Dolnośląska Akademia Młodzieży. DSW z warsztatmi w szkołach

Dolnośląska Akademia Młodzieży to bezpłatne spotkania organizowane w szkołach średnich, prowadzone przez wykładowców Dolnośląskiej Szkoły Wyższej od października 2019 do kwietnia 2020.

Uczestnikami warsztatów są licealiści, szczególnie klasy maturalne z Dolnego Śląska.

Tematy naszych warsztatów są ściśle powiązane z tematami rekomendowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nasi wykładowcy prezentują materiał w sposób zrozumiały i ciekawy, obrazowo pokazują realny wpływ nauki i badań na nasze życie i otoczenie, zachęcają do samodzielnego pogłębiania wiedzy, szukania rozwiązań.

DSW to uczelnia pełna nietuzinkowych profesjonalistów, którzy są otwarci na dyskusje i tworzą wspólnotę ze studentami.

Oferta warsztatów:

• Po co jestem w sieci? Warsztaty PR

Zajęcia dla całej klasy w formie wykładu połączonego z dyskusją – uczniowie poznają ważne aspekty prawne swojej aktywności w sieci. Jakie wpisy są obciążone ryzykiem, czym jest twoje prawo do ochrony wizerunku, czym jest autonomia informacyjna i czym są dobra osobiste człowieka.

• Wrocław z lotu ptaka- warsztaty filmowania z powietrza

Celem warsztatów jest zapoznanie młodzieży z tematem bezzałogowych statków powietrznych – dronów. Kurs podzielony jest na dwie części. W pierwszej omawiane są zagadnienia związane z rodzajami dronów, zastosowaniem ich w rozmaitych dziedzinach życia, budową i rozwiązaniami technicznymi oraz zasadami bezpieczeństwa. Druga część jest czysto praktyczna. Każdy z uczestników kursu ma możliwość pilotowania małego bezzałogowca, którego waga nie przekracza 450 gramów. Podczas trwania kursu istnieje też możliwość skorzystania z komputerowego symulatora lotu dla dronów.

• Pokolenie Show Off. Młodość pod presją znaczenia

Obecność coraz częściej znaczy „widoczność”. Dla niej ludzie są dziś w stanie zrobić naprawdę wiele. „Nie możesz być nikim” słyszą młodzi – nudnym, nieobecnym, cichym, schowanym, pominiętym. Musisz być zawsze online, gotowy na dobrą zabawę, nowe wyzwania, w stałym kontakcie, żeby nic cię nie ominęło. Zajęcia traktują o gorączkowych dążeniach i zabiegach współczesnych nastolatków, by „dać się zauważyć”. O kulturowo i medialnie podsycanym w nich pragnieniu, czy raczej presji, by dawać o sobie znać wszelkimi sposobami, byle tylko jakoś zaistnieć – nie ważne jak i czym. Młodzi podpatrujący błyskawiczne kariery swoich rówieśników w rozmaitych telewizyjnych programach typu „show”, z zazdrością spoglądając na tych, którzy na Youtubie  z dnia na dzień podbijają sieć, przekonywani są, że przepustką do tak bardzo pożądanej dziś sławy, jest akceptacja przykazania, które brzmi: wszystko jest na sprzedaż. Czy jednak na pewno i czy za każdą cenę…?

• Jak zaplanować swoją karierę w obszarze IT?

Zajęcia mają charakter pogadanki, której celem jest przybliżenie obecnych trendów na rynku pracy w IT. Uczniowie dowiedzą się jakie kompetencje są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców oraz jak rozwijać swoje umiejętności.

• Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Czasu (albo chęci) na naukę wciąż jest za mało, a materiału cała masa – to doświadczenie, które podzielają wszyscy maturzyści i studenci. Dlatego ten warsztat ma na celu przedstawić zasady, których przestrzeganie ułatwia szybką i skuteczną naukę oraz utrwalanie już znanych wiadomości. Dzięki poznanym na warsztacie technikom bez trudu zapamiętasz daty i inne ciągi cyfr oraz słów, szybciej przypomnisz sobie treści przeczytane w podręczniku i skuteczniej będziesz kojarzyć ze sobą zagadnienia pochodzące z różnych działów danego przedmiotu. Wiedza i umiejętności nabyte na warsztacie przydadzą się nie tylko podczas bieżących sprawdzianów i na maturze, ale również w niedługiej przyszłości – podczas sesji egzaminacyjnych na studiach.

Więcej informacji na temat warsztatów oraz zapisy
Agnieszka Merwińska
✉ napisz: agnieszka.merwinska@dsw.edu.pl lub zadzwoń: ☏ 71 356 15 73