Aktualności - Dolnośląska Szkoła Wyższa

Co się dzieje, kiedy nie chcemy o czymś myśleć? - otwarte seminarium w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

W piątek 29 czerwca 2018r. o godz. 11.00 Instytut Psychologii Dolnośląskiej Szkoły Wyższej zaprasza na otwarte seminarium pt. "Co się dzieje, kiedy nie chcemy o czymś myśleć?", realizowane w ramach cyklu "Psychologia wobec wyzwań współczesności oraz Psychologia dla wszystkich", które poprowadzi Tomasz Niemiec. Spotkanie odbędzie się w budynku Wydziału Nauk Pedagogicznych przy ul. Strzegomskiej 55 we Wrocławiu (sala 112). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Często, gdy nie chcemy myśleć o danej rzeczy, myślimy o niej jeszcze intensywniej. Daniel Wegner wykazał to w swoich legendarnych już badaniach, w których zabronił uczestnikom myśleć o białych niedźwiedziach. Wówczas białe niedźwiedzie niezwykle często przychodziły uczestnikom na myśl. Jednak istnieją również przeciwne wyniki badań sugerujące, że tłumienie danej myśli bywa skuteczne. Tym samym interesujące staje się pytanie: kiedy tłumienie myśli jest skuteczne? Szczególnie, że badania nad tłumieniem myśli zapoczątkowali przedstawiciele freudowskiej psychoanalizy. Pomimo, że miało to miejsce ponad sto lat temu, tłumienie myśli wciąż jest wyzwaniem dla wielu psychologów, również dla badaczy z obrębu psychologii poznawczej, czyli paradygmatu diametralnie różnego od psychoanalizy.

Kilka słów o prowadzącym:

Tomasz Niemiec jest psychologiem-badaczem i wykładowcą psychologii. Większość jego badań dotyczy psychologii emocji. Łącznie we wszystkich kierowanych przez niego projektach badawczych wzięło udział ponad 1700 osób. Wyniki tych badań Tomasz Niemiec prezentował m.in. na konferencji Kanadyjskiego Stowarzyszenia Psychologicznego w Toronto w Kanadzie. Wyniki swoich badań opublikował on także na łamach amerykańskiego periodyka Motivation & Emotion i prezentował on je w ramach polskich publikacji i wystąpień konferencyjnych. Aktualnie jest on też recenzentem amerykańskiego periodyka Psychological Reports. W swojej pracy badawczej współpracował on z wieloma środowiskami akademickimi w Polsce i za granicą. W roku 2016 zorganizował on w DSW anglojęzyczne seminarium prof. Warrenna Thorngate’a z Carleton University w Ottawie w Kanadzie. Tomasz Niemiec uczestniczył też w anglojęzycznych szkoleniach z zakresu statystyki w Warszawskiej Szkole Analizy Danych. Administruje on posiadanymi przez DSW testami psychologicznymi. W roku 2015 Tomasz Niemiec otrzymał nagrodę Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki za wybitne osiągnięcia naukowe. Pracuje on również w Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzebnicy.