Seminarium „Edukacyjny Czwartek”

Debata „Co po strajku? Perspektywa nauczycieli" odbędzie się 13 czerwca. Zapraszamy!

Termin: 13 czerwca 2019, godz. 16.30-19.30
Miejsce: sala 308, Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ul. Strzegomska 55, Wrocław

Dwa miesiące temu rozpoczął się w całej Polsce jeden z największych strajków nauczycieli i niepedagogicznych pracowników oświatowych. Przez trzy tygodnie wielu pracowników szkół oraz placówek oświatowych odstąpiło od podejmowania wszelkich czynności służbowych. Była to trudna sytuacja w funkcjonowaniu szkół ze względu na to, że harmonogram pracy szkoły przewidywał w tym czasie sprawdzian ósmoklasisty, egzamin gimnazjalny oraz rady pedagogiczne klasyfikujące maturzystów. Wielu rodziców i wielu uczniów solidaryzowało się z postulatami pracowników oświaty.

A ich postulaty strajkowe dotyczyły wizji lepszej szkoły: wyższych wynagrodzeń pracowników, zmniejszenia biurokracji, w konsekwencji poprawy jakości funkcjonowania szkoły. W ostatnich dekadach strajk porównywalny skalą odbył się w 1993 r., gdy walczono o godne wynagrodzenia nauczycieli.

Tegoroczny strajk nie zakończył się, został zawieszony 27 kwietnia 2019. Postulaty strajkujących nie zostały spełnione przez rządzących, rozmowy zakończyły się fiaskiem. Pozostało pytanie – i co dalej?

Dlatego chcemy wysłuchać głosów płynących ze środowiska różnych uczestników edukacji, stworzyć przestrzeń do swobodnych wypowiedzi na temat szkoły ze strony nauczycieli, dyrektorów, rodziców, uczniów – jaka będzie szkoła po-strajkowa? Jakie jest/może być zaangażowanie nauczycieli? Jak zmieniły się relacje w szkole po strajku? Jak będzie wyglądał powrót nauczycieli do codziennych obowiązków? Jakie towarzyszą im uczucia po zawieszeniu strajku? Czy mamy plan/propozycje dotyczące tego, jak będzie wyglądała szkoła w niedalekiej przyszłości i jacy nauczyciele w niej pozostaną? Kto będzie gotów podjąć pracę w tym zawodzie?

W debacie udział zapowiedzieli przedstawiciele Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

Do udziału zapraszamy nauczycieli, dyrektorów, rodziców i uczniów, a także badaczy edukacji.

KOMITET ORGANIZACYJNY

prof. DSW dr hab. Paweł Rudnicki