Centrum Prasowe DSW - PRESS ROOM - Dolnośląska Szkoła Wyższa

PRESS ROOM

Amerykański ekspert pedagogiki Montessori Ray McClure przyleci do Wrocławia.

Jak pozwolić dzieciom doświadczać radości z uczenia się? Czy można jednocześnie wspierać ich rozwój, poczucie własnej wartości i przygotować do dorosłości? Na te i inne pytanie już 8 stycznia we Wrocławiu odpowiedzą eksperci i praktycy, w ramach seminarium poświęconego pedagogice Marii Montessori w kontekście współczesnych wyzwań edukacji w Polsce. Gościem specjalnym będzie jeden z najbardziej uznanych na świecie nauczycieli pedagogiki montesoriańskiej Ray McClure.

Polski Instytut Montessori, Polska Rada Montessori we współpracy z Wydziałem Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej już 8 stycznia zorganizują seminarium pt. Pedagogika Montessori jako odpowiedź na współczesne wyzwania edukacji w Polsce. Nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, edukatorzy, wychowawcy, opiekunowie i domowi edukatorzy będą mogli zapoznać się z założeniami pedagogiki Marii Montessori we współczesnej praktyce edukacyjnej w żłobku, przedszkolu czy szkole podstawowej. W ramach wydarzenia zaplanowane zostały wystąpienia oraz warsztaty z udziałem ekpertów. Jednym z nich jest amerykański nauczyciel pedagogiki montesoriańskiej, instruktor programów szkoleniowych i certyfikowany ekspert Ray McClure, który zaprezentuje Ostatnie badania naukowe mówiące o metodzie Montessori. Swoje wystąpienie zapowiedziała również instruktorka, założycielka i dyrektor Polskiego Instytutu Montessori Joanna Maghen. W ramach seminarium zaplanowane zostały także cztery warsztaty tematyczne.

Seminarium odbędzie się 8 stycznia 2018 w godz. 8:00 – 17:00 w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu. Ilość miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje nt. udziału w wydarzeniu dostępne są na stronie Polskiej Rady Montessori.

Rejestracja uczestników:

Rejestracja przez stronę Polskiej Rady Montessori www.radamontessori.pl/konferencje

Opłata konferencyjna wynosi 150 PLN/os.

(opłata obejmuje: materiały konferencyjne, przerwy kawowe, udział w obradach oraz warsztatach)

Kontakt:

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI:

08.00 - 09.00 – rejestracja uczestników
09.00 - 09.15 – powitanie gości oraz uczestników seminarium:

prof. DSW dr hab. Paweł Rudnicki, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych DSW

-  Joanna Maghen, dyrektor Polskiego Instytutu Montessori i prezes Polskiej Rady Montessori

09.15 - 10.30 – Ray McClure, Ostatnie badania naukowe mówiące o metodzie Montessori
10.30 - 11.00 – przerwa kawowa
11.00 - 12.30 – warsztaty 1 i 2
12.30 - 13.30 – przerwa obiadowa
13.30 - 15.00 – warsztaty 3 i 4
15.00 - 15.30 – przerwa kawowa
15.30 - 17.00 – Ray McClure, Gawędy montessoriańskie

[Warsztat 1] Karolina Mysiura, Wychowanie do pokoju - Szacunek, asertywność, empatia i pokojowe rozwiązywanie konfliktów to zagadnienia poruszane podczas warsztatów.

[Warsztat 2] - Ray McClure, Joanna Maghen, Autonomia dziecka - czy dziecko może nie chcieć się uczyć? Podczas warsztatów uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie jak wspierać autonomię dziecka, czego unikać, a co promować w zachowaniu nauczyciela.

[Warsztat 3] - Joanna Maghen, Praca z dzieckiem starszym w przedszkolu. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się o problemach wychowawczych dzieci w grupie przedszkolnej oraz poznają ich przyczyny.

[Warsztat 4] -  Marta Karpa, Najlepsza praktyka w klasach 1-3. Jakich błędów nie popełnić i na co zwracać uwagę, prowadząc nowe klasy 1-3 wedle pedagogiki Marii Montessori.

Gawędy montessoriańskie - Ray McClure - Warsztat skupi się na opowieściach, jakie tradycja Montessori przekazuje z pokolenia na pokolenie. Przedstawimy historie dla dziecka starszego jak i młodszego.