzegać priorytety, których wcześniej nie zauważałem.

18. ERASMUS zmienił we mnie…

ERASMUS Zmienił moje życie :)

19. Cieszę się, że udało mi się wziąć w programie, bo…

Uświadomiłem sobie, jak słuszną decyzję udało mi się podjąć w życiu. Na pewno nie będę teraz niczego żałował.

21. Moja uczelnia macierzysta jako organizator mojego wyjazdu była…

Dobrze zorganizowana (główna zasługa Pani Jagody), gdyż nie było żadnych problemów z aplikacją na wyjazd oraz po jego zakończeniu. Punkty zostały przekonwertowane zgodnie z umową i gdy trzeba było, opiekun wymiany stanął w naszej obronie.

22. Zachęcam studentów DSW do udziału w programie ERASMUS, bo…

Zmieni Twoje spojrzenie na otaczającą Cię rzeczywistość. Staniesz się inną osoba. Zaczniesz dostrzegać rzeczy w swoim życiu, które wcześniej nie miały dla Ciebie żadnego sensu, bądź też uważałeś/aś, że nie jesteś w stanie im sprostać. Po powrocie, będziesz pewniejszy/sza siebie i bardziej zdecydowany/a co do swojej przyszłości. Program ERASMUS odmieni nie tylko Twoją duszę, ale również pozwoli Ci przeżyć przygodę, którą będziesz do końca życia wspominać z uśmiechem, nie bacząc na to, jak bardzo mieszane uczucia przywieziesz :)

23. Wypełnienie Kwestionariusza było dla mnie…

Odświeżeniem miłych wspomnień :)