„Między mną a Tobą” - recital Laury Łącz

„Między mną a Tobą” to zaczerpnięty z cyklu ballad Bolesława Leśmiana tytuł recitalu polskiej aktorki filmowej i teatralnej Laury Łącz, która już 24 lutego wystąpi we Wrocławiu. Artystka w autorskim programie sięgać będzie po niezapomniane dzieła wybitnych polskich poetów oraz ponadczasowe utwory muzyczne z okresu 20-lecia międzywojennego.

Laura Łącz fot. materiały prasowe artystki

Laura Łącz, polska aktorka teatralna, filmowa i pisarka, na deskach teatru zadebiutowała w 1978 roku rolą Kobiety w sztuce Ballada Łomżyńska Ernesta Brylla. W latach 1977 - 2000 występowała na deskach Teatru Polskiego w Warszawie. W roku 1983 otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Wystąpiła w kilkudziesięciu filmach kinowych, telewizyjnych, serialach, przedstawieniach teatralnych i Teatru Telewizji. Jest autorką książek dla dzieci, m.in. "Sekret czarnego łabędzia", "Spełnione marzenia" oraz "Bajki i wiersze na cztery pory roku". Jest córką piłkarza i aktora Mariana Łącza i aktorki Haliny Dunajskiej. Była żoną aktora Krzysztofa Chamca.

Recital Laury Łącz „Między mną a Tobą” to sentymentalna podróż w czasie do okresu dwudziestolecia międzywojennego. W czasie względnego pokoju między pierwszą a drugą wojną światową, przypadającym na lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku, powstało większość obecnie istniejących państw i ich ogromny rozwoju cywilizacyjny. To okres mediatyzacji i demokratyzacji społeczeństwa, unowocześnienia technicznego, wzrostu roli kobiet, czy rewolucyjnych teorii naukowych Einsteina i Freuda. Dynamicznie rozwijało się kino, do którego w 1927 r. wprowadzono dźwięk, a w latach 30. kolor. Pojawiły się pierwsze gwiazdy kinowe, jak np. Charlie Chaplin. Swoją działalność rozpoczynał Walt Disney. W Los Angeles powstaje Hollywood, najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii, i rozpoczęła się masowa produkcja filmów „fabryki snów”. W polskiej kinematografii największymi gwiazdami byli Egeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza i Mieczysława Ćwieklińska. Powstał Związek Zawodowy Literatów Polskich. Poeci związani z grupą Skamander w swojej twórczości wyrażali optymizm, wielką radość i euforię z powodu zakończenia wojny i odzyskania wolności, zaś narastające w latach trzydziestych poczucie kryzysu cywilizacji i ogólnego pesymizmu, obawy o bezpieczeństwo zaowocowały rozwojem literatury katastroficznej, która najpełniej wyraziła się w twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz poetów Awangardy Krakowskiej. Wielbiciele realizmu od Marii Dąbrowskiej otrzymali sagę rodzinną Noce i dnie, introwertycy mogli usłyszeć opowieść Franza Kafki Proces, a ci, którzy uciekając od problemów życia codziennego, w literaturze poszukują zabawy wyrażonej groteską, sięgali po powieść Witolda Gombrowicza Ferdydurke. Wielu mogło też utożsamiać się z losem Cezarego Baryki, głównego bohatera powieści Przedwiośnie, która wyszła spod pióra Stefana Żeromskiego.

Recital Laury Łącz „Między mną a Tobą” odbędzie się w piątek 24 lutego o godz. 18:00 w auli Centrum Konferencyjnego DSW przy ulicy Strzegomskiej 55. Partnerem wydarzenia są Specjalistyczne Kliniki Okulistyczne Optegra, dzięki którym udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

Udział w wydarzeniu możliwy jest wyłącznie za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które będą dostępne od 14 lutego 2017 we Wrocławskim Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim 6