Młodzi naukowcy opowiedzą w DSW o piratach

W ostatni dzień listopada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej dwunasto - i dziewięciolatek poprowadzą dla swoich rówieśników wykład o piratach.

Logo Pad

Katarzyna Chudziak

- Tym razem w ramach Polskiej Akademii Dzieci wystąpią: Olaf (12 lat) i  Lars (9 lat) Kuzykowie. W rolę dorosłego eksperta wcieli się  prof. DSW dr hab. Krzysztof Kubiak, wykładowca akademicki, publicysta. Jeden z nielicznych w Polsce ekspertów w zakresie zwalczania terroryzmu morskiego i piractwa – zaprasza dr Anetta Pereświet-Sotłan, koordynatorka projektu na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW.

– Jeżeli sądzimy, że dzisiaj piractwo, i to nie piractwo fonograficzne oraz komputerowe, nie istnieje – popełniamy poważny błąd – podkreśla prof. DSW dr hab. Krzysztof Kubiak. – Morscy bandyci nadal grasują w niektórych częściach Oceanu Światowego stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla marynarzy, grabiąc ładunki i porywając załogi dla okupu. Paradoksem jest przy tym fakt, że dzisiaj – w epoce globalnej sieci komputerowej – piractwo ma się całkiem dobrze i nic nie wskazuje by uległo to zmianie – dodaje Profesor.

Polska Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno młodzi, jak i dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać swoją wiedzę. – Taka forma zabawy pozwala u dzieci rozbudzić ciekawość świata oraz daje im możliwość zapoznania się z życiem akademickim na długo przed podjęciem studiów – mówi koordynatorka projektu. Prowadzenie wykładu, a także aktywne w nim uczestniczenie poprzez zadawanie pytań, wyrabia w dzieciach poczucie wpływu, podnosi poziom wiary we własne możliwości i własną wiedzę, a także pokazuje w jak można czerpać radość z poznawania – dodaje.

W ciągu roku akademickiego zaplanowano osiem wykładów, podczas których swoją wiedzę będą prezentować zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci. Spotkania odbywają w ostatni piątek każdego miesiąca, z wyłączeniem grudnia. Na pierwszym wykładzie uczestnicy uroczyście otrzymali imienne indeksy uczelni. Idea PAD zakłada, że słuchacze wykładów na kolejnych zjazdach sami mogą opowiedzieć o swoich pasjach, wcielając się w rolę eksperta.

W tym roku projekt PAD jest realizowany w 20 ośrodkach w Polsce dla około 6 000 dzieci. W październikowym wykładzie, który poprowadziły: Katarzyna Chudziak, pierwszoklasistka i Agata Dzikowska, reporterka TVP Wrocław, wzięło udział prawie 300 dzieci z Wrocławia i Dolnego Śląska. Zobacz relację i galerię zdjęć: http://www.dsw.edu.pl/o-uczelni/dzialalnosc-uczelni/polska-akademia-dzieci/wyklady-harmonogram/

30 listopada 2012 r. godzina 11.00

„Piractwo morskie”

Młodzi eksperci: Olaf (12 lat),  Lars (9 lat) Kuzykowie

Dorosły ekspert:  prof. DSW dr hab. Krzysztof Kubiak, wykładowca akademicki, publicysta. Jeden z nielicznych w Polsce ekspertów w zakresie zwalczania terroryzmu morskiego i piractwa. Badacz współczesnych konfliktów zbrojnych i zjawisk zagrażających bezpieczeństwu. Zajmuje się m.in. problematyką zarządzania informacją kryzysową. Komandor Marynarki Wojennej RP. Autor i współautor kilkunastu książek. Dziekan Wydziału Nauk Technicznych DSW.

Moderator spotkania: Katarzyna Chudziak, młody ekspert z października 2012 r.

Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55, aula, Wrocław