Znajdź nas na Facebook - rozwiń/schowaj

DSW - miejsce dla Ciebie

Aktualności

Seminarium „Edukacyjny Czwartek”

wydrukuj artykuł

Debata „Co po strajku? Perspektywa nauczycieli" odbędzie się 13 czerwca. Zapraszamy!


Debata „Co po strajku? Perspektywa nauczycieli" odbędzie się 13 czerwca. Zapraszamy!

Termin: 13 czerwca 2019, godz. 16.30-19.30
Miejsce: sala 308, Wydział Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ul. Strzegomska 55, Wrocław

Dwa miesiące temu rozpoczął się w całej Polsce jeden z największych strajków nauczycieli i niepedagogicznych pracowników oświatowych. Przez trzy tygodnie wielu pracowników szkół oraz placówek oświatowych odstąpiło od podejmowania wszelkich czynności służbowych. Była to trudna sytuacja w funkcjonowaniu szkół ze względu na to, że harmonogram pracy szkoły przewidywał w tym czasie sprawdzian ósmoklasisty, egzamin gimnazjalny oraz rady pedagogiczne klasyfikujące maturzystów. Wielu rodziców i wielu uczniów solidaryzowało się z postulatami pracowników oświaty.

A ich postulaty strajkowe dotyczyły wizji lepszej szkoły: wyższych wynagrodzeń pracowników, zmniejszenia biurokracji, w konsekwencji poprawy jakości funkcjonowania szkoły. W ostatnich dekadach strajk porównywalny skalą odbył się w 1993 r., gdy walczono o godne wynagrodzenia nauczycieli.

Tegoroczny strajk nie zakończył się, został zawieszony 27 kwietnia 2019. Postulaty strajkujących nie zostały spełnione przez rządzących, rozmowy zakończyły się fiaskiem. Pozostało pytanie – i co dalej?

Dlatego chcemy wysłuchać głosów płynących ze środowiska różnych uczestników edukacji, stworzyć przestrzeń do swobodnych wypowiedzi na temat szkoły ze strony nauczycieli, dyrektorów, rodziców, uczniów – jaka będzie szkoła po-strajkowa? Jakie jest/może być zaangażowanie nauczycieli? Jak zmieniły się relacje w szkole po strajku? Jak będzie wyglądał powrót nauczycieli do codziennych obowiązków? Jakie towarzyszą im uczucia po zawieszeniu strajku? Czy mamy plan/propozycje dotyczące tego, jak będzie wyglądała szkoła w niedalekiej przyszłości i jacy nauczyciele w niej pozostaną? Kto będzie gotów podjąć pracę w tym zawodzie?

W debacie udział zapowiedzieli przedstawiciele Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego.

Do udziału zapraszamy nauczycieli, dyrektorów, rodziców i uczniów, a także badaczy edukacji.

KOMITET ORGANIZACYJNY

prof. DSW dr hab. Paweł Rudnicki
dr Agnieszka Zembrzuska
prof. DSW dr hab. Jolanta Zwiernik
dr Urszula Dzikiewicz-Gazda
mgr Paulina Hawrylewicz-Kowalska